Zasady gry w pokera

Zasady gry w pokera to bezwzględnie prawdziwy niezbędnik każdej osoby, która chce rozpocząć przygodę z najpopularniejszą grą karcianą świata. Co na pewno trzeba wiedzieć przed postawieniem pierwszych pieniędzy? Oto garść najważniejszych informacji w jednym miejscu

Zasady gry w pokera
Zasady gry w pokera

Nauka gry w pokera. Czy to dla każdego?

Poker na pierwszy rzut oka może się wydawać niektórym grą dość skomplikowaną. Gdyby jednak rzeczywiście tak było, nie cieszyłby się tak dużą popularnością. Oczywiście, bardzo dużo zależy od tego, czy zależy nam na zgromadzeniu w głowie najbardziej podstawowej wiedzy, czy może chcemy zostać prawdziwymi mistrzami.

Podstawowe zasady pokera są stosunkowo proste, ale gra ta posiada wiele różnych wariantów, z których każdy ma swoje własne zasady i strategie. Dlatego też nauka pokera wymaga dużego zaangażowania i poświęcenia czasu na naukę i praktykę. W tym miejscu chcemy pokazać przede wszystkim to, jak gra się w pokera w odmianie Texas Hold’em – to tak zwany poker sportowy, dwukartowy i na pewno najbardziej znany na całym świecie.

Jednym z najważniejszych elementów nauki pokera jest zrozumienie matematyki, która jest kluczowa dla podejmowania właściwych decyzji w trudnych sytuacjach. Wymaga to nauki podstawowych pojęć matematycznych, takich jak prawdopodobieństwo i teoria gier. Nie ma jednak potrzeby zaprzątać sobie głowy takimi terminami od razu. W pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od podstaw.

STS bonus powitalny. Gry karciane w dziale Betgames!
STS bonus powitalny. Gry karciane w dziale Betgames!

Zasady gry w pokera – podstawowe informacje

Podstawowe informacje o tym, jakie są zasady gry w pokera Texas Hold’em pozwalają zrozumieć najistotniejsze elementy rozgrywki, a także są fundamentem do rozpoczęcia grania na wyższym poziomie w przyszłości.

Jeżeli zaczynasz grę w pokera, dziewięć przytoczonych punktów na pewno musisz zapamiętać:

 1. Przed rozpoczęciem gry każdy gracz otrzymuje dwie zakryte karty, zwane kartami własnymi.
 2. Następnie na środek stołu trafiają trzy karty odkryte, zwane flopem.
 3. Gracze wykonują kolejne ruchy: mogą sprawdzić, czyli pasować, podbić lub spasować.
 4. Po zakończeniu tury licytacji na stół trafia kolejna karta odkryta, zwana turn.
 5. Ponownie gracze wykonują ruchy: mogą sprawdzić, podbić lub spasować.
 6. Na końcu trafia na stół piąta i ostatnia karta odkryta, zwana river.
 7. Ostatnia runda licytacji rozpoczyna się od pierwszego gracza po lewej stronie od krupiera, a po jej zakończeniu następuje showdown, czyli wyłożenie kart i ogłoszenie zwycięzcy.
 8. Zwycięzcą jest gracz, który ma najlepszą pięciokartową kombinację kart spośród wszystkich graczy.
 9. Krupier (Dealer) zmienia się po każdej rundzie.

Oczywiście, gra posiada wiele niuansów i strategii, które należy poznać, aby stać się dobrym graczem. Niemniej jednak pierwsze kroki można zacząć stawiać już po opanowaniu podstaw. Do tych na pewno zalicza się też znajomość układów.

W Polsce rywalizacja pokerowa online nie jest legalna. Wyjątek stanowią zakłady na gry karciane jak STS Betgames. Jakie firmy bukmacherskie pozwalają stawiać pieniądze w grach karcianych? Oto ich lista wraz z dostępnymi bonusami:

BukmacherBonusKod
STS.pl1660 PLN w bonusach!BETONLINE
eFortuna.pl630 PLN w bonusachBETONLINE
Superbet.pl3754 PLN w bonusachBETONLINE
Betfan.pl200% do 300 PLNBETONLINE
Fuksiarz.pl500 PLN bez obrotuBETONLINE

Jeżeli nie wiesz, jakiego bukmachera wybrać, możesz odwiedzić ranking firm bukmacherskich i wybrać taką, która najlepiej odpowiada twoim potrzebom.

