Zambia w gotowości, aby wziąć udział w Pucharze Narodów Afryki

Piłkarze zZimbabwe mogą zostać wykluczeni z zawodów Pucharu Narodów Afryki po tym, jak Związek Piłki Nożnej Zimbabwe nie jest w stanie przestrzegać dyrektyw FIFA.

puchar narodów afryki
Zambia w gotowości, aby wziąć udział w Pucharze Narodów Afryki

Zimbabwe nie zagra w Pucharze Narodów Afryki?

Zambia została postawiona w gotowości, aby wziąć udział w Pucharze Narodów Afryki na wypadek, gdyby Zimbabwe zostało zbanowane przez Federację Międzynarodowego Związku Piłki Nożnej (Fifa) na zaledwie kilka dni do rozpoczęcia zawodów.

FIFA zagroziła nałożeniem zakazu na południowoafrykański kraj z powodu ingerencji rządu w kontrolę związku piłki nożnej w tym kraju.

Jednak po interwencji FIFA wciąż nie przestrzegano tego – i w konsekwencji – piłkarze Normana Mapezy mogli zostać wyrzuceni z 33. edycji afrykańskiego turnieju.

„Uważnie śledziliśmy rozwój w Zimbabwe i zawsze byliśmy otwarci na udział w Pucharze Narodów, jeśli Zimbabwe zostanie usunięte” – cytuje Sidney Mungala, rzecznik prasowy Zambii FA, cytowany przez BBC Sport Africa.

„Biorąc pod uwagę czas, jaki upłynął przed rozpoczęciem turnieju, mieliśmy nadzieję, że ta sprawa zostanie już rozwiązana”.

Chipolopolo – którzy byli mistrzami w roku 2012 organizowanej przez Gwineę Równikową i Gabon – nie zakwalifikowali się do turnieju, ponieważ zajęli trzecie miejsce w grupie, która wygrała z Algieria i drużyną narodowa Zimbabwe.
A zgodnie z regułą rozgrywek każdy zespół, który wycofa się „po zakwalifikowaniu się w turnieju finałowym, ale przed jego faktycznym startem, zostanie zastąpiony przez zespół sklasyfikowany jako następny w grupie”.

Zimbabwe zostało podzielone na strefy w grupie B wraz z Senegalem, Malawi i Gwineą i oczekuje się, że 10 stycznia rozegra pierwszy mecz przeciwko piłkarzom z Senegalu na stadionie Kouekong w Bafoussam.

Trener Mapeza ogłosił swoją ostatnią 23-osobową drużynę Zimbabwe na Puchar Narodów Afryki, z piłkarzami takimi jak Jordan Zemura, Knowledge Musona i Tino Kadewere.

5 / 5. Ocen: 2

Jarosław

Redaktor naczelny Sport1.pl. W branży od ponad 15 lat, pasjonuje się nie tylko sportem i biznesem, ale także uwielbia astronomię i psychologię. Tutaj udziela się tylko jeśli w redakcji brakuje rąk do pracy :)

Najnowsze wiadomości

Back to top button