Błędy bukmacherów i graczy zakładów sportowych

Gdyby typer nie popełniał żadnych błędów, wówczas obstawianie zakładów stałoby się najłatwiejszym zajęciem pod słońcem. Niestety tak się nie dzieje, jednak na pocieszenie możemy Was zapewnić, że pomyłki zdarzają się nawet najlepszym firmom z rankingu legalnych bukmacherów. Jak mylą się gracze? Jakie pomyłki są udziałem operatorów z licencją? Postanowiliśmy wziąć na warsztat zarówno jedne, jak i drugie. 

Błędy bukmacherów i graczy zakładów sportowych
Błędy bukmacherów i graczy zakładów sportowych

Zakłady sportowe to gra błędów? Jakie popełniają bukmacherzy?

Wśród kibiców piłkarskich utarło się powiedzenie, że piłka nożna to gra błędów. W pełni się z nią zgadzamy, tyle tylko, że podobnie dzieje się w przypadku internetowych zakładów sportowych. Na całe szczęście nie myli się tylko jedna strona, gdyż wówczas cała zabawa nie miałaby najmniejszego sensu. 

Pomyłki zdarzają się po obu stronach barykady, a gafy popełniają typerzy, jednak wolni od błędów nie są także nawet topowi bukmacherzy z licencją, jak chociażby firmy STS, Fortuna, Superbet, Betfan lub Fuksiarz. Strona, której częściej uda się wykorzystać gafy przeciwnika będzie górą w tym starciu i zdoła wypracować zauważalne profity w dłuższej perspektywie. 

Jak sprawić, aby częściej górą byli gracze? Rzecz jasna nie ma na to jednej, sprawdzonej i w 100% skutecznej metody! Można jednak sprawić, aby szala zwycięstwa nieco częściej przechylała się na korzyść nas – typerów, a żeby stało się to możliwe trzeba najpierw poznać słabości, swoje oraz wroga. 

STS zakład bez ryzyka - kod promocyjny BETONLINE
STS zakład bez ryzyka – kod promocyjny BETONLINE

Od czego macie nas! Na naszych łamach regularnie i z olbrzymią przyjemnością dzielimy się naszymi doświadczeniami, a w kolejnym poradniku typera sprawdzimy m.in.:

Najczęstsze błędy bukmacherów 

Jako się rzekło internetowe zakłady sportowe obarczone są błędami obu stron zabawy, a pomyłki popełniają zarówno typerzy, jak i bukmacherzy. Musicie jednak wiedzieć, że ci drudzy robią ich znacznie mniej i trudno się temu dziwić. Po pierwsze są to profesjonaliści, a topowi bukmacherzy z licencją zatrudniają najlepszych analityków na rynku. 

Po drugie pomyłka bukmachera niemalże natychmiast zostaje wychwycona przez rynek, czyli nas – graczy, a serwis może błyskawicznie dokonać korekty i naprawić swoją gafę. Wreszcie, pomyłki po stronie bukmacherów są znacznie bardziej kosztowne i sporo mądrych głów pracuje w pocie czoła, aby zdarzały się one jak najrzadziej. Co nie oznacza, że nie zdarzają się w ogóle, a poniżej prezentujemy kilka najczęstszych. 

