Sobota z PKO Ekstraklasą: Wielkie święto w Poznaniu na 100-lecie Lecha!

Dokładnie dziś, w sobotę 19 marca 2022 roku, przypada dzień setnych urodzin Lecha Poznań. Z tego też powodu spotkanie z Jagiellonią Białystok, które zostanie rozegrane w ramach 26. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy, zyska wyjątkową oprawę. Co nas czeka na stadionie przy ulicy Bułgarskiej? Rekordowa frekwencja, stroje retro piłkarzy, a także moc atrakcji dla kibiców, którzy pojawią się na miejscu. Transmisja z tego wydarzenia na antenach Canal+ Sport, Canal+ 4K oraz w Canal+ Online.

Sobota z PKO Ekstraklasą: Wielkie święto w Poznaniu! (Fot.: Ekstraklasa SA/materiały prasowe)

Jubileuszowy jubel na stulecie „Kolejorza”

Chyba nikt nie mógł się spodziewać, że kiedy nieco ponad sto lat temu nastoletni chłopcy z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w podpoznańskim Dębcu (osada została włączona do granic miasta w 1925 roku) stworzyli amatorską drużynę o nazwie Lutnia, okażą się protoplastami jednego z najbardziej utytułowanych klubów w polskim futbolu – Lecha Poznań. Na początku lat 20. zaczynali amatorsko kopać piłkę na piaszczystym polu niezbyt przypominającym piłkarską murawę, a nazwa bardziej kojarzyła się z muzyką niż futbolem. A jednak 19 marca 1922 oficjalnie zarejestrowali klub w okręgowym związku piłkarskim, co traktuje się jako formalny początek ich działalności. Teraz przypadają zatem setne urodziny Kolejorza, który przez sto lat swojej działalności wywalczył siedem tytułów mistrza Polski, dorzucił też pięć krajowych pucharów i rozegrał wiele niezapomnianych spotkań na międzynarodowej arenie.

Jubileuszowy jubel to potoczna nazwa hałaśliwej zabawy z udziałem wielu osób, która w tym roku przypada w sobotę 19 marca, kiedy to punktualnie godzinie 20:00 rozpocznie się mecz obchodzącego setne urodziny Lecha Poznań z Jagiellonią Białystok. Oprawa tej rywalizacji będzie wyjątkowa. bo na trybunach stadionu przy Bułgarskiej zasiądzie około 40 tysięcy kibiców, co oznacza rekordową frekwencję w bieżącym sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy. Co nas czeka tego dnia na obiekcie zespołu walczącego o piłkarskie mistrzostwo Polski za sezon 2021/2022?

Zawodnicy w stylu retro

Piłkarze „Kolejorza” wybiegną na murawę w strojach retro, które zostały przygotowane specjalnie na tę okazję. Już wcześniej w klubowym sklepie można było zakupić unikatową i wyjątkową koszulkę, która nawiązuje do dwóch ważnych wydarzeń w historii klubu. Trykot odnosi się do powrotu do Ekstraklasy dokładnie pół wieku temu, kiedy zainteresowanie niebiesko-białymi było gigantyczne, bo na stadion przychodziło często po 60 tysięcy kibiców, a także do pierwszego mistrzostwa Polski (1983) – wtedy lechici mieli jeden jedyny raz w swojej historii spory napis LECH na klatce piersiowej.

Z okazji jubileuszu wyprodukowano 1922 sztuki, co nawiązuje do roku powstania klubu. Koszulki retro lechici założą dzięki uprzejmości PKO Banku Polskiego, Lotto oraz Canal+, które stały się partnerami wydarzenia, podobnie jak sponsorzy Lecha – STS, Fogo, Lech Pils i ArtBud oraz Miasto Poznań. Wszyscy partnerzy zgodzili się na to, by logotypy ich marek nie musiały być tego dnia widoczne na strojach. Okolicznościowe koszulki zostaną także przekazane partnerom Ekstraklasy, którzy przeznaczą je na cele charytatywne. Co ciekawe, również zespół Jagiellonii Białystok wystąpi w okolicznościowych koszulkach, co jeszcze bardziej podkreśli wyjątkowy charakter meczu.

Atrakcje dla kibiców przed stadionem…

KKS Lech to klub, który jest wizytówką Poznania oraz Wielkopolski, dlatego w mieście ulice dojazdowe do stadionu, a także pojazdy komunikacji miejskiej (MPK) zostaną przyozdobione flagami. Na kostkach wokół stadionu pojawią się specjalne grafiki upamiętniające piłkarzy, którzy głosami specjalnej kapituły, a także kibiców wybrani zostali do Złotej XI 100-lecia Kolejorza. Uhonorowanie tych zawodników zaplanowane jest w przerwie sobotniej rywalizacji.

Przed stadionem ustawione będą fotobudki, w których będzie można wykonać „historyczne zdjęcie”, pojawi się też duży trójwymiarowy napis KOLE100RZ jako makieta do pamiątkowej fotografii. Dla 2000 tysięcy kibiców, którzy jako pierwsi pojawią się na meczu, Lech Pils przygotował rocznicowe flagi. W okolicy klubowego sklepu będzie z kolei nagrywane wideo z udziałem fanów śpiewających pieśń „Nie idziesz sam” – w kolejnych miesiącach powstanie z tego specjalny klip. W Stacji Kolejorz do nabycia będzie unikatowe wydawnictwo, rzadko spotykane, jeśli chodzi o kluby piłkarskie. To komiks „Jedenastka z Bułgarskiej”, w którym na 44 stronach Radosław Nawrot wraz z ilustratorem Jackiem Kowalskim opowiedzą historię słynnego dwumeczu z FC Barcelona z 1988 roku.

…i na stadionie

Na obiekcie wśród około 40 tysięcy kibiców pojawią się specjalni goście – byli piłkarze, trenerzy, a także prezesi Lecha Poznań. Zasiądą w centralnym miejscu, a zawodnicy ze Złotej XI – w loży prezydenckiej. Nie zabraknie najważniejszych osób w polskim futbolu – władz zarówno Polskiego Związku Piłki Nożnej, jak i Ekstraklasy SA. Na trybunach powstanie „żywa flaga” – kartoniada z udziałem wszystkich kibiców, fani przygotowali zresztą specjalną oprawę rocznicową.

Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem pojawią się animacje laserowe na wewnętrznej stronie membrany (na trybunach Białasa oraz Czapczyka) – będzie tam piłkarz kopiący piłkę czy też jadąca lokomotywa, która jest jednym z symboli Lecha, nawiązującym do jego kolejowej przeszłości. Playlista tego dnia złożona będzie z piosenek historycznych, a piłkarze wyjdą na murawę przy dźwiękach hymnu Lecha.

Patronat honorowy nad obchodami stulecia Lecha Poznań objęli Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński.

Sobota w PKO Ekstraklasie: Plan transmisji na 19 marca 2022

Źródło: betonline.net.pl oraz Lech Poznań/Ekstraklasa SA (materiały prasowe)

5 / 5. Ocen: 2

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x