Saudi Tour 2022: Ewan zwycięzcą 1. etapu

Australijczyk Caleb Ewan z Lotto Soudal zwyciężył w pierwszym etapie kolarskiego wyścigu Saudi Tour of Arabia. Kolarska karuzela w Arabii Saudyjskiej rozpoczęła się etapem liczącym 198 km. W rywalizacji bierze udział dwóch Polaków z zespołu Bahrain Victorious. Kamil Gradek zajął 48. miejsce a Filip Maciejuk był 53.

Saudi Tour 2022: Ewan zwycięzcą 1. etapu
Saudi Tour 2022: Ewan zwycięzcą 1. etapu

Caleb Ewan z Lotto Soudal zwycięzcą 1. etapu

W drugiej edycji wyścigu szykuje się nowość, gdyż w przeddzień wielkiego finału Saudi Tour poznamy jego wynik na bardzo stromym podjeździe. Dyrektor techniczny porównuje wspinaczkę na Skyviews z Harrat Uwayrid do Angliru z La Vuelta Espana! Początek sezonu to czas imprez dla sprinterów. Odpowiadają im w tym wyścigu trzy z pięciu etapów: pierwszy, trzeci i piąty.

W pierwszym etapie na ucieczkę zdecydowało się trzech kolarzy: Martin Bugge Urianstad (Uno-X Pro Cycling), Shahrul Mat Amin (Terengganu Cycling Team) i Polychronis Tzortzakis (Kuwait Pro Cycling Team). Zawodnicy uzyskali 3-minutową przewagę nad peletonem. Martin Urianstad był najbardziej aktywnym kolarzem na czele wyścigu.

W drugiej połowie etapu nastąpiło przedwczesne wchłonięcie ucieczki. Niespodziewanie doszło do kolejnej próby i byli to kolarze z poprzedniej ucieczki: Polychronis Tzortzakis i Martin Bugge Urianstad. Na 25 kilometrów przed metą zostali dogonieni po raz drugi. Na ostatnich kilometrach zaatakował Yousif Mirza (Zjednoczone Emiraty Arabskie), ale jego atak nie był udany, gdyż doszło do sprintu grupowego. Na finiszu najszybszy był Australijczyk Caleb Ewan i to on został pierwszym liderem wyścigu.

Wyniki 1. etapu:

  1. Caleb Ewan (Australia/Lotto Soudal) – 4:41.52
  2. Martin Laas (Estonia/Bora-hansgrohe)
  3. Fernando Gaviria (Kolumbia/UAE Team Emirates)
  4. Jasper De Buyst (Belgia/Lotto Soudal)
  5. Niccolo Bonifazio (Włochy/TotalEnergies)
  6. Felix Gross (Niemcy/UAE Team Emirates)
  7. Simon Dehairs (Belgia/Alpecin-Fenix)
  8. Davide Ballerini (Włochy/Quick-Step Alpha Vinyl Team)
  9. Jeremy Lecroq (Francja/B&B Hotels-KTM)
  10. Simone Consonni (Włochy/Cofidis)

5 / 5. Ocen: 1

Tomasz Bysiewicz

Pasjonat sportu z ponad 15-letnim doświadczeniem dziennikarskim. Interesuję się wieloma dyscyplinami sportowymi a w szczególności piłką nożną, siatkówką i tenisem. Nie są mi obce również sporty zimowe. Nie potrafię żyć bez sportu i dobrej muzyki :)

Wiadomości sportowe

Back to top button