Układy w pokerze, czyli co bije co

O ile można na samym początku grania w pokera poradzić sobie bez informacji na pewne tematy związane z psychologią gry czy podejściem matematycznym, na pewno nie możemy napisać tego samego o znajomości hierarchii układów pokerowych. Co bije co w pokerze? Bez tej wiedzy trudno sobie wyobrazić rozpoczęcie rozgrywki!

Zaczynając od najmniej wartościowego, a kończąc na najwyższych układach, siła kart w pokerze wygląda następująco:

UkładOpis
Wysoka karta (High Card)Jeśli nie ma innych układów, najwyższa karta decyduje o zwycięstwie.
Para (One Pair)Dwie karty tego samego rodzaju.
Dwie pary (Two Pairs)Dwie pary kart tego samego rodzaju.
Trójka (Three of a Kind)Trzy karty tego samego rodzaju.
Strit (Straight)Pięć kart w kolejności numerycznej.
Kolor (Flush)Pięć kart tego samego koloru.
Full (Full House)Trzy karty tego samego rodzaju plus para.
Kareta (Four of a Kind)Cztery karty tego samego rodzaju.
Poker (Straight Flush)Pięć kart w kolejności numerycznej i tego samego koloru.
Poker królewski (Royal Flush)Pięć kart 10, J, Q, K, A w tym samym kolorze.

Innymi słowy, poker królewski pokonuje każdy inny układ. Z kolei mając jedną czy dwie pary musimy liczyć się z tym, iż prawdopodobieństwo wygranej maleje.

Jeśli każdy z graczy ma parę, to zwycięzca zostaje wyłoniony na podstawie wysokości par. Wygrywa gracz z parą o wyższej wartości.

Jeśli dwóch graczy ma parę o tej samej wartości, to decydują kolejne karty w układzie. Gracz z wyższą „kicker” kartą, czyli kartą, która nie jest częścią pary, wygrywa rozdanie.

Zagrasz w Fortunie? Można odebrać 20 PLN bez depozytu
Zagrasz w Fortunie? Można odebrać 20 PLN bez depozytu

Jeśli dwóch graczy ma taką samą parę oraz taką samą „kicker” kartę, to decydują kolejne karty w układzie. Gracz z wyższzą kolejną kartą wygrywa. Jeśli kolejne karty w układzie są równe, to wygrywa gracz z wyższzą piątą kartą.

Jeśli trzech graczy ma parę, to wygrywa gracz z najwyższą parą. W przypadku remisu decydują kolejne karty w układzie.

Remis w pokerze Texas Hold’em

Bardzo dużo mówi się o tym, jaki układ pokonuje inny w Texas Hold’em, ale omawiając najważniejsze zasady gry w pokera nie można również zapominać, iż w rozgrywce możliwy jest remis. Do takiej sytuacji dochodzi:

 • Jeśli na stole znajdują się cztery karty jednego koloru (Flush), a dwóch graczy posiada kartę tego samego koloru wyższą niż karty na stole, to rozdanie kończy się remisem.
 • Jeśli na stole znajduje się para, a dwóch graczy ma tę samą parę, a ich kickery (karty niewchodzące w parę) są takie same, to rozdanie kończy się remisem.
 • Jeśli na stole znajduje się strit, a dwóch graczy ma tę samą kolejność pięciu kart, to rozdanie kończy się remisem.

W przypadku remisu w pokerze Texas Hold’em, pulę dzieli się między graczy z najlepszym układem kart. Co raczej łatwe do wywnioskowania, remisy w pokerze nie są częste, a ich wystąpienie zależy od konkretnych okoliczności i kart, które trafią na stół.

Jak nauczyć się grania w pokera?

Dosłownie każdy może nauczyć się gry w pokera, jednak tylko nielicznym udaje się w tej dyscyplinie osiągać imponujące wyniki. Nie oznacza to jednak, że początkujący są z góry skazywani na porażkę. Co ważne – w pokerze liczy się przede wszystkim determinacja i cierpliwość w realizacji celów. Tutaj talent nie jest wymagany, a na pewno nie w takim stopniu, jak w przypadku gry na instrumentach itp.

