W ostatnich miesiącach, coraz głośniej robi się o sztucznej inteligencji. Chat GPT czy Midjourney, to oczywiście najpopularniejsze narzędzia, udostępnione za darmo miliardom ludzi. Nieco ciszej jest jednak o niszowych narzędziach, dedykowanych konkretnym branżom. Czy w piłce nożnej jest miejsce dla sztucznej inteligencji? Warto poświęcić kilka minut, by dowiedzieć się czym jest Eyeball i jak już pomaga skautom czy dyrektorom sportowym topowych klubów piłkarskich.
W 2001 roku, miał miejsce transfer Yaya Toure z ASEC Mamosas, do belgijskiego Beveren. Taki transfer nie byłby możliwy, gdyby nie powiązania właścicieli obu klubów. Ponad 20 lat temu, pozyskanie piłkarza z Wybrzeża Kości Słoniowej, nie było wcale takie łatwe, a już na pewno nie było tanie.
Dlatego to na ogół topowe kluby, takie jak np. Arsenal, pozyskiwały bezpośrednio zawodników z Wybrzeża Kości Słoniowej. Najlepszym tego przykładem, może być transfer brata Yaya – Kolo Toure. Mniejsze kluby nie miały najczęściej wystarczających środków finansowych czy zwyczajnie zasobów ludzkich do tego, by wysyłać skautów do Afryki na wiele spotkań. Koszt biletów lotniczych, zakwaterowania, przewyższał ich możliwości.
Sprawdź na naszej stronie ranking bukmacherów i przekonaj się, jaka oferta jest obecnie najlepiej oceniana!
Sztuczna inteligencja w piłce nożnej w 2023 roku
22 lata po transferze Yaya Toure z ASEC Mamosas do Beveren, kluby piłkarskie i nie tylko, znajdują się w zupełnie innej rzeczywistości. Nie potrzeba ani ogromnego działu skautingu, ani ogromnych nakładów finansowych. Wszystko to, możliwe jest obecnie dzięki narzędziu AI dedykowanemu klubom piłkarskim – Eyeball.
Czym jest Eyeball?
Eyeball to platforma scoutingowa przeznaczona dla agentów piłkarskich, scoutów, dyrektorów sportowych. Jest łącznikiem między klubem kupującym, a sprzedającym.
Prawda, że na pierwszy rzut oka definicja narzędzie Eyeball brzmi sztampowo i zupełnie nie wskazuje na jakąkolwiek inteligencję, nie mówiąc już o sztucznej? Pełna definicja Eyeball powinna brzmieć raczej tak:
Eyeball to system sztucznych inteligencji stosowany w piłce nożnej, który ma na celu pomóc w analizie i ocenie gry zawodników. System ten działa na podstawie zaawansowanych algorytmów uczenia maszynowego i sieci neuronowych, które analizują dane z kamery zainstalowanej na stadionie. Dzięki temu system jest w stanie dokładnie śledzić ruchy wielu piłkarzy w jednym momencie, przewidzieć ich zachowanie i pomóc w podjęciu decyzji przez trenerów.
Eyeball wykorzystuje technologie takie jak przetwarzanie obrazów, rozpoznawanie obiektów i uczenie maszynowe, aby analizować każde ujęcie z kamery i określić, co dzieje się na boisku. System ten jest w stanie przetwarzać setki klatek na sekundę, dzięki czemu może dostarczać trenerom i zawodnikom w czasie rzeczywistym ważnych informacji o grze i oponentach.
UWAGA: W STS z kodem promocyjnym BETONLINE dodatkowe 100 PLN bez ryzyka + 1500 PLN w bonusach + 60 PLN za zadania na www.STS.pl.
Sztuczna inteligencja pozytywnie zweryfikowana przez kluby AC Milan, Benfica, OSC Lille
Z systemu sztucznej inteligencji dla klubów piłkarskich, skorzystały już m. in. AC Milan, OSC Lille, Benfica Lizbona, a także RC Strasbourg, Clermont Foot, agent piłkarski Martin Dahlin czy West African Football Academy.
Milan, Lille i Benfica, dzięki Eyeball zwerbowały już łącznie ponad 150 piłkarzy, licząc od zawodników zawodowych, po tych z U-15. Nie jest też tak, że piłkarska sztuczna inteligencja sprawia, że korzystają na niej wyłącznie największe i najbogatsze kluby. Tak naprawdę największymi wygranymi, są małe kluby z niższych rozgrywek ligowych europejskich i afrykańskich.