 • Błędnie oszacowane szanse obu stron zakładu – dość częsty błąd bukmacherów to ten popełniany przez analityków ustalających kursy na konkretny mecz, wyścig, walkę lub inne zdarzenie. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy analitycy przegapią jakąś ważną informację (np. dotyczącą kontuzji kluczowego gracza) i źle ocenią szanse obu ekip w danym meczu. Przykład? Chociażby kurs 1.50 na wygraną PSG u siebie z beniaminkiem Ligue 1. Tego typu pomyłkę bukmachera można wykorzystać, jednak gracz ma na to bardzo niewiele czasu, gdyż zazwyczaj rynek (czyli inni typerzy) błyskawicznie zweryfikują błędne kursy otwarcia. 
 • Błędnie przypisane kursy – znacznie rzadziej spotykana pomyłka dotyczy błędnie przypisanych kursów, tzn. że analitycy bukmachera trafnie ocenili szanse obu ekip w meczu, jednak omyłkowo przypisali je do odwrotnych drużyn. Przykład? Przykład? PSG 21.00 – Remis 12.00 – Brest 1.08. Widać zatem jak na dłoni, że kursy są prawidłowe, lecz widnieją obok złych drużyn. Tę pomyłkę trudno wykorzystać, gdyż nawet jeśli bukmacher pierwotnie zaakceptuje kupon, to później i tak odmówi wypłaty wygranej tłumacząc się ewidentną pomyłką pracownika. 
 • Różne kursy na ten sam zakład – bardzo częsta pomyłka, którą dodatkowo łatwo można wykorzystać, natomiast raczej nie zagwarantuje graczowi gigantycznej wygranej na kuponie. Na czym polega ten błąd? Na tym, że pracownicy bukmachera wystawiają różne kursy na dokładnie ten sam, tylko inaczej sformułowany zakład. Przykład? Zakład bez remisu po kursie 1.45 oraz Handicap azjatycki (0) po kursie 1.47. Różnica jest zatem minimalna, ale i tak warto wykorzystać tę pomyłkę bukmachera. 
 • Pomyłka kursowa umożliwiająca surebet – okazja na obstawienie surebeta to marzenie każdego typera. Gracz wykorzystuje wówczas pomyłkę jednego z bukmacherów i obstawia dwa przeciwstawne sobie zakłady w dwóch różnych firmach, dzięki czemu niezależnie od wyniku końcowego będzie finalnie na plusie. Przykład? Kurs 2.34 na opcję Powyżej 2,5 goli w jednej firmie oraz kurs 2.28 na zakład Poniżej 2,5 goli w tym samym meczu na stronie innego bukmachera. Tak kardynalne błędy analityków należą do rzadkości, natomiast specjalnie nieco je przerysowaliśmy, abyście pojęli istotę rzeczy. 
 • Zbyt późna reakcja na rynkach LIVE – zakłady na żywo to wyższa szkoła jazdy, bukmacherski uniwersytet i doskonale wie o tym każdy z Was, kto kiedykolwiek brał się za bary z rynkami LIVE. Czasu na podjęcie decyzji jest tam naprawdę niewiele, a każdy błąd jednej strony zostaje natychmiast bezlitośnie wykorzystany przez drugą stronę zakładu. Tyle tylko, że obie strony, tj. gracz i bukmacher mają dokładnie tyle samo czasu i obie popełniają błędy, a wytrawne oko doświadczonego gracza błyskawicznie wykorzysta brak refleksu i zbyt długi czas reakcji bukmachera na boiskowe wydarzenia. 

Jakie błędy są najczęściej popełniane przez graczy?

Błędy najczęściej popełniane przez typerów
Błędy najczęściej popełniane przez typerów

To by było na tyle, jeśli chodzi o błędy popełniane przez bukmacherów i mamy głęboką nadzieję, że uda Wam się przynajmniej kilka z nich wykorzystać i przekuć na sukces. Nie myślcie sobie jednak, że sami jesteście wolni od pomyłek. Niestety, większość z Was popełnia ich całkiem sporo, przez co nie osiągacie takich profitów, jakie Wam się marzą. 

Poniżej prezentujemy kilka najczęstszych błędów graczy, a Wy odpowiedzcie sobie sami, czy i Wam zdarza się popełniać niektóre z nich.

