PZPN podjął decyzję ws. meczu Sandecja – Śląsk w Fortuna Pucharze Polski!

W czwartkowy wieczór poznaliśmy decyzje Komisji ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN w sprawie weryfikacji meczu 1/8 Finału Fortuna Pucharu Polski między drużynami Sandecja Nowy Sącz – Śląsk Wrocław oraz Komisji Dyscyplinarnej PZPN w sprawie zachowania o charakterze rasistowskim, wobec zawodnika Sandecji Nowy Sącz w trakcie tych samych zawodów. Jak z tej trudnej sytuacji wybrnęły organy piłkarskie centrali w naszym kraju?

PZPN podjął decyzję ws. meczu Sandecja – Śląsk w Fortuna Pucharze Polski!

Fortuna Puchar Polski: PZPN zdecydował ws. meczu Sandecja – Śląsk

Przypomnijmy, że pojedynek 1/8 finału krajowego pucharu nie został dokończony z powodu zejścia z boiska piłkarzy Sandecji Nowy Sącz, którzy w ten sposób zareagowali na rasistowskie zachowanie części kibiców wrocławskiego kluby wobec jednego ze swoich kolegów. Do tego skandalu doszło podczas konkursu rzutów karnych, który miał wyłonić ćwierćfinalistę Fortuna Pucharu Polski 2022/23. Tym samym wynik spotkania musiał zostać zweryfikowany przy tzw. zielonym stoliku. Na czym stanęło?

„Zgodnie z decyzją Komisji ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN, w związku z opuszczeniem pola gry przed zakończeniem meczu, zawody zostały zweryfikowane jako walkower 0:3 na niekorzyść drużyny Sandecja Nowy Sącz. Obowiązujące przepisy PZPN stanowią, że decyzja o wcześniejszym zakończeniu meczu może być podjęta wyłącznie przez sędziego lub delegata PZPN. Ze zgromadzonej przez Komisję dokumentacji wynika jednoznacznie, że bezpośrednią przyczyną niedokończenia zawodów była odmowa kontynuowania gry przez drużynę gospodarzy. W takim przypadku, zgodnie z § 7 ust. 6 pkt 9) Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną, zawody należało zweryfikować jako walkower na niekorzyść tej drużyny, niezależnie od okoliczności, które skłoniły zawodników do opuszczenia boiska, a które jednocześnie stały się przedmiotem odrębnego postępowania wszczętego przez Komisję Dyscyplinarną PZPN – napisano w oficjalnym komunikacie prasowym Polskiego Związku Piłki Nożnej (via pzpn.pl)

Wspomniana powyżej Komisja Dyscyplinarna Polskiego Związku Piłki Nożnej po rozpoznaniu sprawy dyscyplinarnej, dotyczącej wznoszenia okrzyków o charakterze rasistowskim w trakcie powyższego meczu, tj. o czyn z art. 67 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, postanowiła uznać odpowiedzialność klubu Śląsk Wrocław za zarzucany czyn i ukarać:

  • karą zasadniczą – zakazem wyjazdów zorganizowanych grup kibiców w wymiarze 6 miesięcy w rozgrywkach Pucharu Polski w sezonie 2022/2023,
  • karą dodatkową – karą pieniężną w wysokości 190.000 zł (słownie: sto dziewięćdziesiąt tysięcy złotych).

Ponadto Komisja Dyscyplinarna PZPN uznała, iż pomimo zaistnienia przesłanek określonych w art. 67 Regulaminu Dyscyplinarnego, zastosowanie sankcji w postaci walkowera na niekorzyść Śląska Wrocław naruszyłoby zasady sportowej rywalizacji. Komisja uznając odpowiedzialność klubu za zachowanie swoich kibiców stwierdziła, że niezasadnym jest podważanie wyniku osiągniętego na boisku, a adekwatnymi karami są wysoka kara finansowa i zakaz wyjazdowy.

UWAGA: Sprawdź aktualny ranking bukmacherów - wybierz bukmachera z najlepszą ofertą kursów, zakładów i bonusów na start.

Tym samym piłkarze Śląska Wrocław zostali ostatnimi ćwierćfinalistami rozgrywek Fortuna Pucharu Polski 2022/23 i są jednym z zaledwie trzech klubów PKO Bank Polski Ekstraklasy, które dotarły do tej rundy. Kto jeszcze zagra wiosną 2023 roku o półfinał „Pucharu Tysiąca Drużyn”?

Fortuna Puchar Polski 2022/23: Wyniki meczów 1/8 finału

  • Wtorek 8 listopada:

14:30 KKS Kalisz – Górnik Zabrze 3:3 (karne 5:3)
17:30 Górnik Łęczna – Piast Gliwice 1:0 po dogrywce
20:30 Lechia Gdańsk – Legia Warszawa 2:2 po dogrywce (karne 2:4)

  • Środa 9 listopada:

14:30 Motor Lublin – Wisła Kraków 1:0
17:30 Pogoń Szczecin – Raków Częstochowa 0:1
20:30 Sandecja Nowy Sącz – Śląsk Wrocław 0:3 (Walkower)

  • Czwartek 10 listopada:

12:00 Lechia Zielona Góra – Radomiak Radom 0:0 (karne 3:1)
17:30 Pogoń Siedlce – Apklan Resovia Rzeszów 1:0

UWAGA MUNDIAL 2022! Sprawdź nasze typy na MŚ 2022 od legendarnych typerów. Nie wiesz, gdzie grać zakłady? Sprawdź ofertę i bonusy na Mundial 2022, jakie oferują popularni i legalni w Polsce bukmacherzy na Mundial!

Źródło: blogbukmacherski.pl/PZPN

5 / 5. Ocen: 1

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x