Joao Fonseca wyrasta na jednego z najbardziej polaryzujących zawodników w tourze. 19-letni Brazylijczyk sensacyjnie pokonał Novaka Djokovicia w pięciu setach podczas Roland Garros, co wywołało lawinę komentarzy na temat jego zachowania na korcie. Andy Roddick, były triumfator US Open, postanowił publicznie zabrać głos w sprawie postawy młodego gracza względem utytułowanego Serba.
Amerykanin w programie Served przyznał, że Fonseca idealnie wyważył emocje w starciu z 24-krotnym mistrzem wielkoszlemowym. Roddick zauważył, że nastolatek angażował publiczność zawsze odwrócony plecami do Djokovicia, co pozwoliło uniknąć jakichkolwiek spięć między zawodnikami. Zdaniem eksperta Brazylijczyk nie okazał braku szacunku legendzie, mimo że fani z Ameryki Południowej często tworzą na trybunach atmosferę przypominającą mecze piłkarskie, co wcześniej irytowało rywali.
Narodziny przyszłego mistrza wielkoszlemowego
Fonseca, który obecnie zajmuje 29. miejsce w rankingu światowym, udowodnił swoją odporność psychiczną już w drugiej rundzie. Wtedy również wrócił ze stanu 0:2 w setach przeciwko Dino Prizmiciowi. Roddick zwrócił uwagę na nagrania z szatni, gdzie po zwycięstwach nastolatek puszczał wodze emocji w objęciach swojego sztabu. Według Amerykanina to dowód na ogromną presję, z jaką mierzy się zawodnik namaszczony na następcę Gustavo Kuertena.
Były lider rankingu ATP nie ma wątpliwości, że w Paryżu kibice zobaczyli przebłysk przyszłej wielkości. Roddick twierdzi, że Fonseca wyglądał na korcie jak kompletny gracz pod względem fizycznym i mentalnym. Jeśli 19-latek utrzyma taką dyspozycję w momentach, gdy to on będzie faworytem, ma szansę zostać w przyszłości mistrzem wielkoszlemowym. Na razie Brazylijczyk cieszy się z największego triumfu w karierze po wyeliminowaniu lidera światowego tenisa.