 • Brak odpowiedniej wiedzy na temat danych rozgrywek – sporo graczy zabiera się za typowanie ligi lub turnieju, na temat którego nie mają zbyt wielkiego pojęcia. To gigantyczny błąd i wręcz trudno nam pojąć, w jaki sposób tego typu gracze oczekują, że taka strategia zakończy się sukcesem. Od dziś spróbujcie skupić się na 3/4 ligach i stańcie się ekspertami od danych rozgrywek, a przekonacie się, jaki to będzie miało wpływ na Wasz budżet. 
 • Zakłady jako sposób na nudę – jesteśmy w sporym szoku na myśl o tym, jak wielu typerów traktuje zakłady sportowe jako sposób na umilenie sobie sobotniego wieczoru, gdy wraz z kumplami można przy paru piwkach obstawić kilka kuponów. Nie zrozumcie nas źle – każdy robi ze swoimi pieniędzmi to, na co ma ochotę, natomiast nie spodziewajcie się, że taka strategia przyniesie sukces w długiej perspektywie, gdyż niemalże na 100% stanie się dokładnie na odwrót. 
 • Brak planu na grę – obranie skutecznej strategii na grę to klucz do sukcesu w zakładach bukmacherskich, a kto nie ma planu, ten planuje klęskę. Dlatego radzimy prowadzić statystyki własnych kuponów i sprawdzać ich skuteczność, a także regularnie stawiać sobie ambitne, lecz przy okazji wykonalne cele (np. trafienie 2/3 następnych kuponów po kursie wyższym od 2.00). 
 • Obstawianie faworytów po niskich kursach – wielu mniej doświadczonych graczy, szczególnie w momencie słabszej serii i na widok topniejącego budżetu kieruje swój wzrok ku najbardziej oczywistym typom (np. wygranym PSG, Manchesteru City i Bayernu po kursach 1.20). Tyle tylko, że faworyci bardzo często gubią punkty, co czyni takie kursy kompletnie nieopłacalnymi w dłuższej perspektywie. 
 • Brak konta u kilku bukmacherów – aktywne konto gracza i środki w budżecie u kilku bukmacherów z czołowych pozycji naszego rankingu to kluczowa kwestia w kierunku bycia skutecznym typerem. Dlaczego? Powodów jest całe mnóstwo, natomiast pozwólcie, że wymienimy tylko kilka, jak chociażby dostęp do szerokiego wachlarza zakładów i najwyższych kursów na rynku, a także możliwość regularnego zasilania budżetu na grę darmowymi środkami bonusowymi. Konto u nowego bukmachera można utworzyć bardzo szybko i jednocześnie otrzymać specjalny bonus na start:
BukmacherBonusKod
STS.pl1660 PLN w bonusach!BETONLINE
eFortuna.pl630 PLN w bonusachBETONLINE
Superbet.pl3754 PLN w bonusachBETONLINE
Betfan.pl200% do 300 PLNBETONLINE
Fuksiarz.pl500 PLN bez obrotuBETONLINE
 • Lekceważenie bonusów i promocji – skoro jesteśmy przy bonusach. Zazwyczaj każdy typer wykorzystuje do maksimum powitalny pakiet dla nowych graczy, natomiast niekoniecznie da się to samo powiedzieć o promocjach okolicznościowych w późniejszym okresie. Tymczasem na aktywnych typerów non stop czekają atrakcyjne bonusy, dzięki którym regularnie można zasilać budżet na dalszą grę. Mało tego! Zazwyczaj nie trzeba robić nic ponadto, co i tak robimy – wystarczy po prostu obstawiać kupony!
 • Typowanie sercem, a nie rozumem – bardzo częstym błędem powielanym przez mniej doświadczonych graczy jest typowanie wszystkich spotkań z udziałem swojej ulubionej drużyny. Na pierwszy rzut oka taka strategia wydaje się mieć sens, w końcu o żadnym innym zespole nie mamy tylu sprawdzonych informacji, co na temat swoich pupili. Tymczasem jest dokładnie na odwrót! Typując mecz swojego ukochanego zespołu, gracz nigdy nie zdobędzie się na ten poziom obiektywizmu, aby wybrać optymalny zakład, czasami przeciwko swoim pupilom. 
 • Zbyt wiele zdarzeń na kuponie – wielokrotne kupony AKO nie są najlepszym sposobem na cieszenie się stabilnym budżetem przez długie miesiące. Nie zrozumcie nas źle – nie ma niczego złego w stworzeniu “taśmy” składającej się z 2 lub 3 typów. Jeśli jednak Waszym jedynym pomysłem na ogranie bukmachera ma być tworzenie kuponów z kilkunastoma selekcjami, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że ten plan Wam się nie powiedzie. 
 • Chęć natychmiastowego odegrania się – bardzo często gracze po przegraniu kilku kuponów z rzędu próbują natychmiast się odegrać i odrobić poniesione przed momentem straty. Rozsądnym wyjściem wydaje się być wówczas podniesienie stawki, tymczasem jest dokładnie na odwrót, gdyż kontynuacja czarnej serii jedynie pogrąży gracza, który błyskawicznie wyzeruje budżet. 
 • Przesadna wiara we własne szczęście – zawsze warto być pewnym swoich umiejętności, jednak przesadna wiara w siebie może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. W tradingu takie zjawisko nazywane jest syndromem boga i bardzo łatwo można je przenieść na grunt internetowych zakładów sportowych. Kilka trafionych kuponów z rzędu sprawia, że typer zbyt mocno wierzy we własne umiejętności i nie pracuje już tak ciężko, aby utrzymać dobrą skuteczność. Skutki zazwyczaj są opłakane.

