Szanse Rakowa Częstochowa na awans do Ligi Mistrzów 2023/24: Scenariusze

Raków Częstochowa w 1. rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów zagra z Florą Tallin. Pierwszy mecz, świeżo upieczony Mistrz Polski, zagra z Estończykami 12.07.2023 w Częstochowie. Rewanż odbędzie się tydzień później na wyjeździe – 19.07.2023.

Raków Częstochowa: Szanse na awans do Ligi Mistrzów, Ligi Europy, Ligi Konferencji Europy

Eksperci oceniają szanse na awans Rakowa Częstochowa do 2. rundy eliminacji Ligi Mistrzów, na bardzo, ale to bardzo wysokie, sięgające nawet 98%. Jeszcze 2 lata temu Flora Tallin okazała się bardzo trudnym rywalem dla Legii Warszawa, ale już rok temu, Estończykom poszło bardzo kiepsko na europejskiej scenie.

🏆 Raków w europejskich pucharach 🏆Szanse %
Raków w Lidze Mistrzów8,7%
Raków w Lidze Europy49,2%
Raków w Lidze Konferencji Europy35,7%
Raków bez fazy grupowej6,4%

Odpadli oni już w I rundzie el. Ligi Konferencji Europy z fińskim SJK Seinäjoki. Trzeba jednak pamiętać, że Flora w dwumeczu prowadziła aż do 65 minuty rewanżowego meczu. Wtedy sytuacja się posypała. Stracili oni najpierw dwóch zawodników, kończąc mecz w 9-ciu, a w rezultacie w 25 minut, stracili również 3 gole.

Nie zmienia to jednak faktu, że Flora Tallin nie powinna okazać się dla Rakowa Częstochowa, jakkolwiek poważną przeszkodą. Prawdziwe wyzwanie, podopiecznych Dawida Szwargi, czekać będzie już w II rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów 2023/24.

I runda el. Ligi Mistrzów: Raków Częstochowa – Flora Tallin

Flora Tallinn, estoński klub piłkarski, występował w europejskich pucharach przeciwko kilku polskim zespołom. Oto lista dwumeczów pomiędzy Florą Tallinn a polskimi drużynami w europejskich rozgrywkach klubowych:

 1. Flora Tallinn vs. Legia Warszawa (sezon 2020/2021 – druga runda eliminacji Ligi Mistrzów):
  • Pierwszy mecz: Flora Tallinn 1:2 Legia Warszawa (6 sierpnia 2020)
  • Drugi mecz: Legia Warszawa 1:0 Flora Tallinn (18 sierpnia 2020)
  • Legia Warszawa awansowała do trzeciej rundy eliminacji Ligi Mistrzów.
 2. Flora Tallinn vs. Lech Poznań (sezon 2015/2016 – druga runda eliminacji Ligi Europy):
  • Pierwszy mecz: Flora Tallinn 0:0 Lech Poznań (16 lipca 2015)
  • Drugi mecz: Lech Poznań 1:0 Flora Tallinn (23 lipca 2015)
  • Lech Poznań awansował do trzeciej rundy eliminacji Ligi Europy.
 3. Flora Tallinn vs. Wisła Kraków (sezon 2011/2012 – druga runda eliminacji Ligi Europy):
  • Pierwszy mecz: Flora Tallinn 1:1 Wisła Kraków (14 lipca 2011)
  • Drugi mecz: Wisła Kraków 2:0 Flora Tallinn (21 lipca 2011)
  • Wisła Kraków awansowała do trzeciej rundy eliminacji Ligi Europy.
Fortuna bonus na mecz Tottenham - Liverpool
Fortuna bonus na mecz Tottenham – Liverpool

Warto zauważyć, że dwumecze pomiędzy Flora Tallinn a polskimi zespołami w europejskich pucharach kończyły się sukcesem dla drużyn z Polski, które awansowały do kolejnych rund eliminacji. Flora Tallinn jest jednym z czołowych klubów w Estonii i często uczestniczy w europejskich rozgrywkach, co daje okazję do rywalizacji z drużynami z innych krajów.

Dlaczego warto?BukmacherBonus
🔥 Najwyższe kursySuperbet3754 PLN
📱 Najlepsza aplikacjaeTOTO2222 PLN
❤️ Najlepsza oferta na startSTS1660 PLN
🎪 Najwięcej rynkówFortuna630 PLN
🤩 Najciekawsza promocjaFuksiarz500 PLN
Ranking najlepszych ofert 2023

Liczymy, że ta bardzo dobra passa z estońskim klubem, zostanie podtrzymana przez Raków, na arenie międzynarodowej.

Co stanie się jednak, gdy Raków odpadnie z Florą już w I rundzie el. Ligi Mistrzów 2023/24?

Raków Częstochowa, w przypadku odpadnięcia z Florą Tallin w I rundzie el. Ligi Mistrzów, trafi do II rundy el. Ligi Konferencji Europy, a już teraz wiadomo, że Raków czekałby tam wolny los. To de facto oznacza, że w przypadku odpadnięcia w I rundzie el. LM, tak naprawdę Raków trafi do III rundy el. LKE.

