ZIO Pekin 2022: triumf Graabaka w kombinacji norweskiej

Norweg Joergen Graabak został mistrzem olimpijskim w kombinacji norweskiej na igrzyskach w Pekinie. Norwedzy cieszą się dziś z dubletu, gdyż na drugim stopniu podium stanie Jens Luraas Oftebro.

ZIO Pekin 2022: triumf Graabaka w kombinacji norweskiej

Dublet Norwegów w kombinacji!

Graabak rozpoczął 10-kilometrowy bieg narciarski nieco ponad dwie minuty za swoim rodakiem Jarlem Magnusem Riiberem, który był liderem po skokach narciarskich. Riiber pozwolił jednak dogonić się po tym jak pojechał w złą stronę. Jego błąd spowodował, że mieliśmy do czynienia z zaciętym finiszem. Ostatecznie Graabak triumfował wyprzedzając swojego rodaka Jensa Luraasa Oftebro o 0.4 sekundy oraz Japończyka Akito Watabe, który stracił 0.6 sekundy i wywalczył brązowy medal. Riiber nie był tak dobrze zaznajomiony z trasą jak jego konkurenci, ponieważ przebywał w izolacji przez ponad 10 dni. Norweg w konsekwencji tego fatalnego błędu osłabł pod koniec biegu i zajął ostatecznie ósme miejsce.

30-letni Graabak ma już pięć medali olimpijskich na koncie – trzy złote i dwa srebrne. W Pekinie jest to jego drugi medal po wcześniejszym srebrze. Jest pierwszym zawodnikiem, który zdobył dwa złote medale olimpijskie po tym jak triumfował w 2014 roku i dziś w Pekinie.

Wśród 48 zawodników biorących udział w zawodach mieliśmy dwóch reprezentantów Polski. Szczepan Kupczak ze stratą 4:46.5 zajął 35. miejsce a Andrzej Szczechowicz tracąc ponad 8,5 minuty ukończył rywalizację na 45. pozycji.

Kombinacja norweska mężczyzn (finał):

  1. Joergen Graabak (Norwegia) – 27:13.3
  2. Jens Luraas Oftebro (Norwegia) +0.4
  3. Akito Watabe (Japonia) +0.6
  4. Manuel Faisst (Niemcy) +3.3
  5. Lukas Greiderer (Austria) +11.8
  6. Johannes Lamparter (Austria) +18.0
  7. Vinzenz Geiger (Niemcy) +31.2
  8. Jarl Magnus Riiber (Norwegia) +39.8
  9. Kristjan Ilves (Estonia) +1:00.2
  10. Julian Schmid (Niemcy) +1:00.8

0 / 5. Ocen: 0

Tomasz Bysiewicz

Pasjonat sportu z ponad 15-letnim doświadczeniem dziennikarskim. Interesuje się wieloma dyscyplinami sportowymi a w szczególności piłką nożną, koszykówką, siatkówką i tenisem a także sportami zimowymi w tym najbardziej narciarstwem alpejskim. Nie potrafi żyć bez sportu i dobrej muzyki :)

Najnowsze wiadomości

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x