Siatkarska LM: Bratobójczy bój dwóch polskich klubów o ćwierćfinał! (Drabinka fazy play-off)

Jastrzębski Węgiel jako jedyny polski klub wywalczył bezpośredni awans do ćwierćfinału siatkarskiej Ligi Mistrzów CEV 2022/23, ale to nie oznacza, że pozostałe straciły na to szansę. Dziś jesteśmy już pewni, że w 1/4 finału zobaczymy dwie polskie drużyny, bo Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Aluron CMC Warta Zawiercie stworzyły jedną z barażowych par!

Fot.: CEV.eu (materiały prasowe)

Jastrzębski Węgiel w ćwierćfinale Ligi Mistrzów 2022/23

Władze Europejskiej Konfederaci Piłki Siatkowej (CEV) od lat z różnym skutkiem poszukują optymalnej formuły rozgrywek Ligi Mistrzów. Aktualna edycja najważniejszego z europejskich pucharów w świecie siatkówki rozgrywana jest według nowego formatu. Na jego mocy bezpośredni awans do ćwierćfinałów rozgrywek wywalczyli tylko zwycięzcy pięciu czterozespołowych grup. Są to:

 • Jastrzębski Węgiel (A),
 • Halkbank Ankara (B),
 • Cucine Lube Civitanova (C),
 • Itas Trentino (D),
 • Sir Sicoma Monini Perugia (E).

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla jako jedyny przedstawiciel PlusLigi wygrali swoją grupę i to naprawdę w wielkim stylu. Podopieczni Marcelo Mendeza wygrali wszystkie sześć meczów, gromadząc na swoim koncie 18 punktów. Jastrzębianie na dystansie całej fazy grupowej przegrali zaledwie dwa sety i w pełni zasłużenie znaleźli się na autostradzie do SuperFinałów Ligi Mistrzów 2022/23, o czym więcej za chwilę.

Mniej powodów do zadowolenia mają kibice i same drużyny Aluronu CMC Warty Zawiercie (grupa B) i broniącej tytułów wywalczonych w 2021 i 2022 roku Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (grupa D), które zajęły kolejno trzecie i drugie miejsce w swoich grupach. W związku z tym zagrają w barażach czy jak kto woli w 1/8 finału LM.

LM CEV 2022/23: ZAKSA i Aluron powalczą ze sobą o ćwierćfinał

„Jurajscy Rycerze” po kapitalnym początku mocno spuścili z tonu i musieli uznać wyższość nie tylko Halkbanku Ankara, ale też Belin Recycling Volleys. Ostatecznie jednak okazali się najlepszą ekipą z trzecich miejsc i dołączyli do pięciu „wicemistrzów”, którzy w rundzie wstępnej fazy play-off powalczą o 1/4 finału rozgrywek. W tym gronie są też oczywiście kędzierzynianie, którzy w grupie nie poradzili sobie z Itasem Trentino.

Polskie zespoły stworzyły jedną z trzech par barażowych, dzięki czemu jesteśmy już pewni, że dwa kluby będą reprezentować PlusLigę w 1/4 finału siatkarskiej LM 2022/2. Z drugiej strony, chciałoby się widzieć tam wszystkie trzy. Jak wyglądają pozostałe pary 1/8 finału?

 • Aluron CMC Warta Zawiercie vs ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
 • Ziraat Bankası Ankara vs Berlin Recycling Volleys
 • Tours VB vs VfB Friedrichshafen

Ligi Mistrzów CEV: Drabinka fazy play-off 2022/23

W bieżącej edycji LM CEV nie odbywa się losowanie par fazy play-off. Zespoły zostanie umieszczone w drabince na podstawie rankingów bazujących na wynikach fazy grupowej. Także ćwierćfinałowe i półfinałowe pary poznaliśmy wariantowo już wczoraj. W szczegółach wygląda to tak:

 • [1] Itas Trentino vs ZAKSA/Aluron
 • [2] Sir Sicoma Monini Perugia vs Ziraat Bankasi/Berlin RV
 • [3] Cucine Lube Civitanova vs Halkbank Ankara
 • [4] Jastrzębski Węgiel vs Tours/VfB

Półfinałowe pary stworzą zwycięzcy pierwszej i drugiej pary oraz trzeciej i czwartej, a to oznacza, że kluby z PlusLig na drodze do SuperFinałów LM 2023 będą musiały pokonać włoskich gigantów, ale z tym trzeba było się liczyć od samego początku.

Łatwiejszą ścieżkę, na co solidnie zapracowali, mają oczywiście jastrzębianie, którzy w 1/4 finału powinni spokojnie poradzić sobie z Francuzami lub Niemicami, a i Civitanova, która powinna czekać w 1/2 finału, jest w tym sezonie znacznie słabsza niż w ubiegłych.

Lepszy z pary ZAKSA-Aluron będą miały trudniej, bo trafi najpierw na Trentino, a w razie wyeliminowania tego przeciwnik na Perugię Wilfredo Leona i Kamila Semeniuka, która jest póki co nie do zatrzymania.

Źródło: volley24.pl

5 / 5. Ocen: 2

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x