Wiemy, z kim zagrają polscy siatkarze i siatkarki o awans do igrzysk olimpijskich w Paryżu!

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) na podstawie rankingu FIVB ogłosił listy zespołów, które w przyszłym roku powalczą o udział w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024. W gronie łącznie 48. drużyn narodowych znalazły się obie reprezentacje Polski! Z kim przyjdzie im powalczyć o udział w najważniejszej imprezie w świecie sportu?

Wiemy, z kim zagrają polscy siatkarze o awans do igrzysk olimpijskich w Paryżu (Fot.: FIVB/materiały prasowe)

Siatkówka: Jak wyglądają kwalifikacje do igrzysk 2024?

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ogłaszając listę reprezentacji, które będą miały okazję powalczyć o udział w najbliższych igrzyskach olimpijskich pominął dwie drużyny narodowe, Francję i Rosję. Francuzi jako gospodarz mają zapewnione miejsce w gronie dwunastu uczestników turnieju. Rosjan zabraknie z powodu bandyckiej napaści na Ukrainę, która trwa od lutego bieżącego roku i nic nie wskazuje na to, żeby miała się szybko zakońcyć.

Igrzyska olimpijskie w Paryżu przyniosą wiele zmian, jeśli chodzi o rywalizację siatkarzy i siatkarek. Widać to już po kwalifikacjach, które będą miały zupełnie nową formułę. Dla każdej płci rozegrane zostaną trzy turnieje interkontynentalne, w których udział weźmie po osiem reprezentacji. Po dwie najlepsze awansują do najważniejszej imprezy czterolecia.

Pozostałe pięć olimpijskich biletów trafi do drużyn narodowych, które zajmować będą najwyższe miejsca w rankingu FIVB w 2024 roku. Z zastrzeżeniem, że pierwszeństwo mają zespoły z kontynentów, które nie mają jeszcze swojego przedstawiciela w IO Paryż 2024.

Z kim zmierzą się polscy siatkarze w walce o IO Paryż 2024?

Biało-Czerwoni mogli oczywiście spać spokojnie. To oni otwierają obecnie światowy ranking. Podopieczni Nikoli Grbicia musieliby się naprawdę mocno postarać, żeby nie zagrać w stolicy Francji o olimpijskie medale. Kto może stanąć na drodze Bartosza Kurka podczas turnieju eliminacyjnego?

 1. Polska
 2. Włochy
 3. Brazylia
 4. Stany Zjednoczone
 5. Japonia
 6. Argentyna
 7. Słowenia
 8. Iran
 9. Serbia
 10. Kuba
 11. Holandia
 12. Turcja
 13. Kanada
 14. Ukraina
 15. Niemcy
 16. Meksyk
 17. Tunezja
 18. Egipt
 19. Belgia
 20. Czechy
 21. Bułgaria
 22. Finlandia
 23. Katar
 24. Chiny

IO Paryż 2024: Z kim zagrają polskie siatkarki?

Również polskie siatkarki mogły być spokojnie, jeśli chodzi o zakwalifikowanie do grona 24. najlepszych ekip świata, które powalczą olimpijską przepustkę. Zwłaszcza po fantastycznych FIVB Mistrzostwach Świata 2022, w których awansowały do ćwierćfinału, co zaowocowało też wskoczeniem do czołowej dziesiątki rankingu FIVB. Pełna lista przedstawia się w sposób następujący:

 1. Serbia
 2. Włochy
 3. Brazylia
 4. Stany Zjednoczone
 5. Chiny
 6. Japonia
 7. Turcja
 8. Dominikana
 9. Polska
 10. Belgia
 11. Holandia
 12. Niemcy
 13. Kanada
 14. Tajlandia
 15. Bułgaria
 16. Portoryko
 17. Czechy
 18. Kolumbia
 19. Meksyk
 20. Argentyna
 21. Korea Południowa
 22. Ukraina
 23. Słowenia
 24. Peru

Przypominamy, że turnieje kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich w Paryżu odbędą się między 30 września a 8 października 2023 roku. Wiadomo już, że po jednym turnieju eliminacyjnym, kobiet i mężczyzn, organizuje Japonia, dla której ma by to swoista rekompensata za odwołanie Pucharu Świata. Pozostali gospodarze nie zostali jeszcze wyłonieni.

Źródło: volley24.pl

5 / 5. Ocen: 1

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

Back to top button