Rosja traci kolejne imprezy sportowe! Siatkarskie MŚ odbędą się w Polsce?

Wygląda na to, że w świecie sportu na dobre ruszyła machina sankcji nakładanych na Federację Rosyjską w związku z brutalną i bandycką agresją tego państwa na niepodległą Ukrainę. Sportowe organizacje nie zdecydowały się jeszcze na te najdalej idące kroki, oczekiwane przez międzynarodową opinię publiczną, ale rosyjski agresor tylko dziś stracił prawo do organizacji kilku imprez zaplanowanych na 2022 rok, w tym finał piłkarskiej Ligi Mistrzów UEFA.

Świat sportu przemówił w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę

We wtorek Komitet Wykonawczy UEFA, w skład którego wchodzi między innymi wiceprezydent europejskiej centrali piłkarskiej Zbigniew Boniek, zdecydował o przeniesieniu finału tegorocznej edycji UEFA Champions League 2021/2022 z Gazprom Areny w Snakt Petersburgu do Paryża. Decyzja ta spotkała się z uznaniem cywilizowanego świata, ale UEFA nie zdecydowała się pójść dalej i wykluczyć rosyjskich klubów i reprezentacji z międzynarodowej rywalizacji, co z kolei spotkało się z powszechną krytyką.

FIS: Zawody narciarskie w Rosji odwołane

W piątek zapadły również decyzje w sprawie innych wydarzeń, których organizatorem miała być Rosja. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) podjęła decyzję o odwołaniu wszystkich zawodów Pucharu Świata zaplanowanych do końca bieżącego sezonu na terytorium Federacji Rosyjskiej. Poniżej lista odwołanych przez FIS zawodów:

  • 25-27 lutego: Puchar Świata w skicrossie – (Sołniecznaja Dolina)
  • 26-27 lutego: Puchar Świata w skokach akrobatycznych (Jarosław)
  • 5 marca: Puchar Świata w skokach akrobatycznych (Moskwa)
  • 19-20 marca: Puchar Świata w biegach narciarskich (Tiumeń)
  • 19-20 marca: Puchar Świata w skokach narciarskich kobiet (Niżny Tagił)
  • 26-27 marca: Puchar Świata w skokach narciarskich kobiet (Czajkowski)
  • 26-27 marca: Puchar Kontynentalny (Czajkowski)

W takiej decyzji z pewnością pomogła postawa związków narciarskich kilku państw, które zapowiedziały, że nie wyślą do Rosji swoich zawodników. W tym gronie znalazły się m.in. federacje Austrii, Finlandii, Norwegii oraz Szwecji. Podobny krok miał zapowiedzieć również Polski Związek Narciarski.

Sezon 2022 Formuły 1 bez Grand Prix w Soczi

Gorąca dyskusja w świecie sportów motorowych dotyczyła również Grand Prix Formuły 1 w Soczi. Również w tym przypadku środowisko stanęło na wysokości zadania i zachowało się po prostu przyzwoicie.

Polska przejmie siatkarskie Mistrzostwa Świata 2022?

Kilkadziesiąt godzin temu pojawił się również pomysł przeniesienia siatkarskiego mundialu z Rosji do Polski. Gotowość do przejęcia tej imprezy ogłosił publicznie na Twitterze minister sportu, Kamil Bortniczuk.

Tyle, że na dziś nic nie wskazuje na to, żeby Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) zdecydowała się na ten krok, czego dowiadujemy się z oficjalnego komunikatu prasowego, który cytuje na swoich łamach portal TVP Sport (sport.tvp.pl):

Wszystko przebiega zgodnie z planem. FIVB uważa, że sport powinien zawsze pozostawać oddzielony od polityki, ściśle monitorujemy sytuację, aby zapewnić bezpieczeństwo i dobre samopoczucie wszystkich uczestników naszych wydarzeń, co jest naszym najwyższym priorytetem – głosi komunikat FIVB.

Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja jest dynamiczna i wiele może się jeszcze w tej sprawie zmienić. Zwłaszcza, że Mistrzostwa Świata 2022 w piłce siatkowej mężczyzn mają rozpocząć się dopiero w sierpniu. Czasu na refleksję jest więc całkiem sporo.

Przypominamy, że w tych najdalej idących apelach ich autorzy wnioskują o wykluczenie Federacji Rosyjskiej z rywalizacji sportowej jako takiej. Niewykluczone, że w razie dalszej eskalacji międzynarodowe organizacje sportowe zdecydują się na taki właśnie krok.

Źródło: newsbet.pl

5 / 5. Ocen: 2

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x