Rajdowe Mistrzostwa Świata i Europy – terminarz 2023

FIA (Międzynarodowa Federacja Samochodowa) zatwierdziła kalendarze Rajdowych Mistrzostw Świata oraz Rajdowych Mistrzostw Europy. Są nowości, legendarne i wyjątkowe rundy, a także 79. Rajd Polski. Już teraz każdy może sprawdzić terminarz na rok 2023!

Rajdowe Mistrzostwa Świata i Europy - terminarz 2023
Rajdowe Mistrzostwa Świata i Europy – terminarz 2023

Trzynaście rund mistrzostw świata

Choć motorsport zapada powoli w sen zimowy, świat rajdów obudzi się bardzo szybko, bo już 19 stycznia po raz dziewięćdziesiąty pierwszy rozpocznie się Rajd Monte-Carlo. Tradycyjnie rywalizacja na malowniczych, krętych i często pokrytych śniegiem oraz lodem trasach w regionie księstwa Monako otworzy rywalizację w ramach Rajdowych Mistrzostw Świata.

Kolejnym punktem w kalendarzu będzie Rajd Szwecji (09-12.02). Od tego roku śnieżny rajd odbywa się bliżej koła podbiegunowego, co powinno gwarantować kibicom warunki, do jakich przyzwyczaili się na przestrzeni siedmiu dekad.

Wiele osób z ogromną radością ucieszy powrót Rajdu Meksyku (16-19.03). Po dwóch latach przerwy najlepsze załogi wrócą na szutrowe odcinki specjalne wokół Guanajuato. Kwiecień będzie stał pod znakiem Rajdu Chorwacji (20-23.04), asfaltowa impreza z bazą w stolicy kraju Zagrzebiu pojawiła się w kalendarzu WRC w 2021 roku i od razu zapadła w pamięć wszystkich pasjonatów tej dyscypliny.

ranking bukmacherów mundial 2022
Sprawdź aktualny ranking bukmacherów

Kolejne kultowe zawody, majowy Rajd Portugalii (11-14.05), rozpocznie szutrową fazę sezonu składającą się z aż siedmiu rund. Następnie światowa rajdowa czołówka przeniesie się na Sardynię (01-04.06), by zaledwie trzy tygodnie później wziąć udział w najtrudniejszym i najbardziej wyjątkowym rajdzie sezonu – Rajdzie Safari (22-25.06).

W lipcu udamy się na Rajd Estonii (20-23.07), w sierpniu najlepsi kierowcy i ich piloci będą skakać na odcinkach specjalnych Rajdu Finlandii (03.06.08), a na początku września odbędzie się grecki Rajd Akropolu (07-10.09).

Po dwóch latach przerwy powróci także Rajd Chile (28.09-01.10). Zawody, które do tej pory odbyły się tylko raz, w 2019 roku, będą stanowić ogromne wyzwanie pośród niezwykle malowniczych krajobrazów. Kompletną nowością będzie za to Rajd Europy Centralnej (26- 29.10), który pod koniec października odbędzie się na asfaltowych oesach w Austrii, Czechach i Niemczech. Sezon, podobnie jak w tym roku, zakończymy Rajdem Japonii (16-19.11).

Dlaczego warto?BukmacherBonus
🔥 Najwyższe kursySuperbet3754 PLN
📱 Najlepsza aplikacjaeWinner610 PLN
❤️ Najlepsza oferta na startSTS1660 PLN
🎪 Najwięcej rynkówFortuna630 PLN
🤩 Najciekawsza promocjaFuksiarz500 PLN
Ranking najlepszych ofert 2023

Nowości także w mistrzostwach Europy

Kalendarz FIA Rajdowych Mistrzostw Europy pozyskał nową rundę w Szwecji, załogi powrócą również do rywalizacji na Węgrzech. Sezon 2023 składać będzie się z ośmiu rajdów, wśród których znalazł się 79. Rajd Polski. Najważniejsza w naszym kraju impreza po raz pierwszy od 2004 roku rozegrana zostanie w maju, w dniach 20-21. W całej, ponad stuletniej historii Rajd Polski, którego tegoroczna edycja spotkała się z bardzo dobrymi ocenami obserwatorów FIA, tylko czterokrotnie odbył się w maju: w 1959, 1999, 2003 i 2004 roku. Pozostałe edycje przeprowadzono w czerwcu i lipcu, a także w sierpniu i we wrześniu.

Sezon rozpocznie portugalski Rajd Serras de Fafe (11-12 marca), po którym nastąpi przerwa do maja, bo w dniach 5-6 rozegrany zostanie Rajd Wysp Kanaryjskich. Po wspomnianym Rajdzie Polski załogi przeniosą się do Łotwy na Rajd Lipawy (17-18 czerwca) i następnie do Szwecji na Królewski Rajd Skandynawii (7-8 lipca). Ostatnie trzy rajdy sezonu będą asfaltowe: najpierw Rajd Rzymu (29-30 lipca), później czeski Rajd Barum (19-20 sierpnia) i na koniec Rajd Węgier (7-8 października).

Fortuna bonus bez ryzyka na MŚ 2022
Fortuna bonus bez ryzyka na MŚ 2022

Gdzie oglądać na żywo WRC i ERC? Transmisje w Motowizji

Dzięki współpracy telewizji motoryzacyjnej Motowizja z WRC Promoter GmbH, fani rajdów samochodowych będą mogli śledzić zmagania najważniejszych lig w pełni na żywo. Motowizja pokaże wszystkie rundy Rajdowych Mistrzostw Świata oraz Rajdowych Mistrzostwa Europy na żywo, z polskim komentarzem. Zmagania będą transmitowane w pełni — od pierwszego do ostatniego odcinka specjalnego. To niezwykła informacja dla polskich kibiców i pionierska w skali całego świata współpraca, która pozwoli na docieranie do najszerszej publiczności.

Zapowiada się naprawdę ekscytujący rok dla wszystkich pasjonatów rajdów samochodowych. Powrót WRC do Ameryki Południowej i Łacińskiej jest świetnym krokiem, bo brakowało Meksyku i Chile w ostatnich latach. Rajd Europy Centralnej to innowacyjny pomysł, który z całą pewnością przyczyni się do rozwoju i popularyzacji całej dyscypliny. Cieszymy się, że nasza narodowa perełka w postaci Rajdu Polski ponownie będzie w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Europy, tym razem na wiosnę. Z całą pewnością w WRC i ERC zobaczymy niesamowitą rywalizację i to w całości na żywo w Motowizji – mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji.

4.9 / 5. Ocen: 115

Maksymilian Kotowski

Miłośnik sportów drużynowych. Spędzam najwięcej czasu na oglądaniu piłki nożnej i NFL. Na Sport1 odpowiedzialny jestem za wszystko oprócz gradobicia, tornado i PHP. Sporo czasu zajmuje mi także obstawianie meczów w zakładach sportowych, niestety jeszcze nie udało mi się wygrać! Zwariowany, chociaż nie za często uśmiechnięty ;)

Najnowsze wiadomości

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x