Ważą się losy licencji dla Piasta Gliwice! Zapadła kluczowa decyzja [Aktualizacja]

Niespełna dwa tygodnie temu piłkarską opinią publiczną w Polsce wstrząsnęła informacja o braku licencji na występy w PKO Bank Polski Ekstraklasie 2023/24 dla Piasta Gliwice. Powodem były zaległości wobec byłego szkoleniowca. Jak do dziś rozwinęła się ta sytuacja? [Aktualizacja: 12.05.2023, 15.20]

PKO Ekstraklasa 2023/24: Co z licencją Piasta Gliwice? (5–8 sierpnia 2022) [Fot.: Ekstraklasa SA/materiały prasowe]

Fornalik spłacony, licencja dla Piasta Gliwice kwestią czasu

Pod koniec kwietnia bieżącego roku Gliwicki Klub Sportowy Piast SA poinformował, że Komisja ds. Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej w pierwszym terminie nie przyznała Klubowi licencji na grę w Ekstraklasie w sezonie 2023/24 w związku z niespełnieniem kryterium F.04 Podręcznika Licencyjnego. Gliwicki Klub Sportowy Piast SA zapowiedział złożenie odwołania do Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz przedstawił obszerne wyjaśnienie zaistniałej sytuacji:

Decyzja Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN ma związek z odszkodowaniem dla trenera Waldemara Fornalika. Piast Gliwice podejmując decyzję o rozstaniu z trenerem Waldemarem Fornalikiem miał na celu wyłącznie dobro Klubu. W momencie zmiany szkoleniowca Klub znajdował się w trudnej sytuacji finansowej, a zespół zajmował miejsce w strefie spadkowej z najwyższej klasy rozgrywkowej. Mając powyższe na uwadze, Klub odsunął Waldemara Fornalika od pełnienia funkcji pierwszego trenera i zawarł z nim porozumienie. Trener Waldemar Fornalik otrzymał sześciomiesięczną rekompensatę z Klubu oraz dwumiesięczną rekompensatę z firmy kar-tel na wypadek braku podjęcia współpracy z innym klubem. Przed zawarciem porozumienia, Klub stał na stanowisku, że obowiązywały ustalenia ustne o trzymiesięcznym wynagrodzeniu w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy. Niemal od razu po rozwiązaniu umowy z Piastem Gliwice, Waldemar Fornalik nawiązał współpracę z nowym klubem, co może sugerować, że sytuacja była umówiona wcześniej – kiedy Waldemar Fornalik negocjował pisemne porozumienie z Piastem Gliwice, to wiedział o możliwości szybkiego podjęcia pracy w nowym klubie.
 
Przez pięć lat pracy trenera Waldemara Fornalika w Piaście Gliwice wszystkie należności były zawsze wypłacane na czas. Oprócz comiesięcznego wynagrodzenia dochodziły do tego wszelkie nagrody za osiągane wyniki, tj. mistrzostwo Polski, brązowy medal, występy w eliminacjach do europejskich pucharów, czy zajmowane miejsca w tabeli. Wynagrodzenie za cały czas pracy wynosiło kilka milionów złotych.
 
W nowych okolicznościach, tj. podjęcia pracy przez Waldemara Fornalika, Klub zwrócił się do trenera z prośbą o przesunięcie terminu płatności odszkodowania do końca 2023 roku, na którą trener się nie zgodził.
 
Mimo zaistniałej sytuacji, życzymy Waldemarowi Fornalikowi wszystkiego dobrego. Jeśli jednak w polskiej piłce będzie więcej trenerów, którym zależy wyłącznie na pieniądzach, a nie na dobru klubów, to polska piłka nie będzie się rozwijać tak, jak wszyscy byśmy sobie tego życzyli. Klub nie obarcza trenera Waldemara Fornalika całą winą, ale w momencie, kiedy odchodził on z Piasta, to Klub znajdował się w trudnej sytuacji finansowej oraz trudnej sytuacji w tabeli Ekstraklasy.
 
