Ukraiński klub zagra w przyszłym sezonie PlusLigi!

Jak poinformowano w piątek w oficjalnym komunikacie prasowym, Rada Nadzorcza Polskiej Ligi Siatkówki spotkała się Olegiem Baranem, prezesem ukraińskiego klubu Barkom Każany Lwów, który od wielu miesięcy aplikuje do Ligi Mistrzów Świata. Po specjalnej wideokonferencji obie strony podtrzymały chęć dołączenia ukraińskiego zespołu do PlusLigi w następnym sezonie rozgrywkowym.

Ukraiński klub zagra w przyszłym sezonie PlusLigi! Na zdjęciu Jurij Hładyr, ukraiński środkowy Jastrzębskiego Węgla, który od lat posiada polskie obywatelstwo. (Fot.: Polska Liga Siatkówki/materiały prasowe)

Klub ze Lwowa zagra w PlusLidze 2022/2023

Na wstępie warto zaznaczyć, że pomysł zaproszenia ukraińskiego klubu do zmagań w „Lidze Mistrzów Świata” narodził się na długo przed bandycką napaścią Federacji Rosyjskiej na naszego wschodniego sąsiada. Tym bardziej cieszy, że zawierucha wojenna nie zniweczyła tych planów.

Podczas ostatniego spotkania właściciel i główny sponsor ukraińskiej drużyny przedstawił szczegółową analizę sytuacji swojego klubu, wraz z gotowymi propozycjami organizacyjnymi na najbliższy sezon PlusLigi. Rada Nadzorcza PLS postanowiła, że proces przyjmowania Barkomu Każany Lwów do PlusLigi będzie kontynuowany.

Mamy wyjątkowy czas, wspólnie uznaliśmy że nasi ukraińscy przyjaciele spełniają wymogi i jednocześnie zasługują na nasze wsparcie oraz solidarność. Także ze względu na wojnę na Ukrainie i napaść Rosji na naszych wschodnich sąsiadów nie powinniśmy odbierać im, i nam, szans na rozwój naszych ligowych rozgrywek. W najbliższych miesiącach będziemy kontynuowali proces przyjmowania Barkomu do PlusLigi, został do spełnienia jeszcze szereg formalności wynikających z zapisów naszego regulaminu. Wspólna decyzja Rady oznacza jednak, że jesteśmy gotowi na to wyzwanie i nowy rozdział w historii naszej zawodowej ligi. O szczegółach będziemy stopniowo informować w następnych miesiącach, pragnę jednak już teraz zapewnić, że przyjęte warianty gwarantują pełne bezpieczeństwo naszym drużynom – podkreśla Artur Popko, prezes zarządu Polskiej Ligi Siatkówki.

Co dołączenie drużyny Barkom Każany Lwów oznacza dla samej „Ligi Mistrzów Świata”? Podtrzymanie procesu dołączenia do PlusLigi zespołu Barkom Każany Lwów w sezonie 2022/2023 oznacza, że w bieżącym sezonie ostatnia drużyna PlusLigi po zakończeniu fazy zasadniczej, czyli najprawdopodobniej PSG Stal Nysa zagra baraż o pozostanie w Lidze Mistrzów Świata z drugim w klasyfikacji końcowej zespołem TAURON 1. Ligi.

Ponadto mistrz TAURON 1. Ligi awansuje bezpośrednio, obok Barkomu Każany Lwów. Co za tym idzie, w przyszłym sezonie w PlusLidze rywalizować będzie nie czternaście, a aż szesnaście zespołów, co oznacza jeszcze więcej spotkań i transmisji telewizyjnych.

PlusLiga solidarna z Ukrainą

Zanim jednak ukraiński klub dołączy do rywalizacji w PlusLidze, trzeba jeszcze dokończyć sezon 2021/2022, który wkracza w decydującą fazę. Już dziś startuje 24. kolejka „Ligi Mistrzów Świata”, pierwsza z trzech ostatnich sezonu zasadniczego. Podczas niej zapewne nie zabraknie gestów solidarności z Ukrainą, które już mogliśmy zaobserwować na trybunach w poprzednich spotkaniach.

PlusLiga: Plan transmisji 24. kolejki (18-20.03.2022)

Źródło: volley24.pl

5 / 5. Ocen: 2

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x