Wisła Kraków odniosła niesamowity sukces. Niezbyt często zdarza się, by drużyna grająca na 2. poziomie rozgrywek, zdobywała krajowy puchar. Tym większe brawa należą się Białej Gwieździe!
Finał Pucharu Polski był naprawdę bardzo emocjonujący. A Wisła zafundowała swoim kibicom dokładnie takie same emocje, jak w ćwierćfinałowym spotkaniu z Widzewem. Wówczas w ostatniej minucie doliczonego czasu gry, wiślacy wyrównali na własnym stadionie z łodzianami. Teraz stawka była o wiele, wiele większa i był nią krajowy puchar.
Doskonale wiemy co stało się w 8. minucie doliczonego czasu gry i co wydarzyło się w dogrywce. Wisła Kraków pokonała Pogoń Szczecin 2:1 i nie tylko zdobyła Puchar Polski, ale i awansowała do europejskich pucharów.
Droga Wisły Kraków po Puchar Polski
Pierwsza runda: Wisła Kraków – Lechia Gdańsk 2:1
Wisła Kraków długo prowadziła 1:0, by w doliczonym czasie gry, stracić gola z rzutu karnego. W dogrywce to jednak „Biała Gwiazda” okazała się lepsza. Gola na wagę awansu do 1/16 Pucharu Polski, w 105. minucie zdobył Angel Baena.
1/16: Wisła Kraków – Polonia Warszawa 3:0
Szymon Sobczak, Bartosz Jaroch i Angel Rodado dali bardzo pewne zwycięstwo 3:0 w 1/16 Pucharu Polski z Polonią Warszawa. Decydujące wydarzenie miało miejsce w 35. minucie, kiedy to piłkarz Polonii – Jakub Piątek – otrzymał czerwoną kartkę.
1/8: Wisła Kraków – Stal Rzeszów 4:1
Spotkanie ani przez chwilę nie było zagrożone dla wiślaków. Gole dla Białej Gwiazdy strzelili Szot, Rodado, Talar i Gogół.
1/4: Wisła Kraków – Widzew Łódź 2:1 (po dogrywce)
W 80. minucie Bartłomiej Pawłowski dał prowadzenie Widzewowi. Kilka minut później, gola strzelił Rondić, ale po weryfikacji VAR, bramkę anulowano. Wtedy wydawało się, że Widzew nie pozwoli wyrwać sobie awansu do półfinału. Nastąpiła jednak 19. minuta doliczonego czasu gry i bramkę na wagę dogrywki zdobył Angel Rodado.
Gdy wydawało się już, że będą czekały nas rzuty karne, Szymon Sobczak zdobył zwycięskiego gola. Była to 119. minuta meczu.
1/2: Wisła Kraków – Piast Gliwice 2:1
Sobczak i Alfaro zdobywcami bramek po stronie Wisły Kraków. Gole te dały awans do finału Pucharu Polski.
Finał Pucharu Polski: Wisła Kraków – Pogoń Szczecin 2:1
Gdy gola dla Pogoni w 75. minucie meczu strzelił Kuluris, wydawało się, że szczecinianie w końcu włożą coś do gabloty. Historię tego meczu jednak zapewne znacie i wiecie, że finalnie to 1-ligowa (jeszcze/nadal) Wisła Kraków sięgnęła po trofeum. Gole na wagę pucharu zdobywali Satrustegui (90+9′) oraz Angel Rodado (3. minuta dogrywki).
Wisła Kraków wykluczona przez UEFA?
Prezes Wisły Kraków – Jarosław Królewski – przyznał, że klub od dłuższego czasu boryka się z trudnościami w uzyskaniu licencji UEFA. Zaznaczył jednak, że władze klubu podejmują wszelkie możliwe działania, aby sprostać tym wymaganiom.
W ciągu ostatnich trzech miesięcy podjęto intensywne wysiłki w celu zapewnienia sobie szansy na udział w europejskich pucharach. Prezes podkreślił, że wsparcie finansowe od Socios było potrzebne głównie dla spełnienia europejskich kryteriów, a nie do uzyskania krajowej licencji.
Mimo to, pozostają jeszcze pewne kwestie do załatwienia według informacji otrzymanej od PZPN. Prezes zadeklarował determinację w walce o spełnienie tych warunków, choć nie był w stanie ujawnić szczegółów dotyczących konkretnych punktów, na których klubowi obecnie brakuje.