Gliwicki Klub Sportowy Piast SA współpracował z wieloma trenerami i za każdym razem, w momencie kończenia współpracy, dochodził z nimi do porozumienia. Wielu z nich wypowiada się o Klubie wyłącznie w pozytywnych słowach.
 
Klub odwoła się do Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych PZPN oraz wypłaci odszkodowanie trenerowi Waldemarowi Fornalikowi, ale będzie dochodził swoich racji w Piłkarskim Sądzie Polubownym Polskiego Związku Piłki Nożnej. Klub w miesiącu marcu wniósł do PSP pozew o ustanie nieistnienia prawa Waldemara Fornalika do otrzymania odszkodowania z uwagi na podjęcie pracy i brak utraty zarobku.
 
Do czasu zakończenia procesu licencyjnego Gliwicki Klub Sportowy Piast SA nie będzie udzielał dodatkowych komentarzy.
Źródło: piast-gliwice.eu
UWAGA: Sprawdź aktualne promocje bukmacherskie - zakłady bez ryzyka, freebety, wyższe kursy na mecz.

Jak poinformował w poniedziałek 8 maja redaktor Tomasz Włodarczyk (Meczyki.pl), Piast Gliwice zgodnie ze swoimi wcześniejszymi zapowiedziami miał już rzeczywiście uregulować wszelkie zaległości wobec Waldemara Fornalika, wypłacając mu odszkodowanie za wcześniejsze zwolnienie na uzgodnionych pierwotnie warunkach. Mowa o kwocie oscylującej wokół 500 000 złotych.

Przy takim stanie rzeczy odwołanie od niekorzystnej decyzji sprzed blisko dwóch tygodni wydaje się formalnością. Ostatnia przeszkoda została usunięta, co powinno zaowocować przyznaniem licencji na grę w sezonie 2023/24 PKO Bank Polski Ekstraklasy, który startuje za niewiele ponad dwa miesiące.

OFICJALNIE: Piast Gliwice z licencją na sezon 2023/2024

Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych PZPN rozpatrzyła 11 maja 2023 roku odwołanie Piasta Gliwice od decyzji nr 18 Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN z 27 kwietnia 2023 roku nieprzyznającej licencji na rozgrywki klubowe PZPN oraz UEFA na sezon 2023/2024. Po zapoznaniu się z odwołaniem klubu, Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych PZPN postanowiła:

1. Uznać spełnienie kryterium F.04 Podręcznika Licencyjnego dla Klubów Ekstraklasy na sezon 2023/2024 przez Piast Gliwice i zmienić decyzję nr 18 Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN z 27 kwietnia 2023 roku w części dotyczącej nieprzyznania Piastowi Gliwice licencji na rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2023/2024 w ten sposób, że przyznaje klubowi licencję na rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2023/2024 z nadzorem finansowym i infrastrukturalnym;

2. Utrzymać w mocy decyzję nr 18 Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN w części dotyczącej nieprzyznania Piastowi Gliwice licencji na rozgrywki klubowe UEFA w sezonie 2023/2024;

3. Nałożyć na Piasta Gliwice środek kontroli w postaci obowiązku zapłaty kwoty 10.000 zł za naruszenie dyscypliny procesu licencyjnego.
KOMUNIKAT KOMISJI ODWOŁAWCZEJ DS. LICENCJI KLUBOWYCH PZPN
BukmacherBonusKod
STS.pl1660 PLN w bonusach!BETONLINE
eFortuna.pl630 PLN w bonusachBETONLINE
Superbet.pl3754 PLN w bonusachBETONLINE
Betfan.pl200% do 300 PLNBETONLINE
Fuksiarz.pl500 PLN bez obrotuBETONLINE

Źródło: meczyki.org/PZPN

4.9 / 5. Ocen: 8

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

Back to top button