Stefano Lavarini ogłosił kadrę na Siatkarską Ligę Narodów 2022!

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski w piłce siatkowej kobiet, Włoch Stefano Lavarini, podał nazwiska zawodniczek, z którymi planuje rozpocząć pracę w tegorocznym sezonie. Kto znalazł się w gronie powołanych, a kogo zabrakło?

Stefano Lavarini ogłosił kadrę na Siatkarską Ligę Narodów 2022! (Fot.: FIVB/materiały prasowe)

Kadra reprezentacji Polski siatkarek na sezon 2022

Stefano Lavarini nie poszedł drogą wielu innych trenerów, którzy ogłosili szerokie, nawet 35-osobowe kadry na zbliżający się wielkimi krokami sezon reprezentacyjny. Włoski selekcjoner Biało-Czerwonych podał zaledwie dwadzieścia cztery nazwiska, czyli o jedno mniej, niż można zgłosić do rozgrywek Siatkarskiej Ligi Narodów 2022. Z czego to wynika?

Podałem federacji nazwiska 24 zawodniczek. Pozostawiam wolne jedno miejsce na wypadek, gdyby coś miało się wydarzyć lub by przy ostatecznym terminie zdecydować, czy dodatkowa zawodniczka będzie nam potrzebna na takiej lub innej pozycji – wyjaśnił Stefano Lavarini w nagraniu zamieszczonym na kanale Polska Siatkówka (YouTube).

Większość wskazań nowego szkoleniowca polskich siatkarek nie budzi większych kontrowersji. Warto jednak porównać te wskazania do tych, które Jacek Nawrocki ogłosił w kwietniu 2021 roku. Wśród rozgrywających brakuje grającej obecnie w Niemczech Julii Nowickiej czy 20-letniej Martyny Łazowskiej, która ma za sobą pierwszy sezon w TAURON Lidze. Nie ma też Marty Krajewskiej, która wciąż nie pozbierała się po urazie.

Wśród atakujących praktycznie bez zmian. Na pozycji libero zamiast Moniki Jagły, która spadła z Jokerem Świecie do 1. ligi, pojawiła się Aleksandra Szczygłowska z Developresu Bella Dolina Rzeszów. Środek siatki? Do wcześniej powoływanych siatkarek dołączyła Magdalena Jurczyk (Developres). Brakuje Weroniki Centki czy kontuzjowanej Zuzanny Efimienko-Młotkowskiej.

Od lat najwięcej problemów żeńska kadra miała problem z przyjmującymi. W tym roku będziemy musieli sobie radzić bez Natalii Mędrzyk (urlop macierzyński), powołania nie otrzymała też Martyna Grajber, najlepsza z naszych zawodniczek w elemencie przyjęcia. Uznania w oczach nowego selekcjonera nie znalazła też Aleksandra Wójcik. Nowe twarze? Brak.

Skład kadry reprezentacji Polski kobiet na Siatkarską Ligę Narodów 2022:

Rozgrywające
Alicja Grabka
Marlena Kowalewska
Katarzyna Wenerska
Joanna Wołosz

Atakujące
Karolina Drużkowska
Malwina Smarzek-Godek
Magdalena Stysiak

Przyjmujące
Martyna Czyrniańska
Paulina Damaske
Monika Fedusio
Zuzanna Górecka
Martyna Łukasik
Julita Piasecka
Olivia Różański
Weronika Szlagowska

Libero
Justyna Łysiak
Maria Stenzel
Aleksandra Szczygłowska

Środkowe
Klaudia Alagierska
Aleksandra Gryka
Magdalena Jurczyk
Agnieszka Kąkolewska
Anna Stencel
Kamila Witkowska

Przypominamy, że reprezentacja Polski siatkarek rywalizację w tegorocznym sezonie międzynarodowym rozpocznie 31 maja. Od 31 maja do 5 czerwca Polki będą rywalizowały w USA podczas pierwszego tygodnia Siatkarskiej Ligi Narodów 2022. Następnie Biało-Czerwone zagrają na Filipinach (14-19 czerwca), a na koniec w Bułgarii (28 czerwca-2 lipca). Polki zmierzą się kolejno z: Kanadą, Brazylią, Koreą Południową, Niemcami, Tajlandią, Japonią, USA, Belgią, Włochami, Bułgarią, Dominikaną oraz Chinami. 

Mamy wiele celów na te rozgrywki. Po pierwsze musimy zrozumieć i ustalić styl naszej siatkówki, nasz sposób gry. Musimy poprawić naszą pozycję w rankingu FIVB, co jest ważne w kontekście drogi na igrzyska olimpijskie oraz musimy dać młodym zawodniczkom doświadczenie gry na wysokim poziomie międzynarodowym. – mówi Stefano Lavarini.

Stefano Lavarini o swoich pierwszych powołaniach

Źródło: volley24.pl

5 / 5. Ocen: 2

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x