Siatkarskie MŚ 2022 Kobiet: Kiedy pierwszy mecz reprezentacji Polski? (Terminarz, plan transmisji, grupy, formuła turnieju)

FIVB Mistrzostwa Świata 2022 w piłce siatkowej kobiet startują już za kilkadziesiąt godzin. Wczoraj poznaliśmy skład reprezentacji Polski na ten turniej. Dziś jest dobry moment, żeby przyjrzeć się formatowi turnieju i jego terminarzowi. Kiedy po raz pierwszy zobaczymy w akcji polskie siatkarki i czy mogą one liczyć na powtórzenie sukcesu Biało-Czerwonych sprzed niespełna dwóch tygodni?

Siatkarskie MŚ 2022 Kobiet: Kiedy pierwszy mecz reprezentacji Polski? (Terminarz, plan transmisji, grupy, formuła turnieju) [Fot.: FIVB/@volleyballworld on Twitter]

Kiedy mecz Polska – Chorwacja na MŚ 2022 siatkarek?

Mecz Polska – Chorwacja o godzinie 18:00 w piątek 23 września! Spotkanie to zostanie rozegrane w holenderskim Arnhem i będzie tzw. meczem otwarcia całego turnieju! Bezpośrednią transmisję z tego wydarzenia będzie można zobaczyć na kanale Polsat Sport oraz na antenie TVP 2.

W XXI wieku najważniejsze wydarzenia sportowe muszą być transmitowane również w Internecie i tak też będzie w przypadku pojedynku Polek z Chorwatkami i mundialu siatkarek w ogóle. Wszystkie spotkania będą dostępne na platformie oraz w aplikacjach mobilnej i na smart tv Polsat Box Go.

MŚ 2022 siatkarek: Terminarz meczów reprezentacji Polski

Po uroczystej inauguracji w Holandii, Polki i pozostałe zespoły rywalizujące w grupie „B” FIVB MŚ 2022 Kobiet przeniosą się do Gdańska, gdzie w ERGO Arenie rozegrają pozostałe spotkania pierwszej fazy turnieju. Harmonogram Biało-Czerwonych przedstawia się następująco:

 • 27 września: 20:30 Polska – Tajlandia
 • 28 września: 20:30 Polska – Korea Południowa
 • 29 września: 20:30 Polska – Dominikana
 • 1 października: 20:30 Polska – Turcja

Awans do kolejnej fazy rozgrywek, czyli drugiej rundy rywalizacji w grupach, wywalczą po cztery najlepsze zespoły każdej z czterech grup. Jak wyglądają pozostałe zestawienia i z którą grupą skrzyżuje się ta „polska”?

Jak wyglądają grupy FIVB Mistrzostw Świata 2022 Kobiet?

W imprezie udział wezmą 24 reprezentacje, które zostały podzielone na cztery sześciozespołowe grupy. Po raz pierwszy w historii siatkarskiego mundialu wszystkie mecze pierwszej kolejki fazy grupowej rozegrane zostaną w jednym mieście, w holenderskim Arnhem. Następnie zespoły przypisane do „polskiej” połówki drabinki przeniosą się do Gdańska i Łodzi. W szczegółach będzie wyglądać to tak:

 • Grupa A (Arnhem): Holandia, Włochy, Belgia, Portoryko, Kamerun, Kenia.
 • Grupa B (Gdańsk): Polska, Turcja, Dominikana, Korea Południowa, Tajlandia, Chorwacja.
 • Grupa C (Łódź): USA, Serbia, Niemcy, Bułgaria, Kanada, Kazachstan.
 • Grupa D (Arnhem): Brazylia, Chiny, Japonia, Kolumbia, Argentyna, Czechy.

O kolejności w grupach decydować będą następujące kryteria: 1. liczba wygranych spotkań, 2. liczba zdobytych punktów, 3. stosunek setów, 4. stosunek małych punktów.