Jak nauczyć się grania w pokera?
Jak nauczyć się grania w pokera?

Jeśli chcesz nauczyć się grać w pokera Texas Hold’em, oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby zacząć:

 1. Zapoznaj się z zasadami gry – przeczytaj podstawowe zasady i hierarchię układów w pokera Texas Hold’em.
 2. Znajdź partnerów do gry – graj z przyjaciółmi lub rodziną, którzy również chcą nauczyć się gry.
 3. Graj w trybie „dla zabawy” – zacznij od gry bez zakładów pieniężnych, aby lepiej poznać zasady i nauczyć się podstawowych strategii. Na naszej stronie opisujemy sposoby na darmowe granie w pokera.
 4. Obejrzyj filmy instruktażowe – obejrzyj filmy instruktażowe na YouTube lub w internecie, aby nauczyć się bardziej zaawansowanych strategii i sposobów gry.
 5. Przeczytaj książki o grze w pokera – książki autorów takich jak David Sklansky, Dan Harrington czy Doyle Brunson są bardzo pomocne w zrozumieniu strategii i taktyk gry.
 6. Korzystaj z darmowych aplikacji do gry – istnieje wiele darmowych aplikacji do gry w pokera Texas Hold’em, które pozwalają na naukę gry i doskonalenie umiejętności.
 7. Analizuj swoją grę – oglądaj zapisy swoich rozdań, analizuj swoje błędy i poszukuj sposobów na ich uniknięcie.
 8. Sprawdzaj, jak grają najlepsi na świecie – naśladowanie strategii zawodowców również może przynieść wiele pożytku.

Który pokerzysta jest dobrym nauczycielem?

Kiedy pierwsze zasady gry w pokera mamy już za sobą, możemy przystąpić do realizacji celów związanych z poprawianiem swoich umiejętności pokerowych. Idealnie nadaje się do tego, między innymi, analizowanie gry najbardziej znanych pokerzystów.

Ważne jest to, aby znaleźć dla siebie takiego wirtualnego „nauczyciela”, którego styl gry będzie najbardziej nam odpowiadał. Jeżeli ktoś na co dzień jest spokojny i analityczny, z pewnością niewiele na początku wyciągnie ze sprawdzania, jak grają najbardziej impulsywni z zawodników. To może przydać się w późniejszych etapach, aby przygotowywać się do gry przeciwko różnym rodzajom typerów.

Betclic Poker kod promocyjny - legalny na Betclic.pl
Betclic Poker kod promocyjny – legalny na Betclic.pl

W Polsce nie mamy wielu zawodowych pokerzystów, ponieważ polskie prawo zabrania rywalizacji online na pieniądze oraz organizowania turniejów live. Tym samym autorytetów należy szukać głównie za granicą:

PokerzystaKrajCharakterystyka stylu gry
Justin BonomoUSAAgresywny, innowacyjny, potrafi wykorzystać słabości przeciwników
Bryn KenneyUSAOparte na ryzyku, agresywny styl gry, dużo uwagi poświęca pozycji przy stole
Daniel NegreanuKanadaKontrola emocji, podejście do gry matematyczne, umiejętność czytania przeciwników
Fedor HolzNiemcyPrecyzyjny, skupiony na detalu, skłonny do podejmowania ryzyka
Phil IveyUSAUmiarkowanie agresywny, skupiony na strategii, umiejętny w bluffowaniu

Każdy z wymienionych tutaj pokerzystów ma swój unikalny sposób gry. Mówimy jednak o prawdziwych profesjonalistach z szerokim zakresem działań – ich strategia może się zmieniać w zależności od sytuacji przy stole, a także od przeciwników.

Bardzo często można otrzymać na start na poker bonusy bez depozytu. To rodzaj premii, dzięki którym nie jest wymagane przelewanie własnych środków, by móc zagrać i mieć szansę na wygrywanie.

Czy poker to tylko Texas Hold’em?