Wisła Kraków: Z kim zagra w Lidze Europy 2024/25?
Z dosyć dużą dokładnością udało się ustalić m. in. Piotrowi Klimkowi z platformy X, jak będzie wyglądać lista potencjalnych rywali w eliminacjach (Q1) do Ligi Europy.
Wisła Kraków nie będzie drużyną rozstawioną, tak więc w czystej teorii już na samym starcie zagra ona z mocniejszym rywalem.
Potencjalni rywale Wisły Kraków w Q1 Ligi Europy 2024/25 |
Hapoel Beer Szewa 🇮🇱 |
Szeryf Tiraspol 🇲🇩 |
CSKA Sofia 🇧🇬 |
NK Rijeka 🇭🇷 |
FC Vaduz 🇱🇮 |
Toboł Kostanaj 🇰🇿 |
Aarhus 🇩🇰 |
Panathinaikos 🇬🇷 |
Łatwo więc sobie wyobrazić odpadnięcie Wisły Kraków już na tym etapie europejskich pucharów. Przypominamy jednak, że nawet jeśli wiślacy w pierwszej rundzie odpadną, trafią do II rundy kwalifikacyjnej Ligi Konferencji Europy. Europejska przygoda w Krakowie – o ile uda się uzyskać licencję – potrwa więc minimum 4 spotkania.
Siła potencjalnych rywali Q1 LE Wisły Kraków
Wisła Kraków dysponuje siłą, mierzoną rankingiem ELO, na poziomie 1300. Dla porównania, Raków Częstochowa ma ranking ELO 1499, Lech – 1489, a Legia – 1479. Niech to będzie jakimś punktem odniesienia.
Hapoel Beer Szewa 🇮🇱
Punkty w Rankingu ELO: 1499
Miejsce w lidze: 3.
Hapoel Beer Szewa to trzecia największa siła piłkarska w Izraelu. Siłę tego klubu możemy porównać do… Rakowa Częstochowa za czasów Marka Papszuna. Czy Wisła Kraków miałaby z takim Rakowem szanse? Pewnie prędzej mogłaby wygrać z Rakowem Dawida Szwargi…
Hapoel Beer Szewa nie ma żadnych szans na miejsce wyższe niż 3. Hapoelowi nie grozi też spadek na niższe pozycje.
Szeryf Tiraspol 🇲🇩
Punkty w Rankingu ELO: 1453
Miejsce w lidze: 2.
Jest to punktacja oscylująca w okolicach punktacji Pogoni Szczecin (1450) oraz Jagiellonii Białystok (1445). Tutaj różnica nie jest aż tak duża, jak w przypadku drużyny z Izraela, ale doświadczenie Mołdawian w europejskich pucharach, jest naprawdę przeogromne.
Szeryf Tiraspol gra w lidze mołdawskiej, która operuje systemem wiosna-jesień. Szeryf jest dopiero po 8. kolejkach, ale zajmuje dosyć sensacyjnie dopiero 2. miejsce w ligowej tabeli.
CSKA Sofia 🇧🇬
Punkty w Rankingu ELO: 1436
Miejsce w lidze: 2. miejsce
Najbardziej zbliżoną drużyną pod względem punktów w rankingu ELO, jest Górnik Zabrze. Bułgarzy nie byliby aż tak złym rywalem dla Wisły Kraków.
CSKA Sofia dosyć mocno odstaje od pierwszej siły tej ligi, czyli od Łudogorca.
NK Rijeka 🇭🇷
Punkty w Rankingu ELO: 1476
Miejsce w lidze: 2
Chorwacki klub jest trzecią siłą swojej ligi. Rijeka pod kątem siły mierzonej punktacją rankingu ELO, odpowiada rankingowi Legii Warszawa (1475).
NK Rijeka na 3. kolejki przed zakończeniem ligi chorwackiej, zajmuje 2. miejsce, tracąc jedynie 4 punkty do lidera – Dinama Zagrzeb.
FC Vaduz 🇱🇮
Punkty w Rankingu ELO: 1331
Miejsce w lidze: 3. (drugi poziom rozgrywkowy w Szwajcarii)
W czystej teorii, FC Vaduz posiada siłę zbliżoną do takich klubów Ekstraklasy jak Korona Kielce, Stal Mielec czy Widzew Łódź. I znowu: W czystej teorii FC Vaduz to rywal na poziomie Wisły Kraków.
