ZIP: Podsumowanie pierwszego dnia (5 marca 2022 roku)

Zapraszamy na podsumowanie pierwszego dnia zimowych igrzysk paraolimpijskich.

Iweta Faron piąta w biathlonowym sprincie

Nowozelandczyk Corey Peters został mistrzem paraolimpijskim w narciarskim zjeździe w kategorii siedzącej. Drugie miejsce zajął Norweg Jesper Pedersen ze stratą 1,26 s do zwycięzcy, a trzecie dla Japończyka Taiki Morii. Polacy w tej kategorii nie startowali.

Austriak Johannes Aigner z przewodnikiem Matteo Fleischmannem zostali mistrzami paraolimpijskimi w narciarskim zjeździe w kategorii niepełnosprawność wzroku. Drugie miejsce dla pary z Kanady Mac Marcoux i Tristan Rodgers, a trzecie dla duetu z Francji Hyacinthe Deleplace wraz z przewodnikiem Valentin Giraude-Moine. Polacy w tej kategorii nie startowali.

Francuz Arthur Bauchet został mistrzem paraolimpijskim w narciarskim zjeździe w kategorii stojąc. Drugie miejsce zajął Austriak Marcel Salcher, a trzecie Szwajcar Theo Gmur. Polacy w tej kategorii nie startowali.

Japonka Momoka Muraoka została mistrzynią paraolimpijską w narciarskim zjezdzie w kategorii siedzącej. Drugie miejsce zajęła zawodniczka z Niemiec Anna-Lena Forster, a trzecie Chinka Sitong Liu. Polki w tej kategorii nie startowały.

Słowaczka Henrieta Farkasova z przewodnikiem Martinem Motyką zdobyli złoty medal igrzysk paraolimpijskim w narciarskim zjeździe w kategorii niepełnosprawność wzroku. Drugie miejsce dla duetu z Chin Daqing Zhu i Hanhan Yan. Trzecie miejsce dla pary z Wielkiej Brytanii Millie Knight wraz z przewodnikiem B.Wild.

Kanadyjka Mollie Jepsen została mistrzynią paraolimpijską w narciarskim zjeździe w kategorii stojąc. Drugie miejsce dla zawodniczki z Chin M.Zhang, która przegrała walkę o złoto o zaledwie 0,10 sekundy. Trzecie miejsce dla Szwedki Ebby Arsjoe. Polki nie startowały.

Zawodniczka ze Stanów Zjednoczonych Oksana Masters została mistrzynią paraolimpijską w biathlonowym sprincie na 6 km w kategorii siedząc. Drugie miejsce dla Chinki Yilin Shan, a trzecie dla reprezentantki USA Kendall Gretsch. Polka Monika Kudla zajęła w tym biegu 11 miejsce ze stratą do zwyciężczyni ponad 8 minut.

Ukrainki Oksana Shyshkova oraz Marchenko zostały mistrzyniami paraolimpijskimi w biathlonowym sprincie na 6 km w kategorii niepełnosprawność wzroku. Drugie miejsce dla duetu z Niemiec Linn Kazmaeir oraz Baumann, a trzecie również dla zawodniczek naszego zachodniego sąsiada L.M. Walter oraz Paula Streckera. Óśme miejsce zajęła para reprezentująca Polskę Anna Górska i Catherine Spierenburg.

Zawodniczka gospodarzy Y. Guo została mistrzynią paraolimpijską w biathlonowym sprincie na 6 km w kategorii stojąc. Drugie miejsce dla Ukrainki Valentiny Liashenko, a trzecie ponownie dla Chinki Zhang Zhao. Mimo bezbłędnego strzelania Iweta Faron kończy zmagania biathlonowe na miejscu piątym.

Chinki Zhang Liu został mistrzem paraolimpijskim w biathlonowym sprincie na 6 km w kategorii siedząc. Drugie miejsce dla Ukraińca Rad, a trzecie ponownie dla Chińczyka M. Liu. Polacy nie startowali.

W biathlonowym sprincie na 6 km w kategorii niepełnosprawność wzroku całe podium padło łupem duetów z Ukrainy. Pierwsze miejsce zajął V. Liukanienko wraz z przewodnikiem Babar, drugie miejsce dla duetu Kazik/Kucheriavi, a trzecie dla Suiarko/Nikonovich. Polacy w tym biegu zajęli trzy ostatnie miejsca.

Zawodnik z Ukrainy G. Vovchynskyi został mistrzem olimpijskim w biathlonowym sprincie na 6 km w kategorii stojąc. Drugie miejsce dla Niemca Maiera, a trzecie dla Kanadyjczyka Arendza. Polacy w tym biegu nie startowali.

W turnieju hokejowym na sledżach faworyci igrzysk reprezentanci Stanów Zjednoczonych pokonali Kanadyjczków 5:0, Chiny pewnie pokonali Słowację 7:0, a Włochy przegrały z Czechami 0:5. Przypominamy że w turnieju hokejowym zabrakło reprezentacji Rosji ze względu na konflikt zbrojny na Ukrainie.

Klasyfikacja medalowa:

Po pierwszym dniu zmagań na pierwszym miejscu w tabeli medalowej znajdują reprezentanci Ukrainy, którzy zdobyli 3 złote, 3 srebrne, i 1 brązowy medal. Na drugim miejscu są gospodarze igrzysk Chińczycy z dwoma złotymi, trzema srebrnymi oraz z trzema brązowymi medalami. A na trzecim Kanadyjczycy, którzy zdobyli po jednym medalu z każdego kruszcu. Polska jak na razie bez medalu.

5 / 5. Ocen: 1

Paweł Mikulski

Uwielbiam muzykę Krzysztofa Krawczyka i grać w gry retro. A poza pracą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Najnowsze wiadomości

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x