O Texas Hold’em mówi się zazwyczaj najwięcej w kontekście gier pokerowych. Prawdopodobnie każdy, kto szuka tego, jakie są zasady gry w pokera, chce wiedzieć jak najwięcej właśnie o tym wariancie. Dobrze jest jednak znać także charakterystykę innych pokerowych potyczek, o których pojawiają się wzmianki w internecie:

Odmiana pokeraZasady gry
OmahaGra, w której każdy gracz otrzymuje cztery karty i musi użyć dwóch z nich, aby stworzyć najlepszy pięciokartowy układ.
Seven-Card StudGra, w której gracze otrzymują siedem kart, a pięć z nich jest odkrytych, a dwie zakryte.
RazzGra, w której celem jest uzyskanie najniższego pięciokartowego układu.
Five-Card DrawGra, w której każdy gracz otrzymuje pięć kart, a po rundzie licytacji może wymienić dowolną ilość kart na nowe.
2-7 Triple DrawGra, w której celem jest uzyskanie najniższego pięciokartowego układu, a gracze mają trzy rundy wymiany kart.
PineappleGra podobna do Texas Hold’em, ale gracze otrzymują trzy karty zamiast dwóch i muszą zrzucić jedną kartę przed licytacją.
BadugiGra, w której gracze otrzymują cztery karty i muszą uzyskać układ z czterech różnych kolorów.

Warto zaznaczyć, że każda odmiana pokera ma swoje własne zasady i strategie, a także różni się od innych odmian pod względem liczby kart, sposobu wymiany kart i sposobu ułożenia układów. Każda z odmian pokera ma swoich zwolenników i może dostarczyć różnych emocji i wyzwań.

Podczas największych turniejów pokerowych na świecie gracze mają okazję rywalizować ze sobą nie tylko w Texas Hold’em, ale również sprawdzają się w innych odmianach. Niektórzy znacznie lepiej radzą sobie w Omaha i to dzięki tej grze zarabiają najwięcej.

Granie w pokera w Polsce jest mocno ograniczone, dlatego też z większością wyżej wymienionych wariantów trudno zapoznać się poprzez praktykę.

Wiele wariantów gier karcianych znaleźć można w legalnym polskim Total Casino. W tym miejscu możliwe jest obstawianie nawet za 1 grosz!

Betfan kod promocyjny na start dla nowych graczy
Betfan kod promocyjny na start dla nowych graczy

Zasady gry w pokera – kto za nimi stoi?

W XIX wieku poker zaczął zyskiwać na popularności w Stanach Zjednoczonych, szczególnie wśród żeglarzy, którzy wprowadzili go do Nowego Orleanu. Wtedy pojawiły się pierwsze wersje gry, takie jak „stud” i „draw”, a w 1970 roku odbył się pierwszy turniej World Series of Poker, co przyspieszyło rozwój pokera i wprowadziło go do mainstreamowej kultury.

Mówi się, że początków pokera powinno się doszukiwać… we Francji. Mowa dokładnie o rywalizacji o nazwie „poque”.

Poque to stara francuska gra karciana, która była popularna w XVII i XVIII wieku. Gra ta przypomina w pewien sposób dzisiejszy poker, ale różni się od niego w wielu aspektach.

W Poque gracze otrzymywali pięć kart, a następnie licytowali, aby zdecydować, kto ma najlepszy układ. Istniały różne rodzaje licytacji, a najwyższa stawka zwyciężała. Poque było popularne wśród szlachty i arystokracji we Francji, a także w koloniach francuskich w Ameryce.

Podobnie jak w przypadku pokera, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kto dokładnie wymyślił Poque. Jednakże, można przypuszczać, że gra ta wywodziła się z innych starszych gier karcianych i była rozwijana i modyfikowana na przestrzeni wieków.

Poque było jednym z wielu wczesnych protoplastów dzisiejszego pokera, a wiele elementów tej gry przetrwało do dzisiaj. Na przykład, w Poque istniała licytacja, a gracze starali się uzyskać najlepszy układ kart. Współcześnie licytacja jest kluczowym elementem wielu gier karcianych, w tym pokera.

Choć Poque nie jest już popularne, to gra ta wpłynęła na rozwój kultury gier karcianych i wprowadziła wiele koncepcji i elementów, które przetrwały do dzisiejszych czasów.

Jak szybko można zacząć granie w pokera?

Jeżeli uważasz, że znasz już podstawowe zasady gry w pokera, być może chciałbyś już przystąpić do sprawdzenia swojej wiedzy w praktyce. To jak najbardziej rozsądne podejście, o ile tylko nie zależy nam na tym, aby poznać grę wyłącznie w sposób teoretyczny.

