ZIO Pekin 2022: Czwarty dzień igrzysk za nami (8 luty 2022)

Zapraszamy na podsumowanie czwartego dnia zimowych igrzysk olimpijskich Pekin 2022

zio pekin 2022
Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2022

Aleksandra Król upadła w ćwierćfinale i przegrała z Ester Ledecką

Chinka Eileen Gu zdobyła złoty medal olimpijski w narciarstwie dowolnym w konkurencji big air. Srebro wywalczyła Francuzka Tess Ledeux, a brąz – Szwajcarka Mathilde Gremaud. Narciarski big air kobiet zadebiutował w programie olimpijskim. Polki nie startowały.

Mathias Mayer mistrzem olimpijskim w supergigancie!!!. Austriak nie dość że obronił tytuł mistrza olimpijskiego w tej specjalności, to zdobył już swój drugi medal na tych igrzyskach w ciągu 24 godzin. Niemałą niespodziankę jest zajęcie drugiego miejsca przez Ryana Cochrana-Siegle ze Stanów Zjednoczonych, który stracił do zwycięzcy 0,04 sekundy. Na najniższym stopniu podium stanął Norweg Aleksander Aamodt Kilde, który przejechał trasę o 0,42 sekundy wolniej od Mayera. Trasę supergiganta nie ukończyli m.in faworyci do końcowego triumfu Szwajcarzy Beat Feuz czy Marco Odermatt.

Włoski duet curlerów Stefania Constantini – Amos Mosaner mistrzami olimpijskimi w mikście. W finale pokonali Norweski duet Magnus Nedregotten – Kristin Skaslien 8-5. Triumf jest tym bardziej cenniejszy, że włoska para na tym turnieju nie odniosła ani jednej porażki, rozgrywając przy tym turniej życia. W meczu o brąz Szwecja reprezentowana przez parę Almidę de Val i Oskara Erikssona pokonała 9-3 parę ze Szkocji Jennifer Dodds i Bruce Mouata. Dla utytułowanego Erikssona to już trzeci medal olimpijski w historii.

Wielka faworytka nie zawiodła! Czeszka Ester Ledecka mistrzynią olimpijską w snowboardowym równoległym slalomie gigancie. Czeszka mistrzyni okazała się lepsza w pojedynku o złoty medal od Austriaczki Danieli Ulbing. Słynna Czeszka zdobyła w tej konkurencji złoto również w 2018 roku w Pjongczangu. Brąz dla Słowenki Glorii Kotnik, która w walce o medal pokonała Holenderkę Michelle Dekker. Jest to w dużym stopniu niespodzianka, ponieważ nigdy nie stanęła ona na podium w zawodach o Puchar Świata. W walce o półfinał odpadła Polka Aleksandra Król, która zaliczyła upadek. Na eliminacjach swój udział zakończyły Polki Weronika Biela-Nowaczyk oraz Aleksandra Michalik, które zajęły odpowiednio 22 i 24 miejsce. U mężczyzn złoto powędrowało do Austriaka Benjamina Karla, który na początku w wyścigu o złoty medal popełnił błąd, jednak w dolnej części trasy jadący z przodu Słoweniec Tim Mastnak nie wytrzymał presji i dał się wyprzedzić Austriakowi. Zatem pierwszy złoty medal olimpijski dla Karla! Na najniższym stopniu stanął zawodnik Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Victor Wild, który pokonał utytułowanego Włocha, zdobywcę Pucharu Świata 2019/2020 Rolanda Fischnallera. Bardzo dobry występ Polaków, Oskar Kwiatkowski zajął 7, a Michał Nowaczyk dziesiąte miejsce.

Francuz Quentin Fillon Maillet zostaje mistrzem olimpijskim w biegu indywidualnym mężczyzn. Drugie miejsce zajął Białorusin Anton Smolski, a brązowy medal zawiśnie na szyi utytułowanego Norwega Johannesa Thingnesa Bø. Grzegorz Guzik kończy rywalizację na miejscu 49. Kolejne biathlonowe emocje już piątek. O medale w sprincie zawalczą biathlonistki.

Holender Kjeld Nuis złotym medalistą olimpijskim w łyżwiarskim wyścigu na 1500 metrów! Srebrnym medalistą kolega z reprezentacji Thomas Krol, a brązowym Koreańczyk Minseok Kim. Zatem na podium mamy dublet holenderski. W porównaniu do Pjonczangu na podium zaszła tylko jedna zmiana. Na drugiej pozycji zamiast Patricka Roesta, Thomas Krol. Polacy nie startowali.

Szwedka Jonna Sundling złotą medalistką w sprincie w biegach narciarskich. W finale dała pokaz mocy wyprzedzając o blisko trzy sekundy koleżankę z reprezentacji Maję Dahlqvist. Brązowy dla Amerykanki Jessie Diggins. Polki odpadły w eliminacjach.

Johannes Hoesflot Klaebo z Norwegii zrobił, co do niego należało i wygrał sprint łyżwą. Na finiszu kroku Norwegowi dzielnie dotrzymywał Włoch Federico Pellegrino, ale nie dał rady go wyprzedzić (+0.26). Brązowy medal dla zawodnika Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Aleksandra Terentiewa (+1.31). Maciej Staręga odpadł w ćwierćfinale i został sklasyfikowany na 19 pozycji. Kamil Bury zakończył swój występ na eliminacjach.

Niemka Natalie Geisenberger ze złotem olimpijskim. Srebro wywalczyła inna Niemka Anna Berreiter, a brąz dla Rosjanki Tatyany Iwanowej. Klaudia Domaradzka zajęła 27 miejsce i nie wzięła udziału w ostatnim czwartym ślizgu.

Jak wygląda klasyfikacja medalowa??

W porównaniu z wczorajszym dniem nadal na przodzie klasyfikacji reprezentanci Trzech Koron, którzy uzbierali 4 złote, i po jednym srebrnym i brązowym medalu. Na drugie miejsce awansowała kraj z Niderlandów, po zwycięstwie łyżwiarza szybkiego Kjelda Nuisa zdobyła już na tych igrzyskach trzeci złoty medal. Na trzecim miejscu z dorobkiem 5 medali, 3 złotych i 2 srebrnych gospodarze Chiny oraz Niemcy. Spadek zaliczyli Norwegowie względem poprzednich dni mimo złota biegacza narciarskiego Klaebo , oraz Rosyjski Komitet Olimpijski który po zsumowaniu wszystkich kolorów medali ma ich z kolei najwięcej w klasyfikacji bo aż 10.

5 / 5. Ocen: 1

Paweł Mikulski

Uwielbiam muzykę Krzysztofa Krawczyka i grać w gry retro. A poza pracą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Najnowsze wiadomości

Back to top button