W niedzielę 7 kwietnia w Polsce odbędą się wybory samorządowe 2024, podczas których wybierzemy władze swoich województw, powiatów i/lub miast czy też gmin. Jak na kilkadziesiąt godzin przed otwarciem lokali do głosowania wyglądają sondaże i prognozy oraz oferta legalnych firm bukmacherskich na to wydarzenie? [Artykuł aktualizowany]
Wybory samorządowe 2024: Najnowsze sondaże. Jakie poparcie do sejmików wojewódzkich?
Wybory samorządowe w Polsce to takie wybory, po których praktycznie każda z ogólnopolskich partii politycznych ogłasza swój sukces. Głosowanie odbywa się na tylu szczeblach i do tylu różnych gremiów, że prawdopodobnie wszystkie z ugrupowań parlamentarnych będą mogły pochwalić się czymś również w 2024 roku. Jak nie w tym, to w innym miejscu.
Dla ekspertów i komentatorów, ale też liderów poszczególnych formacji, punktem odniesienia, jeśli chodzi o sukces w wybory samorządowe 2024, będą jednak przede wszystkim wyniki głosowania do sejmików wojewódzkich. To głównie ich dotyczą poważne sondaże (nie mylić z sondami internetowymi), które w ostatnich tygodniach publikowały ogólnopolskie media. Jaki wyłania się z nich obraz? Oto marcowa średnia:
- Koalicja Obywatelska – 33% (+2);
- Prawo i Sprawiedliwość – 32% (-3);
- Trzecia Droga – 12% (-2);
- Lewica – 10% (+1);
- Konfederacja – 9% (+2);
- Pozostałe – 4% (+1).
W nawiasach zamieściłem zmianę poparcia w stosunku do wyniku wyborów do Sejmu RP, które odbyły się w październiku 2023 roku. W zasadzie mamy tu tylko przesunięcia mniejsze lub na granicy błędu statystycznego, jakim obarczone są badania opinii publicznej. Są one zapewne pochodną zmian na szczytach władzy oraz ostatniej dyskusji na temat projektów aborcyjnych, których rozpatrywanie zostało przesunięte na kwietniowe posiedzenie. Powyższe wyniki prawdopodobnie nie odzwierciedlają tzw. przyspieszenia, jeśli chodzi o rozliczanie poprzedników przez obecną władzę, czyli zamieszania wokół Funduszu Sprawiedliwości i wszystkie, co z nim związane (przeszukania, zatrzymania, areszty).
Przypominam, że poprzednie wybory do sejmików wojewódzkich wygrał PiS (34,13%), druga była KO (26,97%), a miejsce na najniższym stopniu podium zajął PSL (12,07%), a tuż za nim wylądował Sojusz Lewicy Demokratycznej (6,62%), który później połączył się z Wiosną Roberta Biedronia oraz związał koalicją m.in. z Partią Razem (1,57%). Dziś te środowiska znajdziemy pod wspólnym szyldem – Lewica. Kukiz’15 zgarnął 5,63%, Bezpartyjni Samorządowcy 5,28%, Nowa Nadzieja 1,59%, Ruch Narodowy 1,26% a Zieloni 1,15%. Sporo od tamtego czasu się pozmieniało.
Generalnie w wyborach samorządowych ogólnopolskie partie polityczne osiągają niższe poparcie niż w sondażach. To pokłosie tego, że w poszczególnych województwach do sejmików startują regionalne komitety, które odbierają głosy krajowym potentatom. Tak też powinno być w 2024 roku. Wyjątkiem był do tej pory PSL, który podczas wyborów samorządowych mógł liczyć na wyższe poparcie niż w tych krajowych, co jest pochodną profilu tej partii, która jest mocno zakorzeniona w terenie. Jak to może wyglądać podczas wybory samorządowe 2024?
Podsumowując, o zwycięstwo w wybory samorządowe 2024 na szczeblu wojewódzkim ponownie powalczą Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska, które powinny osiągnąć poparcie w okolicach 30%. Trzecia Droga (PSL + Polska 2050) powinny zająć trzecie miejsce z poparciem o połowę niższym, dalej Konfederacja i Lewica, które marzą o wyniku dwucyfrowym, ale będzie o to trudno. Właśnie ze względu na obecność komitetów takich jak Bezpartyjni Samorządowcy oraz tych regionalnych.