Liczymy jednak, że ten scenariusz rozważamy jedynie czysto hipotetycznie.

II runda el. Ligi Mistrzów: Raków Częstochowa – Qarabağ / Lincoln

Raków w I rundzie trafił na niemal wymarzonego rywala. W II rundzie, na częstochowian czekać będzie zwycięzca pary Qarabağ (Azerbejdżan) – Lincoln (Gibraltar). I choć oczywiście życzymy dobrze ekipie z Gibraltaru, to już teraz możemy uznać, że Raków, w przypadku awansu, czekać będzie ciężki bój ze znanym dobrze polskim kibicom Qarabagiem Agdam.

Trzeba jednak przyznać, że Raków Częstochowa mógł trafić dużo, dużo gorzej. Częstochowianie mogli trafić na Galatasaray i Łudogorec. Oba te zespoły, zarówno w rankingu Elo, jak i w rankingu UEFA, notowane są wyżej niż Qarabağ.

Qarabağ w ciągu ostatnich nastu lat, zdążył już wyeliminować kilka polskich zespołów, z europejskich pucharów:

 • sezon 2022/23, I runda el. Ligi Mistrzów: Lech Poznań – Qarabag Agdam

W pierwszym spotkaniu, naprawdę niezłym w wykonaniu lechitów, padł wynik 1:0. Przed rewanżem nastroje w Poznaniu były więc bardzo dobre. Było one jeszcze lepsze, po pierwszych minutach meczu, ponieważ Lech bardzo szybko wyszedł na prowadzenie w Azerbejdżanie i w dwumeczu było 2:0.

Niestety Azerowie wyszli na prowadzenie jeszcze do przerwy, a w II połowie zmiażdżyli Lecha. Wygrali ten mecz 5:1, a dwumecz 5:2. Lech Poznań odpadł z el. do Ligi Mistrzów, ale później przeszedł 3 rundy kwalifikacyjne Ligi Konferencji Europy, a tam dotarł aż do ćwierćfinału, odpadając po kapitalnym dwumeczu z AC Fiorentina.

 • sezon 2020/21, IV runda el. Ligi Europy: Legia Warszawa – Qarabag Agdam

Rok 2020, a więc ten, który stał pod znakiem Covidu. Mecz w Warszawie, bez udziału publiczności. Jeśli Legia pokona Azerów, awansuje do fazy grupowej Ligi Europy. Niestety podopieczni Czesława Michniewicza, który dopiero co przejął Legię, zagrali kompromitująco i praktycznie bez walki przegrali 0:3.

Azerowie byli o klasę lepsi, a wynik 0:3, to najniższy wymiar kary, jaki mógł spotkać warszawską Legię.

STS zakład bez ryzyka - kod promocyjny BETONLINE
STS zakład bez ryzyka – kod promocyjny BETONLINE
 • sezon 2013/14, II runda el. Ligi Europy: Piast Gliwice – Qarabag Agdam

Pierwszy mecz gliwiczanie zagrali na wyjeździe. Wyszli nawet dosyć szybko na prowadzenie, po golu Marcina Robaka, ale w drugiej połowie, Qarabag zdobył dwie bramki i wygrał pierwszy mecz 2:1.

Drugi mecz, przejdzie do historii Piasta Gliwice. Był to niewątpliwie jeden z najlepszych meczów, jakie przyszło kibicom oglądać na stadionie Piasta. Piast w regulaminowym czasie gry był lepszy, wygrywając 2:1. Doszło więc do dogrywki. W tej więcej szczęścia mieli Azerowie, którzy w 107. minucie doprowadzili do remisu. Piast nie był w stanie już zareagować i pożegnał się z europejskimi pucharami.

 • sezon 2010/11, III runda el. Ligi Europy: Wisła Kraków Qarabag Agdam

Na wstępie dodamy tylko, że Wisła Kraków, jak i cała polska piłka, nie miały pojęcia o tym, jaką siłą rażenia władają Azerowie. Były to czasy, w których raczej drużyny z Dalekiego Wschodu lekceważyliśmy. Dziś, po tylu lekcjach pokory wiemy już, że robić tego nie można. Wisła Kraków przystępowała do rywalizacji z Qarabagiem w roli absolutnego faworyta.

ranking bukmacherów 2023
Sprawdź aktualny ranking bukmacherów

Tym większe było zdziwienie kibiców, gdy pierwszy mecz przy ul. Reymonta zakończył się wynikiem 0:1. Uznano to za wpadkę (choć Azerowie, byli po prostu w tym meczu, jak i całym dwumeczu lepsi). Do Azerbejdżanu, zespół Wisły jechał odrabiać straty. Tymczasem po 1. połowie, było 3:0 dla Azerów.

W II połowie, po trafieniach Pawła Brożka i Rafała Boguskiego, udało się zmniejszyć wymiary porażki, ale finalnie w dwumeczu, to Qarabag wygrał z Wisłą 4:2.