ASEC Mimosas miał jedno zapytanie miesięcznie. Po wdrożeniu Eyeball, tych zapytań jest 30-40 miesięcznie. Zamiast podróżować, ludzie dzwonią i mówią: „obserwujemy tego gracza od kilku miesięcy”, „podoba nam się sposób jego gry”, „opowiedz nam o nim coś więcej” – Dyrektor Eyeball, David Hicks
Jak w praktyce działa piłkarska sztuczna inteligencja Eyeball?
Na danym boisku montowana jest kamera 180 stopni. Oczywiście nie operuje nią człowiek, a sztuczna inteligencja. Kamera automatycznie śledzi piłkę, a więc punkt na boisku, w którym aktualnie dzieje się akcja. Oprócz piłki, kamera śledzi każdego piłkarza z osobna.
Jeżeli jesteś agentem piłkarskim, to przed Eyeball faktycznie nie było alternatywy. Kamera telewizyjna nie koncentrowała się na konkretnym zawodniku, a po prostu pokazywała centrum piłkarskich zdarzeń. Teraz, przy Eyeball, agent/scout ma wybór. Może zaznaczyć konkretnego zawodnika, dzięki czemu kamera skupi się właśnie na nim, a Ty będziesz mógł obserwować dosłownie każdy jego ruch.
Oczywiście samo nagranie meczu, to tylko jedna z funkcjonalności platformy scoutingowej. Oprócz tego, Eyeball, na podstawie nagranych meczów, tworzy skróty spotkań oraz zaawansowane statystyki nie tylko meczowe, ale i statystyki dla każdego z graczy.
Jakby tego było mało, program jest w stanie wygenerować klipy z najlepszymi/najciekawszymi zagraniami z wielu meczów czy też całego sezonu dla jednego zawodnika. To absolutne złoto dla zarówno małych drużyn piłkarskich, jak i tych wielkich. Na pewno każdy z Was zna serwis OPTA. Obecnie jest to platforma oferująca chyba najbardziej zaawansowane analizy dotyczące meczów czy poszczególnych piłkarzy. Eyeball od niej nie odstaje, dodatkowo oferując znacznie więcej.
UWAGA: Znany bukmacher eFortuna z kodem promocyjnym BETONLINE oferuje aż 300 PLN bez ryzyka + 20 PLN bez depozytu za rejestrację na www.eFortuna.pl!
AI dla klubów piłkarskich, niczym Football Manager
Jako skaut piłkarski, możesz skorzystać również z wyszukiwarki, którą oferuje Eyeball. Możesz znajdować piłkarzy według konkretnych parametrów, takich jak pozycja, wiek, wzrost, waga, maksymalna prędkość, średnia prędkość, liczba przebiegniętych kilometrów w meczu itd.
Zapewne zastanawiacie się, na jakich boiskach, w jakich ligach i na jakich poziomach rozgrywkowych zamontowane są kamery Eyeball. Na ten moment Eyeball działa w 12 krajach, m. in. w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Islandii, Nigerii, Ghanie czy Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Eyeball w liczbach:
- 12 krajów
- ponad 500 klubów partnerskich
- ponad 5000 nagranych meczów
- ponad 25.000 zawodników w bazie
Zapewne znajdzie się ktoś, kto powie: Phi, bardzo mała baza. Może i tak jest, ale musimy pamiętać, że Eyeball skupia się na niższych ligach. Nagrywanie nawet 2. poziomu we Francji, Anglii, Hiszpanii, Niemczech czy Włoszech nie ma najmniejszego sensu.
Te rynki są niemal w 100% obstawione, a dane o piłkarzach z tych poziomów rozgrywkowych dostępne są na naprawdę wielu innych platformach. Cały myk polega na tym, że sztuczna inteligencja Eyeball dociera tam, gdzie skauci nie są w stanie na co dzień dotrzeć.
Ze sztucznej inteligencji korzysta się już bardzo intensywnie w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Kamery Eyeball zainstalowane są na 25 boiskach największych akademii piłkarskich w Afryce Zachodniej. Dzięki temu absolutnie każdy klub, który spróbuje skorzystać z Eyeball, będzie miał dostęp do pełnych danych, analiz i meczów, o których normalnie mógłbym tylko pomarzyć.