Jak najlepiej szukać błędów bukmacherskich?

Fortuna bonus bez depozytu - to żaden błąd!
Fortuna bonus bez depozytu – to żaden błąd!

Jednym z najlepszych sposobów na szukanie błędów w ofertach firm bukmacherskich jest regularne odwiedzanie stron internetowych i forów poświęconych zakładom bukmacherskim. Takie strony często publikują opinie i analizy dotyczące różnych firm bukmacherskich, w tym informacje o błędach, jakie zostały znalezione w ofertach.

Innym sposobem jest porównywanie ofert różnych firm bukmacherskich i wyszukiwanie rozbieżności między nimi. Często zdarza się, że jedna firma bukmacherska oferuje bardziej korzystne kursy niż konkurencja, co może sugerować, że jest tam jakiś błąd lub nierzetelność.

Można również korzystać z narzędzi analitycznych do przeglądania kursów i innych danych oferowanych przez firmy bukmacherskie. Niektóre z tych narzędzi pozwalają użytkownikom na śledzenie ruchów kursów i wykrywanie różnic między nimi, co może wskazywać na błędy w ofertach.

Oprócz tego, warto śledzić wiadomości ze świata sportu i zakładów bukmacherskich, które mogą pomóc w zidentyfikowaniu potencjalnych błędów. Na przykład, jeśli jedna firma bukmacherska oferuje bardzo wysoki kurs na danego zawodnika lub drużynę, a inne firmy mają o wiele niższe kursy, może to oznaczać, że pojawił się jakiś ważny news, który jest dla innych firm bukmacherskich jeszcze nieznany.

Superbet kod promocyjny 2023
Superbet kod promocyjny 2023

Odwiedzanie forów bukmacherskich, takich jak Betonline, może być szczególnie pomocne, ponieważ użytkownicy takich forów często dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat różnych firm bukmacherskich. Mogą również udostępniać informacje o błędach, które udało im się znaleźć, co pozwala innym użytkownikom na skorzystanie z tych informacji i uniknięcie ewentualnych pułapek.

Wnioski nasuwają się same – szukanie błędów w ofertach firm bukmacherskich wymaga nie tylko dokładnego badania kursów i innych danych, ale także regularnego śledzenia informacji związanych ze światem zakładów bukmacherskich oraz korzystania z wiedzy i doświadczenia innych graczy, którzy dzielą się swoimi uwagami i wskazówkami na forach bukmacherskich.

Które błędy u bukmacherów są najczęściej spotykane?

Opisywane w tym miejscu błędy bukmacherów mogą niektórym wydawać się wręcz nieprawdopodobne, a jednak się zdarzają. Oczywiście, nie ze wszystkimi mamy do czynienia tak samo często. Co by nie mówić, najczęściej mają miejsce następujące sytuacje:

BłądOpis
Zbyt wysokie kursyFirma bukmacherska oferuje zbyt wysokie kursy w porównaniu do konkurencji, co sugeruje, że może to być błąd lub nierzetelność.
Niedopasowanie kursówFirma bukmacherska oferuje kursy na wydarzenia, które nie są odpowiednio dopasowane do rzeczywistych szans na wygranie, co może prowadzić do nierówności między graczami.
Brak uwzględnienia informacji z ostatniej chwiliFirma bukmacherska nie uwzględnia najnowszych informacji związanych z danym wydarzeniem, co skutkuje nieaktualnymi kursami i nierzetelnością.

Wiele osób pyta się, czy firma, w której nie brakuje błędów, powinna być w ogóle uwzględniania przy wybieraniu dla siebie odpowiedniej strony do gry. Duża liczba błędów u bukmachera może rzeczywiście świadczyć o tym, że dana marka nie jest jeszcze wystarczająco doświadczona i musi jeszcze dużo się nauczyć w kwestii oferowania odpowiednich produktów dla swoich klientów. Jednakże, nie oznacza to, że taki bukmacher powinien być unikany, gdyż dzięki jego błędom można czasem sporo zarobić.