Mimo tych, jakże przykrych historii dla polskiej piłki, Raków przystępować będzie do dwumeczu z Azerami w roli faworyta. Jeśli Raków przejdzie Q2 Ligi Mistrzów, to w Q3 czeka go naprawdę duża nagroda w postaci… rozstawienia.

Co stanie się jednak, gdy Raków odpadnie z Qarabagiem w II rundzie el. Ligi Mistrzów 2023/24?

Jeżeli Raków odpadnie w II rundzie eliminacyjnej Ligi Mistrzów, trafi do III rundy eliminacyjnej Ligi Europy.

III runda el. Ligi Mistrzów: Raków Częstochowa rozstawiony

Na kogo trafi Raków Częstochowa, jeśli przejdzie w II rundzie el. Ligi Mistrzów Qarabag Agdam? Oto koszyk Q3 z drużynami rozstawionymi (w tym Raków) oraz nierozstawionymi (czyli z potencjalnym rywalami Rakowa w Q3).

Q3 LM: RozstawionePkt. w rankingu
Dinamo Zagrzeb (Chorwacja)55.000
FC Kopenhaga (Dania)40.500
Galatasaray (Turcja)31.500
Hacken (Szwecja)27.000
Raków Częstochowa25.000
Slovan Bratysława (Słowacja)24.500
Q3 LM: Nierozstawione (potencjalni rywale Rakowa)Pkt. w rankingu
Molde (Norwegia)24.000
Łudogorec Razgrad (Bułgaria)21.000
Maccabi Haifa (Izrael)19.500
Aris Limassol (Cypr)15.000
Sparta Praga (Czechy)14.000
AEK Ateny (Grecja)11.000

Jak wyliczył Piotr Klimek, który na co dzień dzieli się swoją wiedzą dotyczącą statystyk piłkarskich na swoim Twitterze, Raków byłby faworytem z 4 wyżej wymienionymi rywalami. Nie byłby faworytem jedynie w starciach z Maccabi Haifą i Spartą Praga:

Co się stanie, jeżeli Raków Częstochowa odpadnie w III rundzie eliminacji Ligi Mistrzów?

W takim wypadku Raków zagra w ostatniej rundzie play-off. Zwycięzcy awansują do fazy grupowej Ligi Europy.

IV runda el. Ligi Mistrzów: Raków Częstochowa raczej na straconej pozycji

Umówmy się, że awans do ostatniej rundy eliminacji do Ligi Mistrzów przez Raków Częstochowa, byłby nie lada sukcesem. Nikt trzeźwo myślący, nie liczy przecież na awans zespołu Dawida Szwargi do Ligi Mistrzów.

UWAGA: Sprawdź aktualne promocje bukmacherskie - zakłady bez ryzyka, freebety, wyższe kursy na mecz.

Celem Rakowa i jego właściciela – Michała Świerczewskiego – jest przecież faza grupowa europejskich pucharów, ale raczej mowa jest tutaj o Lidze Konferencji Europy. Maksymalnie Ligi Europy.

Dotarcie Rakowa do IV rundy el. Ligi Mistrzów, byłoby rzecz jasna niesamowicie ekscytujące. Raz, że pojawiłaby się realna szansa powalczenia o sensacyjny awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Dwa, że w razie odpadnięcia, Raków automatycznie znalazłby się w fazie grupowej Ligi Europy – not bad.

Dziś ciężko z całą stanowczością powiedzieć, na kogo Raków może trafić w IV rundzie el. do Ligi Mistrzów. Zakładając, że będzie to któraś z drużyn zaznaczonych w tweecie na zielono oraz całą wcześniejszą ścieżkę Rakowa, szanse na awans do najbardziej prestiżowych rozgrywek w Europie wynoszą… niecałe 9%.

Zaskakująco wysoko wyglądają szanse Rakowa na awans do fazy grupowej Ligi Europy – prawie 50%, a na awans do fazy grupowej Ligi Konferencji Europy – 35,7%. Oznacza to, że szanse na to, że Raków nie awansuje do żadnych rozgrywek grupowych wynoszą… niecałe 6%.

Oczywiście, żeby dać sobie szanse, najpierw Raków musi przejść Florę Tallin. Pokonanie w dwumeczu Qarabagu, będzie już naprawdę dużym sukcesem, a w praktyce, da Rakowowi niemal pewne miejsce przynajmniej w fazie grupowej Ligi Konferencji Europy.

Raków w europejskich pucharach. Scenariusze

Scenariusze RakowaCo dalej?
Raków odpada w I rundzie el. LMIII runda el. LKE
Raków odpada w II rundzie el. LMIII runda el. LE
Raków odpada w III rundzie el. LMIV runda el. LE
Raków odpada w IV rundzie el. LMFaza grupowa Ligi Europy
Raków odpada w III rundzie el. LEIV runda el. LKE
Raków odpada w IV rundzie el. LEFaza grupowa Ligi Konferencji Europy

5 / 5. Ocen: 21

Marcin

Fan freak fightów, piłki nożnej w polskim wydaniu oraz nowych technologii.

Najnowsze wiadomości

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button

Darmowe kody PPV na Fame Friday Arena 2!

X
0
Dodaj swój komentarz.x