Po emocjach związanych z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie, nadszedł czas na Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie.
Igrzyska paraolimpijskie rozpoczną się dziś 4 marca 2022 roku, a zakończą 13 marca.
Na igrzyskach paraolimpijskich w pekinie zaprezentuje się 49 państw, które zmierzą się w sześciu dyscyplinach: parahokeju na lodzie, parabiathlonie, paranarciarstwie alpejskim, paranarciarstwie klasycznym, parasnowboardzie oraz paracurlingu. Reprezentacja Polski na zawody w stolicy Chin liczy jedenaście osób. Chorążymi Biało-Czerwonych będą Iweta Faron (paranarciarstwo biegowe i parabiathlon, dotychczas 1 występ paraolimpijski) oraz Andrzej Szczęsny (paranarciarstwo alpejskie, dotychczas 3 występy paraolimpijskie). Polscy paraolimpijczycy na igrzyskach startują od 1972 roku. W tym czasie Biało-Czerwoni zdobyli 799 medali, w tym 45 właśnie na igrzyskach zimowych.
Skład polskiej reprezentacji na XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie:
- Piotr Garbowski – parabiathlon, paranarciarstwo biegowe
- Monika Kukla – parabiathlon, paranarciarstwo biegowe
- Witold Skupień – paranarciarstwo biegowe
- Wojciech Tabara – parasnowboard
- Andrzej Szczęsny – paranarciarstwo alpejskie
- Krzysztof Plewa – parabiathlon, paranarciarstwo biegowe
- Iweta Faron – parabiathlon, paranarciarstwo biegowe
- Igor Sikorski – paranarciarstwo alpejskie
- Paweł Nowicki – parabiathlon, paranarciarstwo biegowe
- Aneta Górska – parabiathlon, paranarciarstwo biegowe
- Paweł Gil – parabiathlon, paranarciarstwo biegowe
Z nich wszystkich tylko Igor Sikorski zna smak medalu olimpijskiego. Zdobył on brąz cztery lata temu w Pjongczangu, w konkurencji slalom gigant, w kategorii „siedząco”.
„Razem dla wspólnej przyszłości” (”Together for a shared future”)
Tak brzmi oficjalne hasło przyświecające sportowcom podczas tegorocznej paraolimpiady. Zatwierdzone przez Komitet Organizacyjny Pekin 2022, ma nawiązywać do wspólnego przeżywania emocji w trakcie zmagań.
Maskotka
Poznajcie Shuey Rhon Rhonb – maskotkę tegorocznej paraolimpiady. Jest on tradycyjnym, chińskim lampionem od tysiącleci powiązany z kulturą tego kraju. „Shuey Rhon Rhon jest lampionem gotowym na przyjęcie przyjaciół z całego świata na wielką imprezę. Światło bijące z jego serca symbolizuje ciepło, przyjaźń, odwagę i wytrwałość paraolimpijczyków, którzy rozpalają swoją postawą wyobraźnię milionów ludzi na całym świecie.” – możemy przeczytać na oficjalnej stronie wydarzenia.