Właściciel Eyeball, David Hicks, nieskromnie przyznaje, że jego produkt wkrótce okaże się rewolucyjnym. Od teraz, kluby takie jak Beveren, zatrudniające niewielu skautów, będą mogły analizować wybrane rynki w dowolnym momencie. To dosyć mocno przybliży te kluby do czołówki. Normalnie, tak niewielkie kluby, nie byłyby w stanie śledzić kilkunastu rynków zagranicznych. Teraz jest to możliwe.
Mecz na żywo: Darmowa transmisja na żywo z tego meczu będzie dostępna w usłudze STS TV, wystarczy obstawić dowolny zakład przed meczem, żeby uzyskać dostęp do setek transmisji dziennie. Rejestracja z kodem BETONLINE (+ bonus 760 PLN) na stronie www.STS.pl.
Moda na sztuczną inteligencję w niższych ligach francuskich
System Eyeball działa w wielu krajach, w tym we Francji, gdzie rejestruje wszystkie kluby młodzieżowe z najlepszych lig regionalnych i krajowych, umożliwiając innym zespołom wyszukiwanie najlepszych młodych zawodników, którzy nie zostali wybrani przez system akademii.
Ponieważ jest skierowany do profesjonalnych klubów, Eyeball koncentruje się tylko na najlepszych ligach młodzieżowych w krajach. Wyobraźcie sobie zatem, że będąc skautem piłkarskim, od teraz, wszystko się dla Was zmienia i wyłącznie na plus. Nie musicie wiercić dziury w brzuchu dyrektorowi sportowemu o zwiększenie budżetu na poszukiwania piłkarzy czy na odkrycie nowych rynków.
Tak naprawdę, już kilkuosobowy dział skautingowy, jest w stanie śledzić kilka rynków jednocześnie, nie ponosząc przy tym tak ogromnych kosztów, które generują podróże lotnicze, spotkania biznesowe na miejscu, wyżywienie czy noclegi. Większość – przynajmniej początkowa faza poszukiwań piłkarzy – może odbywać się zdalnie. Eyeball jest również szansą dla mniejszych klubów, z nie tak bardzo popularnych piłkarsko krajów. Jest to spora szansa dla klubów, które nie żyją z wyników sportowych, a ze sprzedaży juniorów. Większa oglądalność meczu juniorskiego, może sprawić, że piłkarzem zainteresuje się większa liczba skautów, co może wpłynąć na finalną cenę za piłkarza.
Fuksiarz Polski bukmacher online | Bonus |
---|---|
Cashback bez limitu | 200 PLN |
Zakład bez ryzyka | 50 PLN bez obrotu |
Mega Kursy Boost | TAK |
Rejestracja | www.Fuksiarz.pl |
Sztuczna inteligencja w piłce nożnej, pomoże również w efektywniejszym szkoleniu piłkarzy
Oprócz usprawnienia skautingu, ten rodzaj technologii, pomaga również klubom młodzieżowym w podnoszeniu ich własnych standardów. Na przykład na Wybrzeżu Kości Słoniowej, można go wykorzystać do usprawnienia sesji treningowych i coachingowych oraz efektywniejszej pracy z piłkarzami, koncentrując się na szczególnych aspektach treningowych.
I owszem, jest to powszechne w dużych klubach piłkarskich, ale w niższych ligach czy w krajach powiedzmy ubogich piłkarskich, na takie rzeczy nie ma ani czasu, ani pieniędzy, a czasami również osób, które mogłyby wnieść merytorykę na wyższy poziom.
David Hicks mówi, że w przyszłości porównywanie zawodników z różnych lig będzie jeszcze łatwiejsze, więc kluby z jednego kraju będą mogły zobaczyć, w których konkretnych obszarach muszą się poprawić, aby dorównać młodym zawodnikom z drugiego końca świata. Taka perspektywa jawi się zdecydowanie jak ta, którą znamy z Football Managera.
Czy piłkarska sztuczna inteligencja zawładnie rynkiem transferowym? Tego nie wiemy, natomiast jesteśmy święcie przekonani, że piłkarski rynek transferowy od teraz dosyć mocno zmieni swoje oblicze.
Może to być wielki rozwój piłki nożnej, tylko powinno być to otwarte dla wolnych scoutów.