ZIO Pekin 2022: 11 dzień igrzysk za nami (15 luty 2022)

Zapraszamy na podsumowanie dnia z zimowymi igrzyskami olimpijskimi Pekin 2022.

zio pekin 2022
Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2022

Dramat Rosjan, złoto Norwegów w biathlonowej sztafecie mężczyzn

Austriaczka Anna Gasser zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Pekinie w snowboardowej konkurencji big air. Tym samym obroniła tytuł sprzed czterech lat z Pyenchoangu. Drugie miejsce dla faworytki z Nowej Zelandii Zoi Sadowski-Synnott. Trzecie miejsce dla Japonki Kokomo Murase. A więc niespodzianek nie było.

Szwajcarka Mathilde’a Gremaud mistrzynią olimpijską w slopestyle’u. Złoty medal zawdzięcza drugiej próbie, podczas której uzyskała 86,56. Tuż za Gremaud uplasowała się Chinka Ailing Eileen Gu z wynikiem 86,23. Z kolei brązowy medal przypadł Estonce Kelly Sidaru, która wynik 82,06 zanotowała już w pierwszej próbie zawodów.

Szwajcarka Corinne Suter nową mistrzynią olimpijską w narciarskim zjeździe. Przed igrzyskami zawodniczka Helwetów wygrała zawody Pucharu Świata w Ga-Pa, czym potwierdziła że w tej konkurencji nie ma na niej mocnych. Srebro dla Włoszki Sofii Goggii, która była najlepsza przed czterema laty na olimpiadzie w Korei Południowej, a w tym roku pokazała niesamowitą wolę walki, startując ledwie kilka tygodni po odniesieniu poważnej kontuzji. Podium uzupełniła Nadia Delago. Mniej znana z włoskich sióstr w Pucharze Świata jeszcze nigdy nie stała na podium. Jej najlepszym wynikiem było czwarte miejsce w Zauchensee dokładnie miesiąc temu. A dziś została medalistką olimpijską!

Reprezentant Chin Yiming Su został mistrzem olimpijskim w snowboardowym big air. Drugie miejsce dla Norwega Monsa Roislanda, a brąz dla Kanadyjczyka Maxa Parrotta. Polacy nie startowali.

Reprezentacja Norwegii mistrzami olimpijskimi w biathlonowej sztafecie 4×7,5 km mężczyzn. Drugie miejsce dla reprezentacji Francji , a brąz dla Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, który wydawało się że zdobędą złoto, bo jeszcze byli liderami na 5 km przed końcem zmagań. Wszystko jednak zepsuło ostatnie strzelanie Rosjanina Eduarda Łatypowa, co świetnie wykorzystali Wikingowie oraz Trójkolorowi. Polacy w sztafecie nie startowali. Za podium uplasowali się również Niemcy, Szwedzi oraz Kanadyjczycy.

Kanadyjki mistrzyniami olimpijskimi w biegu drużynowym Pań na łyżwiarskim torze długim poprawiając przy tym rekord toru z czasem 3:53,44. Drugie miejsce dla Japonek, które jechały po złoto, lecz na ostatnim wirażu upadek zaliczyła Nana Takagi. Brąz dla reprezentacji Niderlandów, które w wyścigu o medal pokonały Rosjanki. Polskie panczenistki w składzie Natalia Czerwonka, Magdalena Czyszczoń i Karolina Bosiek przegrały wyścig o siódme miejsce z Białorusinkami, tym samym kończąc swoje zmagania na lokacie ósmej.

Norwegia obroniła mistrzostwo olimpijskie w biegu drużynowym na łyżwiarskim torze długim mężczyzn. W finale pokonali Rosyjski Komitet Olimpijski. Brąz dla świetnie dysponowanych Stanów Zjednoczonych. Czwarte miejsce dopiero dla Holendrów.

Norweg Joergen Graabak mistrzem olimpijskim w kombinacji norweskiej na skoczni dużej! Drugie miejsce przypadło również Norwegowi, tuż za Graabakiem linię mety przekroczył Jens Luraas Oftebro. Brązowy medal dla utytułowanego Japończyka Akito Watabe. Główny faworyt do złotego medalu Jarl Maguns Riiber pomylił trasę podczas pierwszej pętli i zakończył zawody na 8. miejscu. Polak Szczepan Kupczak kończy dzisiejsze zawody na 35. miejscu. Z kolei Andrzej Szczechowicz został sklasyfikowany na 43. pozycji.

Utytułowani niemieccy bobsleiści Francesco Friedrich i Thorsten Margis prowadzili już po wczorajszych dwóch ślizgach, dziś w kolejnych dwóch tylko powiększali swoją przewagę nad resztą stawki i zostali mistrzami olimpijskimi. Tym samym obronili tytuł mistrzów olimpijskich sprzed czterech lat z Korei Południowej. Drugie miejsce dla pary niemieckiej Johannes Lochner/Florian Bauer, a brąz jak żeby inaczej również dla duetu z Niemiec Christopha Hafer/Matthiasa Sommer. Pierwszy raz na tych igrzyskach zdarzyło się żeby całe podium padło łupem jednego kraju.

Jak wygląda klasyfikacja medalowa igrzysk?

Po dzisiejszym dniu zmagań na olimpijskich arenach na prowadzeniu umocnili się Norwegowie, którzy zdobyli już na tych igrzyskach 12 złotych, siedem srebrnych oraz siedem brązowych krążków. Wikingowie prowadzą również w klasyfikacji pod względem sumy wszystkich kolorów kruszcu. Drugie miejsce dla Niemiec, którzy zdobyli dziś tylko jeden złoty medal za sprawą dwójki bobsleistów. Trzecie miejsce dla Stanów Zjednoczonych. Czołówkę gonią czwarci Austriacy, piąci Holendrzy oraz niespodziewanie gospodarze igrzysk Chińczycy, którzy zdobyli już na tych igrzyskach aż sześć złotych medali, co przed igrzyskami takie oczywiste nie było. Dalej w klasyfikacji medalowej są Szwedzi, Szwajcarzy, Rosyjski Komitet Olimpijski, a dziesiątkę zamykają Francuzi. Polacy na miejscu dwudziestym czwartym nadal z jednym brązowym medalem igrzysk.

5 / 5. Ocen: 1

Paweł Mikulski

Uwielbiam muzykę Krzysztofa Krawczyka i grać w gry retro. A poza pracą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Najnowsze wiadomości

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x