Legalny poker za darmo
Legalny poker za darmo

zas nauki gry w pokera zależy od wielu czynników, takich jak poziom zaawansowania, częstotliwość gry, zdolności do nauki i umiejętności. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy gracz uczy się w swoim własnym tempie.

Niektórzy gracze, którzy mają już doświadczenie w innych grach karcianych, mogą nauczyć się podstawowych zasad pokera w kilka godzin lub dni. Inni, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z grą, mogą potrzebować kilku tygodni lub miesięcy nauki, aby zrozumieć wszystkie aspekty gry i rozwinąć swoje umiejętności.

Ważne jest również regularne praktykowanie, aby poprawić swoją grę i zrozumieć różne strategie i style gry. Gracze, którzy grają regularnie, mogą szybciej rozwijać swoje umiejętności niż ci, którzy grają tylko od czasu do czasu.

Czas nauki gry w pokera jest zależny od indywidualnych zdolności i doświadczenia gracza. Ciężko jednoznacznie określić czas, jaki potrzebny jest do nauki, ale systematyczne i regularne ćwiczenia, nauka strategii i obserwowanie doświadczonych graczy mogą pomóc w szybszym opanowaniu gry.

Poker – czy to w ogóle jest opłacalne?

Nie ma co ukrywać, że wiele osób czyta o tym, jakie są zasady gry w pokera, aby zacząć na nim zarabiać pieniądze. W Polsce można stawiać zakłady pokerowe na www.STS.pl czy www.eFortuna.pl, ale nie są organizowane na terenie naszego kraju duże imprezy z ogromnymi nagrodami głównymi.

Nikt nie zaprzecza jednak temu, iż na graniu w pokera można sporo zarobić, a nazwiska gwiazd tej dyscypliny udowadniają to na każdym kroku, gdy po raz kolejny widać je przy okazji prestiżowych turniejów.

Na liście imponujących wygranych pokerowych najczęściej przewija się nazwa World Series od Poker. To właśnie main event tego turnieju uznawany jest za swego rodzaju nieoficjalne mistrzostwa świata. Wpisowe co roku opłaca wielu graczy, a to przekłada się na ogromną sumę nagrody głównej.

GraczWygranaTurniejRok
Bryn Kenney$20,563,324Triton Million for Charity2019
Justin Bonomo$10,000,000Big One for One Drop2018
Daniel Negreanu$8,288,001Big One for One Drop2014
Antonio Esfandiari$18,346,673Big One for One Drop2012
Jamie Gold$12,000,000World Series of Poker Main Event2006
Martin Jacobson$10,000,000World Series of Poker Main Event2014
Qui Nguyen$8,005,310World Series of Poker Main Event2016
Jonathan Duhamel$8,944,310World Series of Poker Main Event2010
Scott Blumstein$8,150,000World Series of Poker Main Event2017
John Cynn$8,800,000World Series of Poker Main Event2018

Wielu graczy osiągnęło ogromne wygrane w innych turniejach pokerowych i na całym świecie jest wiele innych znanych i utalentowanych graczy, którzy zdobyli znaczne sumy pieniędzy dzięki grze w pokera. Nie można wykluczyć tego, że prędzej czy później również jakiegoś Polaka będzie można ujrzeć na tej liście. Nasi rodacy rokrocznie pojawiają się na WSOP w Las Vegas.


Fortuna zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565. STS zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. Bukmacherska Sp. z o.o. zezwolenie z 9 grudnia 2020 r. nr PS4.6831.1.2020. Superbet zezwolenie z dnia 18 października 2019 r. nr. PS4.6831.5.2019. BEM Operations Limited zezwolenie z dnia 26 września 2018 r. nr PS4.6831.11.2017. BetFan zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem i dostępny dla osób pełnoletnich.

4.8 / 5. Ocen: 145

Maksymilian Kotowski

Miłośnik sportów drużynowych. Spędzam najwięcej czasu na oglądaniu piłki nożnej i NFL. Na Sport1 odpowiedzialny jestem za wszystko oprócz gradobicia, tornado i PHP. Sporo czasu zajmuje mi także obstawianie meczów w zakładach sportowych, niestety jeszcze nie udało mi się wygrać! Zwariowany, chociaż nie za często uśmiechnięty ;)

Najnowsze wiadomości

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x