Bukmacher miesiąca (styczeń 2025) – STS
Legalny bukmacher STS zwycięzcą rankingu bukmacherów w styczniu 2025. Sprawdź pełne zestawienie i wybierz dla siebie najlepszą stronę do obstawiania!
Wybory samorządowe 2024: Typy, prognozy, kursy
Typy bukmacherskie na wybory samorządowe 2024 to już wyższa szkoła jazdy ze względu na uwarunkowania regionalne czy też lokalne oraz to, co się obecnie dzieje w polityce krajowej i co może wpływać na zmianę poziomu poparcia poszczególnych partii. Pisząc krótko, trudno będzie więc nawiązać do sukcesu, jakim było typowanie wyników głosowania do Sejmu RP, kiedy blisko 90% moich predykcji znalazło odzwierciedlenie w rzeczywistości. Zwłaszcza, że analitycy firm bukmacherskich odrobili lekcję sprzed sześciu lat i dziś już nie ma opcji, żeby zagrać np. na zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego w 1. turze po kursie rzędu 2.00.
Takich perełek z okazji wybory samorządowe 2024, jakich sześć lat temu było mnóstwo, nie widać. Dziś niestety trzeba rzeźbić w znacznie mniej szlachetnym materiale, więc tym razem bardzo ostrożnie. Kilka luźnych opcji do rozważenia ze sporym według mnie value.
Typy i kursy na wybory samorządowe 2024:
- Kraków: Gibała 32%- @1.60 Fortuna [8/10]: Na początku kampanii wyborczej Łukasz Gibała prowadził w sondażach z dużą przewagą, ale im bliżej dnia głosowania, tym jego notowania i przewaga nad resztą stawki są mniejsze. Koalicja Obywatelska z Donaldem Tuskiem na czele udzieliła mocnego wsparcia Aleksandrowi Miszalskiemu. Posła KO wsparł też prof. Stanisław Mazur, który zanim wycofał się z wyścigu mógł liczyć na poparcie od kilku do nawet kilkunastu procent wyborców wg różnych badań. Najnowsze sondaże dają Gibale poparcie 26-28%. Fortuna jako jedyny z bukmacherów utrzymała linię na poziomie 30+, z czego zamierzam skorzystać.
- Sejmiki (%) – KO vs PiS 2 (+2,5) @2.00 forbet [6/10]: Praktycznie wszystkie najnowsze sondaże, średnie i prognozy pokazują, że dwie największe partie idą łeb w łeb, jeśli chodzi o poparcie w wyborach do sejmików wojewódzkich. Raz na czele są jedni, innym razem drudzy, a różnica to na ogół około 1 punktu procentowego. Wobec tych danych dostrzegam value na handicapie +2,5 dla PiS-u.
- Warszawa: Trzaskowski 58%+ @2.00 BetClic [6/10]: Żaden pewniak, ale… Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga, które poparły Trzaskowskiego, w wyborach do Sejmu RP otrzymały w stolicy 56% głosów. Sam Trzaskowski w 2018 roku dostał blisko 57%. Czy ma jeszcze rezerwy, żeby ten wynik poprawić? PiS wystawił łodzianina Bocheńskiego, który może mieć problem z wykręceniem wyniku na poziomie Jakiego z 2018 (28,53%). Zwłaszcza, że PiS w wyborach do Sejmu w 2023 zgarnął już tylko 22%. Świetny wynik zrobiła Lewica (+-13%), która wystawia teraz popularną Magdalenę Biejat. Tyle, że Trzaskowski to ten polityk KO, który przyciąga do swojej formacji również progresywnych wyborców z lewej strony, w przeciwieństwie do Tuska, więc Biejat może mieć problem z wykręceniem wyniku lepszego niż 10%. Tyle mniej więcej zbiera w sondażach.