Błędy bukmachera – czy można je wykorzystywać legalnie?

Błędy bukmachera - czy można je wykorzystywać legalnie?
Błędy bukmachera – czy można je wykorzystywać legalnie?

wykorzystywanie błędów bukmachera do osiągania zysków wiąże się z pewnym ryzykiem i należy zachować ostrożność. Gracze powinni przede wszystkim sprawdzić dokładnie regulamin danej firmy bukmacherskiej, aby mieć pewność, że nie naruszają żadnych zasad i nie narażają się na konsekwencje prawne.

Ponadto, korzystanie z błędów bukmachera powinno być traktowane jako jedna z wielu strategii zakładów bukmacherskich, a nie jako jedyny sposób na osiąganie zysków. Warto zawsze zachować zdrowy rozsądek i dokładnie analizować swoje zakłady, aby uniknąć ryzyka strat finansowych. Zdarza się, że w regulaminach firm bukmacherskich znajdują się zapisy, które zabraniają wykorzystywania błędów w ofercie, a także przewidują sankcje wobec graczy, którzy naruszają te zasady. Mówimy jednak o bardzo rażących pomyłkach, a nie szybkim reagowaniu na wyjątkowo dobre kursy bukmacherskie itp.

Nie brakuje osób, które uważają, że wykorzystywanie błędów u bukmachera jest nieetyczne i nie powinno być traktowane jako sposób na osiąganie zysków. Są typerzy, którzy sądzą, iż lepszym podejściem jest skupienie się na dokładnej analizie typów na dany dzień, obstawianie w sposób świadomy i odpowiedzialny oraz korzystanie z legalnych metod na osiąganie zysków.

Zarabianie na błędach bukmachera jako skuteczna strategia?

Długoterminowo, korzystanie z błędów bukmachera jako strategii gry może prowadzić do strat finansowych i utraty zaufania u bukmachera. Zawodowi gracze i eksperci w zakładach bukmacherskich zazwyczaj nie polecają korzystania z błędów bukmachera jako jedynego sposobu na osiąganie zysków.

Zamiast tego, zalecają oni korzystanie z strategii zakładów opartych na analizie i wiedzy związanej ze sportem i zakładami bukmacherskimi. Takie strategie zakładają dokładne badanie statystyk, formy i sytuacji w drużynach, a także uwzględnienie najnowszych informacji ze świata sportu.

Błędy bukmacherskie to skuteczny sposób na zarabianie?
Błędy bukmacherskie to skuteczny sposób na zarabianie?

Dzięki takiej analizie i wiedzy, gracze mogą podejmować bardziej świadome i przemyślane decyzje dotyczące swoich zakładów, co prowadzi do długoterminowego sukcesu i osiągania zysków w firmach bukmacherskich. Zawodowi gracze często korzystają z analizy i strategii zakładów, aby minimalizować ryzyko strat i maksymalizować swoje szanse na zwycięstwo.

Dla osób szukających nietuzinkowych rozwiązań w firmach bukmacherskich interesującym rozwiązaniem może być granie na zakłady specjalne. Można w nich postawić chociażby na zwycięzcę programu telewizyjnego czy laureata znanych konkursów muzycznych i nie tylko. W przypadku tego typu zakładów bardzo często spotkać można źle oszacowane szanse i tym samym zarobić więcej, niż ma to miejsce przy typowaniu standardowych sportów.

Całkowicie nie powinniśmy porzucać pomysłu na to, by zarabiać pieniądze na błędach firm bukmacherskich. Tutaj doskonałym przykładem powinny być surebety, o których była już mowa w tym materiale.

Załóżmy, że dwie firmy bukmacherskie oferują zakład na ten sam mecz piłki nożnej, ale mają różne kursy na każdy wynik:

 • Firma bukmacherska A oferuje kurs 2.1 na zwycięstwo drużyny A
 • Firma bukmacherska B oferuje kurs 2.1 na remis lub zwycięstwo drużyny B

Jeśli gracz postawi na zwycięstwo drużyny A w firmie A za 100 zł, a na remis lub zwycięstwo drużyny B w firmie B za 95,24 zł, to łącznie postawił 195,24 zł.

