Zapraszamy na podsumowanie trzeciego dnia zimowych igrzysk olimpijskich Pekin 2022
Bardzo dobry wynik polskiej alpejki
Drużyna Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego sięgnęła po złote medale w drużynowej rywalizacji w łyżwiarstwie figurowym. Srebrne medale przypadły Amerykanom, a brązowe Japończykom. Kamila Walijewsa jako pierwsza solistka w historii igrzysk wykonała poczwórnego salchowa.
Szwajcar Beat Feuz zdobył złoty medal w zjeździe mężczyzn podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie. Drugiego na mecie Francuza Johana Clareya wyprzedził o 0,1 sekundy. Trzecie miejsce dla Austriaka Mathiasa Mayera. Niespodzianką jest brak na podium Norwega Aleksandra Aamodta Kilde, który zajął 5 miejsce. Polacy nie startowali.
Szwedka Sara Hector mistrzynią olimpijską w slalomie gigancie. Druga na mecie była Włoszka Federica Brignone, a trzecia Szwajcarka Lara Gut-Behrami. Polka Maryna Gąsienica-Daniel zmagania zakończyła na bardzo dobrym ósmym miejscu! Podczas drugiej próby udało się Polce poprawić lokatę o trzy miejsca względem pierwszego przejazdu. Swojego zjazdu nie ukończyły faworytki m.in Marta Bassino, mistrzyni świata z 2021 r. z Oberstdorfu, a także Mikaela Shiffrin, złota medalistka igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Warto podkreślić, że w czołowej „30” znalazły się jeszcze dwie reprezentantki Polski – Magdalena Łuczak zajęła 26. miejsce , a Zuzanna Czapska była 30.
Holenderka Ireen Wust została mistrzynią olimpijską na dystansie 1500 metrów w łyżwiarstwie szybkim ustanawiając przy tym nowy rekord olimpijski z czasem – 1:53,28 sek. Srebro wywalczyła Japonka Miho Takagi, która straciła do triumfatorki 0,44 sek., a brąz dla Holenderki Antoinette de Jong- strata 1,54 sek. Natalia Czerwonka i Magdalena Czyszczoń zajęły odpowiednio 19 i 30 miejsce.
Reprezentantka Niemiec Denise Hermann mistrzynią olimpijską w biegu indywidualnym na 15 km w biathlonie. Srebro wywalczyła Francuzka Anais Chevalier, a na najniższym stopniu podium stanęła Norweżka Marte Olsbu Roeiseland. Najlepsza z Polek Monika Hojnisz-Staręga zakończyła bieg na 20. miejscu. Polka straciła do Niemki niespełna trzy minuty, zaliczając przy tym dwa pudła na trzecim i czwartym strzelaniu. Pozostałe Polki bez rewelacji Kamila Żuk była 36., Kinga Zbylut 55., a Anna Mąka 85.
Obrończyni tytułu z poprzednich igrzysk Włoszka Arianna Fontana zdobyła złoty medal na dystansie 500 metrów na łyżwiarskim krótkim torze. Drugie miejsce dla Holenderki Suzanne Schulting, a trzecie dla Kanadyjki Kim Boutin. Dla Włoszki to już dziesiąty medal olimpijski w historii !! Wśród panów na dwukrotnie dłuższym dystansie złoto powędrowało do Chin a dokładniej do Ren Ziwei który wyprzedził o blisko 3 sekundy kolegę z reprezentacji Wenlonga Li, brąz dla Węgra o również chińskim brzmieniu Shaoanga Liu. Pierwotnie pierwszy na mecie był inny z Wegrów Shaolina Sandor Liu, ale po analizie wideo został on zdyskwalifikowany i w ten oto sposób Chińczycy z pierwszym medalem w historii!!
Reprezentacja Słowenii w skokach narciarskich zdobyła dziś złoty medal w konkursie mikstów. Drugie miejsce dla Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, a trzecie niespodziewanie dla reprezentacji Kanady. Polska drużyna na miejscu 6. Zawody mimo sprzyjających warunków atmosferycznych dostarczył od samego początku emocji, a to ze względu na dyskwalifikację skoczkiń kolejno z Japonii, Austrii, Niemiec , oraz w drugiej serii dwukrotnie reprezentacji Norwegii. Za każdym razem winny nieprzepisowy kombinezon. Ta konkurencja była po raz pierwszy rozgrywana na igrzyskach.
Max Parrot triumfował w snowboardowym slopestyle’u na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Kanadyjczyk jako jedyny uzyskał wynik ponad 90 punktów – 90,96. Na podium stanęli także zawodnik gospodarzy Yiming Su oraz drugi z reprezentantów Kanady, Mark McMorris. Polacy nie startowali. Obrońca tytułu Amerykanin Redmond Gerard czwarty.
Jak wygląda klasyfikacja medalowa?
W klasyfikacji medalowej doszło do zmiany lidera. Szwecja jako jedyny kraj przewodzi w klasyfikacji ze trzema złotymi krążkami, na drugie miejsce wskoczyła Reprezentacja Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego z dwoma złotymi, trzema srebrnymi oraz z dwoma brązowymi medalami. Na trzecie miejsce awansowała Holandia za sprawą głównie wybitnych sukcesów swoich panczenistów. Zaskakujące jest miejsce Stanów Zjednoczonych, którzy po trzech dniach uzbierali raptem tylko trzy srebrne krążki. Polska na 18 miejscu z brązowym medalem na koncie.