- Opole: Wiśniewski 74,5%+ @1.90 Fortuna [6/10] lub Wiśniewski vs Nowak: 1 (-51,5) @1.70 STS [7/10]: Prezydent Wiśniewski w 2014 roku wygrał wybory w Opolu po raz pierwszy, między innymi dzięki poparciu polityków Solidarnej Polski z Patrykiem Jakim na czele. Po latach ich drogi jednak się rozeszły, a Wiśniewski związał się ze środowiskiem samorządowym, które wspiera obecną władzę. W 2018 roku wywalczył reelekcję już w pierwszej turze, osiągając 70,04%. Wówczas przeciwko niemu kandydata wystawił nie tylko PiS, ale też KO, Lewica i PSL. W 2024 roku oficjalnego lub cichego poparcia udzieliły mu wszystkie siły poza PiS-em i Konfederacją, więc jest spora szansa, że zgarnie co najmniej 3/4 głosów i wysoko pokona Michała Nowaka z PiS. Sześć lat temu był lepszy od Violetty Porowskiej o 58,79 punktu procentowego.
- Rzeszów: Prezydent wybrany w 1. turze @1.55 Fortuna [7/10]: Konrad Fijołek prezydenturę Rzeszowa zdobył w 2021 roku, kiedy to otrzymał 56,51% głosów. Wówczas w pokonanym polu zostawił dwoje popularnych polityków Zjednoczonej Prawicy, ówczesną wojewodę podkarpacką Ewę Leniart z PiS oraz ówczesnego wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła z Suwerennej Polski. Przeciwko niemu startował też Grzegorz Braun z Konfederacji. Teraz jego kontrkandydaci nie są aż tak mocni i znani w skali kraju, więc powinien się obronić. Zwłaszcza, że przez te niespełna trzy lata nie zdążył zrazić do siebie wyborców w stolicy Podkarpacia.
- Gdynia: Prezydent wybrany w 1. turze @2.30 BetFan [6/10]: Prezydent Szczurek to jeden z „dinozaurów” polskiego samorządu. Gdynią rządzi już od 1998 roku. W 2002, 2006, 2010, 2014 i 2018 wygrywał w pierwszej turze, ale te najbliższe wybory będą dla niego tymi zdecydowanie najtrudniejszymi. Apogeum jego popularności miało miejsce w 2010 roku (ponad 87%), ale w dwóch poprzednich elekcjach już tracił wyborców (79,01% w 2014 oraz 67,88% w 2018). Podczas wybory samorządowe 2024 rękawicę postanowił mu rzucić kandydat Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Szemiot. PiS wystawił szerzej nieznanego w skali kraju Marka Dudzińskiego, chowając szyld partyjny. Pomimo tego, wydaje się, że Szczurek pozostaje faworytem tego wyścigu i ma realne szanse na zwycięstwo już w 1. turze. Wyższe moim zdaniem niż te 43%, które sugerowałyby kursy.
- Sejmik lubelski: PiS nie zdobędzie samodzielnej większości @2.70 STS [5/10]: W 2018 roku Prawo i Sprawiedliwość – Zjednoczona Prawica zdobyło 18 z 33 sejmikowych mandatów i uzyskało samodzielną większość w sejmiku województwa lubelskiego. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że PiS znowu uzyska najlepszy wynik, ale jednak ze sporo niższym poparciem procentowym (różnica między wyborami do Sejmu RP z 2019 a 2023 roku to było blisko 10 pp), co według najnowszych prognoz przekłada się na 16 mandatów. Sytuacja jest więc stykowa. Na dziś można powiedzieć, że fifty-fifty ze wskazaniem na under. Value więc niemałe.
Dlaczego warto? | Bukmacher | Bonus |
🔥 Najwyższe kursy | Superbet | 3754 PLN |
📱 Najlepsza aplikacja | eTOTO | 777 PLN |
❤️ Najlepsza oferta na start | STS | 760 PLN |
🎪 Najwięcej rynków | Fortuna | 145 PLN |
Pierwsze rozstrzygnięcia, jeśli chodzi o wybory samorządowe 2024, powinniśmy poznać już w nocy z niedzieli na poniedziałek (7/8 kwietnia). Druga tura – tam, gdzie będzie potrzebna – odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia.