Trener klubu PlusLigi poprowadzi reprezentację!

Na przełomie 2021 i 2022 roku kilka federacji siatkarskich musi dokonać wyboru nowych szkoleniowców reprezentacji, którzy powalczą z drużynami narodowymi o awans do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. W Polsce nowych trenerów poznamy w połowie miesiąca, ale wiemy już kto poprowadzi Serbów, którzy będą jednym z naszych głównych rywali w boju o olimpijski bilet. To jeden z fachowców pracujących na co dzień w PlusLidze.

Trener klubu PlusLigi poprowadzi reprezentację! (Fot.: Piotr Sumara/PLS)

Igor Kolaković poprowadzi Serbów

O decyzji dotyczącej wyboru nowego trenera siatkarskiej reprezentacji Serbii mężczyzn poinformowano w komunikacie na oficjalnej stronie internetowej federacji. Z oświadczenia dowiadujemy się, że umowa obecnego trenera Aluronu CMC Warty Zawiercie będzie obowiązywać co najmniej do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, które odbędą się już za dwa i pół roku. Co na to „Jurajscy Rycerze”, którzy z roku na rok mają coraz większe aspiracje, a w sezonie 2021/2022 są jednym z kandydatów do medali?

Wszystko jest więc jasne! Kibice klubu z Zawiercia nie muszą obawiać się odejścia szkoleniowca, który jest jednym z architektów obecnych wyników. Przypominamy, że obecnie siatkarze Aluronu CMC Warty zajmują trzecie miejsce w tabeli „Ligi Mistrzów Świata”.

Dla Igora Kolakovicia podjęcie pracy w drużynie narodowej Serbii oznacza powrót do blisko ośmiu latach przerwy. W poprzednim okresie, który trwał od 2003 do 2014 roku, Serb był najpierw asystentem, a następnie pierwszym trenerem. Z jakim efektem?

Jako pierwszy trener reprezentacji Serbii zdobył 8 medali: 1 złoty, 3 srebrne i 4 brązowe. Zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Świata 2010, srebrny medal na Mistrzostwach Świata juniorów 2013, dwa srebrne medale (2008 i 2009) i jeden brązowy (2010) w Lidze Światowej oraz złoty medal na Mistrzostwach Europy na Mistrzostwach Europy 2011 oraz brązowe medale na Mistrzostwach Europy 2007 i Mistrzostwach Europy 2013. Kolaković był drugim trenerem reprezentacji Serbii i Czarnogóry w latach 2003-2006, a jako asystent Ljubo Travicy zdobył jeszcze 4 medale: brązowy na mundialu 2003, brązowy w Lidze Światowej w 2004 i srebrny w 2005 i brąz na Mistrzostwach Europy 2005.

Kto poprowadzi reprezentacje Polski w siatkówce?

Nowych trenerów siatkarskich reprezentacji Polski kobiet i mężczyzn poznamy mniej więcej w połowie stycznia. Wszystko wskazuje na to, że naszych mistrzów świata z 2014 i 2018 roku poprowadzi inny z Serbów, Nikola Grbić, który pracował wcześniej w Grupie Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, z którą wygrał między innymi Ligę Mistrzów CEV 2021/2022.

Polskie siatkarki, które w 2022 roku zagrają u siebie w mistrzostwach świata, najprawdopodobniej obejmie Włoch Stefano Lavarini, obecny trener Igor Gorgonzola Novara, a w przeszłości selekcjoner drużyny narodowej Korei Południowej (czwarte miejsce w IO 2020), który pracował również w kadrze Italii.

5 / 5. Ocen: 1

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

Back to top button