Mistrzostwa Świata 2022 siatkarek: Formuła turnieju

Turniej siatkarek o mistrzostwo świata 2022 zostanie rozegrany w zupełnie innej formule niż zakończone niedawno zmagania panów. FIVB MŚ 2022 Kobiet będą składać się z dwóch faz grupowych oraz fazy play-off, która rozpocznie się ćwierćfinałami. Medaliści podczas imprezy rozegrają aż dwanaście meczów, podczas gdy siatkarze mieli ich zaledwie siedem. Poniżej pełen schemat rozgrywek:

Fot.: FIVB/volleyballworld.com

Patrząc obiektywnie, reprezentacja Polski trafiła do łatwiejszej połówki turniejowej drabinki i ma realne szanse na awans do czołowej ósemki. Murowanymi kandydatami do miejsc w „polskich” ćwierćfinałach, które odbędą się w Arenie Gliwice, są drużyny narodowe Serbii, Stanów Zjednoczonych i Turcji. O ostatnie wolne miejsce Biało-Czerwone powinny walczyć z Niemkami, Chorwacją, Dominikaną, Tajlandią, Bułgarią i może Kanadą. Z racji atutu własnego boiska, Polki nie stoją na straconej pozycji, co pokazały wygrane sparingi z Niemkami i Bułgarkami podczas okresu przygotowawczego.

Siatkarskie MŚ 2022 Kobiet: Plan transmisji na 23-26 września

Ze względu na mnogość wydarzeń sportowych podczas nadchodzącego weekendu nie wszystkie mecze FIVB Mistrzostw Świata 2022 Kobiet będzie można obejrzeć na żywo w telewizji. Cześć pojedynków będzie dostępna live tylko w sieci.

 • Piątek 23 września 2022:

18:00 Polska vs Chorwacja (Polsat Sport, TVP 2)
20:00 Holandia vs Kenia (Polsat Sport)

 • Sobota 24 września 2022:

13:00 Turcja vs Tajlandia (Polsat Sport Extra)
15:00 Włochy vs Kamerun (Polsat Sport Extra)

 • Niedziela 25 września 2022:

13:00 Belgia vs Kenia (Polsat Sport Extra)
14:00 Chiny vs Argentyna (Polsat Sport Premium 2)

 • Poniedziałek 26 września 2022:

14:15 Japonia vs Czechy (Polsat Sport News)
15:30 Niemcy vs Kazachstan (Polsat Sport Extra)
16:00 Serbia vs Bułgaria (Polsat Sport)
18:00 Włochy vs Portoryko (Polsat Sport Extra)
18:30 Brazylia vs Argentyna (Polsat Sport)
21:00 USA vs Kanada (Polsat Sport News)

Ponadto na sportowych antenach Telewizji Polsat w dniach 23-26 września będzie można zobaczyć premiery meczów, których nie udało się pokazać na żywo:

 • Niedziela 25 września 2022:

00:30 Dominikana vs Korea Południowa (Polsat Sport Extra)
00:30 Brazylia vs Czechy (Polsat Sport News)
09:00 Belgia vs Portoryko (Polsat Sport News)
11:00 Kazachstan vs USA (Polsat Sport News)
23:00 Serbia vs Kanada (Polsat Sport Extra)
23:00 Niemcy vs Bułgaria (Polsat Sport News)

 • Poniedziałek 26 września 2022:

01:00 Holandia vs Kamerun (Polsat Sport News)
03:00 Japonia vs Kolumbia (Polsat Sport News)

Plan transmisji na następne dni mundialu siatkarek pojawi się na naszych łamach w poniedziałek 26 września, czyli w przede dniu konfrontacji reprezentacji Polski z drużyną narodową Tajlandii.

Źródło: volley24.pl

5 / 5. Ocen: 5

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button

Najwyższy kurs - 300.0 na wygraną City w finale LM
Najwyższy kurs - 300.0 na wygraną City w finale LM

This will close in 0 seconds

0
Dodaj swój komentarz.x