ZIO Pekin 2022: Feuz ze złotem w alpejskim zjeździe

Szwajcar Beat Feuz został mistrzem w zjeździe w narciarstwie alpejskim podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie.

ZIO Pekin 2022: Feuz ze złotem w alpejskim zjeździe

Beat Feuz z upragnionym złotem olimpijskim!

Mistrzostwo olimpijskie dało Feuzowi to co brakowało w jego bogatej w osiągnięcia karierze. Do tej pory miał srebrny medal w supergigancie i brązowy w zjeździe na igrzyskach w 2018 roku i jest czterokrotnym mistrzem Pucharu Świata w zjeździe. Feuz wyrzucił narty w powietrze i szybko złapał. Ta reakcja szwajcarskiego alpejczyka to był hołd dla byłego szwajcarskiego zjazdowca Didiera Cuche, który w ten sposób zwykł świętować swoje sukcesy.

41-letni Francuz Johan Clarey był 0,10 sekundy za zwycięzcą co dało mu srebrny medal. Clarey stał się najstarszym człowiekiem, który zdobył medal olimpijski w narciarstwie alpejskim. Poprzednio najstarszy był Bode Miller, który miał 36 lat, gdy zdobył brąz w supergigancie w 2014 roku. Dwukrotny mistrz olimpijski Matthias Mayer z Austrii ze stratą 0,16 s ukończył rywalizację na trzecim stopniu podium.

James Crawford zakończył zawody na czwartym miejscu z czasem gorszym o 0,23 sekundy. Reprezentanci Kanady zdobyli dotychczas w historii igrzysk dwa brązowe medale. Uczynili to Steve Podborski (1980) i Edi Podivinsky (1994). Crawford był bardzo blisko w Pekinie by stać się tym trzecim.

Norweg Aleksander Aamodt Kilde typowany na zwycięzcę, gdyż jest liderem w klasyfikacji Pucharu Świata w zjeździe i był najszybszy w piątkowej sesji treningowej, zajął piąte miejsce, pół sekundy za Feuzem.

Wyścig był pierwotnie zaplanowany na niedzielę, ale został przesunięty o jeden dzień z powodu silnego wiatru na The Rock Course.

Narciarstwo alpejskie – zjazd mężczyzn (finał):

  1. Beat Feuz (Szwajcaria) – 1:42.69
  2. Johan Clarey (Francja) +0.10
  3. Matthias Mayer (Austria) +0.16
  4. James Crawford (Kanada) +0.23
  5. Aleksander Aamodt Kilde (Norwegia) +0.51
  6. Dominik Paris (Włochy) +0.52
  7. Marco Odermatt (Szwajcaria) +0.71
  8. Vincent Kriechmayr (Austria) +0.76
  9. Max Franz (Austria) +0.83
  10. Bostjan Kline (Słowenia) +1.06

5 / 5. Ocen: 1

Tomasz Bysiewicz

Pasjonat sportu z ponad 15-letnim doświadczeniem dziennikarskim. Interesuje się wieloma dyscyplinami sportowymi a w szczególności piłką nożną, koszykówką, siatkówką i tenisem a także sportami zimowymi w tym najbardziej narciarstwem alpejskim. Nie potrafi żyć bez sportu i dobrej muzyki :)

Najnowsze wiadomości

Back to top button