Gdybyście nie wiedzieli, dlaczego drużyna z Liechtensteinu występuje w lidze szwajcarskiej:
- Niewielka populacja Liechtensteinu: Liechtenstein jest jednym z najmniejszych krajów na świecie pod względem populacji. Z tego powodu liczba zawodników i zasobów potrzebnych do utrzymania konkurencyjnego klubu na arenie międzynarodowej jest ograniczona.
- Brak ligi profesjonalnej: Liechtenstein nie ma własnej ligi piłkarskiej. W związku z tym FC Vaduz musiałby uczestniczyć w ligach innych krajów, aby zapewnić swoim zawodnikom regularne mecze na wysokim poziomie.
- Tradycja współpracy z ligą szwajcarską: FC Vaduz ma długą historię współpracy z ligą szwajcarską. Dzięki temu klubowi umożliwiono udział w szwajcarskich rozgrywkach piłkarskich, co pozwoliło mu rozwijać się i konkurować na wyższym poziomie.
- Wyższy poziom rywalizacji: Grając w lidze szwajcarskiej, FC Vaduz ma możliwość rywalizacji z silnymi klubami z Szwajcarii, co pozwala mu podnosić swój poziom oraz zdobywać cenne doświadczenie.
- Szansa na europejskie puchary: Liga szwajcarska zapewnia klubom możliwość uczestnictwa w europejskich pucharach, co oznacza dla FC Vaduz szansę na międzynarodowe występy i ekspozycję na arenie europejskiej.
Toboł Kostanaj 🇰🇿
Punkty w Rankingu ELO: 1249
Miejsce w lidze: 1. miejsce
Na klubach z Kazachstanu polskie zespoły przejechały się już wielokrotnie. Powiedzenie „Eurow*ierdol” wzięło się między innymi po rywalizacjach (przegranych) z drużynami z tych rejonów Eurazji. W czystej teorii, Toboł Kostanaj to poziom polskiej 1. ligi.
Liga kazachska gra systemem wiosna-jesień. Toboł jest dopiero po 6. kolejkach w swojej lidze.
Aarhus 🇩🇰
Punkty w Rankingu ELO: 1505
Miejsce w lidze: 5. miejsce
1505 punktów to o 6 więcej od najlepszej polskiej drużyny – Rakowa Częstochowa. Wystarczy jedynie dodać, że w Rankingu ELO, Aarhus zajmuje dopiero 5. miejsce w Danii.
Rywal, na którego ani Wisła Kraków, ani żaden inny polski klub, nie chciałby się mierzyć w żadnej z rund europejskich pucharów.
Panathinaikos 🇬🇷
Punkty w Rankingu ELO: 1568
Miejsce w lidze: 3. miejsce
Zdecydowanie najsilniejszy potencjalny rywal Wisły Kraków w Q1 Ligi Europy. Panathinaikosu Ateny lepiej uniknąć – nie tylko w tej rundzie, ale i w kolejnych. Rywal absolutnie poza zasięgiem nie tylko Wisły Kraków, ale i każdej innej polskiej drużyny. Ciekawostka: W barwach „Koniczynek” występuje Bartłomiej Drągowski, a sam klub oczywiście ma spore tradycje w zatrudnianiu polskich zawodników.
Panathinaikos w rundzie zasadniczego sezonu ligi greckiej 2023/24 zajęła 4. miejsce. Obecnie drużyna Bartłomieja Drągowskiego walczy o mistrzostwo w zaciętym boju z PAOK, AEK i Olympiakosem Pireus.
Wisła Kraków w Lidze Europy? Zakłady bukmacherskie
Co ciekawe, na moment tworzenia tego tekstu, nie znaleźliśmy na stronach polskich legalnych zakładów bukmacherskich żadnych kursów na występ „Białej Gwiazdy” w europejskich pucharach.
Jak tylko takie zakłady się pojawią, zobaczycie je w tym tekście. Awans Wisły Kraków do Ligi Europy to przecież ogromnie ciekawe poletko dla bukmacherów do tego, by uruchomić swoje pokłady kreatywności. My czekamy!