ZIO Pekin 2022: 15 dzień igrzysk za nami (19 luty 2022)

Zapraszamy na podsumowanie dnia z zimowymi igrzyskami olimpijskimi Pekin 2022.

zio pekin 2022
Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2022

Zbigniew Bródka zakończył sportową karierę

Reprezentant Nowej Zelandii Nico Porteous został mistrzem olimpijskim w narciarskim halfpipie. Drugie miejsce zajął Amerykanin David Wise, który po dwóch złotach z 2014 roku i 2018 roku tym razem musiał zadowolić się srebrem. Najniższy stopień podium zajął zawodnik Stanów Zjednoczonych Alex Ferreira, który był najrówniejszym zawodnikiem podczas finału. Polacy w tej konkurencji nie startowali.

Zawodnik Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Aleksander Bolszunow zwycięzcą ostatniego biegu podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie, który odbył się na 28 kilometrów stylem dowolnym. Rosjanin zwyciężył na nietypowym dystansie po wspaniałym finiszu na ostatnim kilometrze. Pozostałe miejsca na podium przypadły dla Iwana Jakimuszkina i Simena Kruegera. Przyzwoicie zaprezentował się Dominik Bury, który ukończył bieg na 30. miejscu, natomiast Mateusz Haratyk rywalizacje ukończył jako 50. Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne organizatorzy postanowili skrócić sobotni wyścig z 50 do 28 kilometrów.

Belg Bart Swings został złotym medalistą olimpijskim w łyżwiarskim biegu masowym. Lider Pucharu Świata na mecie okazał się lepszy od dwóch Koreańczyków z Południa Jaewon Chung i Seung-Hoon Lee. Polacy Zbigniew Bródka oraz Artur Janicki ukończyli zmagania na 1/2 finału.

Holenderka Irene Schouten została mistrzynią olimpijską w łyżwiarskim biegu masowym kobiet, która na finiszu okazała się lepsza od drugiej Kanadyjki Ivany Blondin oraz trzeciej Włoszki Francesci Lollobrigidy. Najlepsza z Polek Magdalena Czyszczoń zajęła 10 miejsce.

Reprezentacja Szwecji pokonała po dogrywce 5:4 zespół Wielkiej Brytanii w finale turnieju olimpijskiego w curlingu. Był to szczególny moment kariery dla Nicklasa Edina, który po brązowym medali w Soczi i srebrnym w Pjongczangu, wraz z reprezentacją Trzech Koron w końcu został mistrzem olimpijskim. Brąz dla drużyny z Kanady, która w meczu o brąz pokonała epikę Stanów Zjednoczonych 8:5.

Niemki Laura Nolte i Deborah Levi zdobyły olimpijskie złoto w bobslejowych dwójkach pań. Drugie miejsce zajął inny duet niemiecki Mariama Jamanka i Alexandra Burghardt, a trzecie para ze Stanów Zjednoczonych Elana Meyers-Taylor oraz Sylvia Hoffmann. Polki w tej konkurencji nie startowały.

Chińska para sportowa Sui Wenjing i Han Cong ze złotym medalem w parach sportowych w łyżwiarstwie figurowym. Pokonali reprezentujących Rosyjski Komitet Olimpijski Jewgieniję Tarasową i Władimira Morozowa o 0,63 punktu. Podium zamknęli również zawodnicy ROC Anastasija Miszyna i Aleksandr Gallamow. Po dwunastu latach znowu złoty medal dla Chin.

Klasyfikacja medalowa:

Przed ostatnim dniem igrzysk olimpijskich w Pekinie, niemal pewne jest że klasyfikacje medalową wygrają Norwegowie. Zdobyli na tych igrzyskach aż 15 złotych, osiem srebrnych oraz 12 brązowych medali, drugich Niemców wyprzedzając aż o 4 złote krążki. Na trzecie miejsce awansowali gospodarze igrzysk Chińczycy, po złocie zdobytym przez łyżwiarską parę sportową. Polska z jednym brązowym medalem zamyka stawkę medalistów.

Jutro ostatni dzień walki o medale olimpijskie.

5 / 5. Ocen: 1

Paweł Mikulski

Uwielbiam muzykę Krzysztofa Krawczyka i grać w gry retro. A poza pracą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Najnowsze wiadomości

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x