W czwartek 22 czerwca 2023 roku Rada Administracyjna Międzynarodowej Federacji Siatkówki zatwierdziła kalendarz imprez FIVB na lata 2025-2028. Najważniejsze decyzje dotyczą mistrzostw świata, które będą rozgrywane co dwa lata i zmienią swoją formułę!!!
Siatkówka: Nowy format mistrzostw świata ogłoszony, turniej co dwa lata
Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie prasowym FIVB, zmiany te są częścią ciągłych wysiłków FIVB mających na celu usprawnienie międzynarodowego kalendarza imprez siatkarskich i dostosowania go do najważniejszej imprezy czterolecia, czyli igrzysk olimpijskich. Władze światowej siatkówki zapewniają też, że są one podejmowane z myślą o kibicach, ale przy jednoczesnym zachowaniu priorytetu, jakim ma być zdrowie i dobre samopoczucie sportowców. Nie bez znaczenia są także potrzeby innych interesariuszy siatkówki, w tym oczywiście sponsorów i nadawców.
Czytaj też: Liga Narodów 2023: Godziny i wyniki meczów
Co poza częstotliwością rozgrywania siatkarskiego mundialu jeszcze się zmieni? Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, turnieje FIVB Mistrzostw Świata w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn będą rozgrywane w nowej formule. Już nie 24 a 32 drużyny w przypadku każdej zostaną podzielone na osiem grup po cztery drużyny. Po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy wywalczą awans do fazy play-off, w której czekają nas spotkania 1/8 finału, ćwierćfinały, półfinały i mecze o medale. Pisząc krótko, siatkówki idzie drogą piłki nożnej.
Mistrzostwa Świata w siatkówce – jakie zmiany?
Jak w takim razie zmieni się sam proces kwalifikacji do FIVB Mistrzostw Świata w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn? Tak jak dotychczas pewni udziału będą gospodarze, którzy uzyskają automatyczną kwalifikację. Poza nimi w kolejnych siatkarskich mundialach zobaczymy aktualnych mistrzów świata (Włosi i Serbki) oraz medalistów mistrzostw kontynentalnych (piętnaście drużyn – red.). Stawkę uzupełni piętnaście najlepszych ekip Rankingu FIVB na koniec sezonu poprzedzającego mistrzostwa świata. Bardzo czytelny system. Zmiany dotkną nie tylko mistrzostw świata, ale też eliminacji olimpijskich.
Igrzyska Olimpijskie Los Angeles 2028: Siatkarskie kwalifikacje
Jeszcze nie rozpoczęły się siatkarskie kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024, a już poznaliśmy sposób, w jaki będzie można wywalczyć olimpijskie bilety na imprezę w Los Angeles, która odbędzie się w 2028 roku. Kto na niej wystąpi, jeśli MKOl zatwierdzi pomysł FIVB?
- Gospodarz (USA) – 1
- Mistrzowie kontynentów z 2026 roku – 5
- Najlepsze zespoły Mistrzostw Świata 2027, które nie wywalczyły wcześniej kwalifikacji na igrzyska -3
- Najlepsze zespoły Rankingu FIVB, które nie wywalczyły jeszcze olimpijskiej kwalifikacji – 3
- Czytaj też: Siatkarskie Transfery 2023/24
Sprawdź na naszej stronie ranking bukmacherów i przekonaj się, jaka oferta jest obecnie najlepiej oceniana!
Siatkówka: Kalendarz imprez 2025-2028
- 2025: Liga Narodów, Mistrzostwa Świata
- 2026: Liga Narodów, Mistrzostwa Europy (i inne mistrzostwa kontynentalne)
- 2027: Liga Narodów, Mistrzostwa Świata
- 2028: Liga Narodów, Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Europy (i inne mistrzostwa kontynentalne)
Szczegółowy kalendarz imprez siatkarskich na rok 2025 wraz z gospodarzami nadchodzących wydarzeń zostanie ogłoszony zostanie w późniejszym terminie za pośrednictwem oficjalnych kanałów FIVB.
Kto transmituje siatkówkę w Polsce, gdzie oglądać?
Transmisje imprez siatkarskich organizowanych przez FIVB będzie można oglądać w Polsce na antenach Telewizji Polsat, która niedawno podpisała nową umową z Międzynarodową Federacją Piłki Siatkowej i Volleyball World aż do 2032 roku. Ponadto mecze reprezentacji Polski kobiet i mężczyzn pokazuje również Telewizja Polska (TVP).
Źródło: FIVB/volley24.pl