GoBet bonus powitalny z kodem promocyjnym BETONLINE

Jeśli drużyna A wygra, to gracz otrzyma wygraną w wysokości 210 zł (100 zł stawki * kurs 2.1). Jeśli drużyna B wygra lub mecz zakończy się remisem, to gracz otrzyma wygraną w wysokości 200,04 zł (95,24 zł stawki * kurs 2.1).

W każdym przypadku gracz otrzymuje wygraną, która przewyższa jego początkową stawkę, co oznacza, że postawił na surebety. W tym przypadku, wartość surebetu wynosi około 2%, co oznacza, że gracz może zarobić 2% na swojej stawce, niezależnie od wyniku meczu.

Teoria wydaje się być jasna i przedstawia wszystko w bardzo kolorowych barwach. Tyle że wartość surebetów zazwyczaj jest bardzo niska i mało kto poszukuje obecnie zysku właśnie w ten sposób.

Nie ma jednego skutecznego systemu bukmacherskiego. Najważniejsze to grać uczciwie i według własnego uznania tak, by w ostatecznym rozrachunku wychodzić na plus.

Co powinien zrobić grać, by unikać błędów?

Jak unikać błędów w zakładach bukmacherskich?
Jak unikać błędów w zakładach bukmacherskich?

Omówienie błędów firm bukmacherskich zajęło nam chwilę, ale było to konieczne, by pokazać więcej na temat tego zjawiska. Gracze powinni pamiętać jednak o tym, że również i im zdarzają się wpadki i mogą ich słono kosztować. Niekiedy nawet więcej, niż firmę bukmacherską, która przez przypadek wystawiła zły kurs.

Każdy typer musi mieć na uwadze, że bardzo ważne są:

 • Dokładna analiza oferty – przed dokonaniem zakładu, warto dokładnie przeanalizować ofertę bukmachera i sprawdzić wszystkie istotne informacje, takie jak aktualna forma drużyn, kontuzje, składy itp.
 • Stosowanie strategii zakładów – warto skorzystać z różnych strategii zakładów, które pomogą graczom zminimalizować ryzyko strat i zwiększyć szanse na osiągnięcie zysków.
 • Używanie narzędzi analitycznych – istnieje wiele narzędzi analitycznych, które pomagają graczom w dokładnej analizie oferty bukmachera, takich jak kalkulatory kursów, analizy statystyczne itp.
 • Śledzenie zmian kursów – warto na bieżąco śledzić zmiany kursów na różnych stronach bukmacherów, co pozwala graczom na reagowanie na zmiany w ofercie i zawieranie zakładów w korzystnych warunkach.
 • Uważność na szczegóły – warto uważnie czytać regulaminy i zasady dotyczące zakładów, aby uniknąć nieporozumień i nieprzyjemnych niespodzianek.
 • Odpowiedzialność finansowa – warto ustalić swój budżet na zakłady i przestrzegać go, aby uniknąć nadmiernych strat finansowych.

Niektórym może się wydawać, że podane wskazówki są dobrze znane od dawna i nie zawierają nic odkrywczego. To prawda, ale trzeba podkreślić, że to właśnie takie sprawdzone i skuteczne rozwiązania są najczęściej najlepsze i warto się tego trzymać.

Wraz z doświadczeniem w zakładach bukmacherskich przychodzą własne wnioski na temat tego, co warto obstawiać, a co ewidentnie nam nie służy. Przykładem mogą być zakłady over i under. Niektórzy często z nich korzystają, natomiast dla innych zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest standardowa gra na zwycięstwo danego zespołu.

Dlaczego warto?BukmacherBonus
🔥 Najwyższe kursySuperbet3754 PLN
📱 Najlepsza aplikacjaeTOTO200 PLN
❤️ Najlepsza oferta na startSTS1660 PLN
🎪 Najwięcej rynkówFortuna630 PLN
🤩 Najciekawsza promocjaFuksiarz500 PLN
Ranking najlepszych ofert 2023

5 / 5. Ocen: 55

Jarosław

Redaktor naczelny Sport1.pl. W branży od ponad 15 lat, pasjonuje się nie tylko sportem i biznesem, ale także uwielbia astronomię i psychologię. Tutaj udziela się tylko jeśli w redakcji brakuje rąk do pracy :)

Najnowsze wiadomości

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x