PZPN zwrócił się do FIFA ws. meczu Rosja – Polska!

W godzinach porannych informowaliśmy na naszych łamach o dyskusji wokół meczu Rosja – Polska w związku z kolejnym aktem agresji naszego wschodniego sąsiada wobec Ukrainy. Do sprawy postanowił się odnieść oficjalnie również Polski Związek Piłki Nożnej, który wystosował oficjalny komunikat prasowy.

PZPN zabrał głos ws. meczu Rosja – Polska! (Fot.: PZPN/Twitter)

Co z meczem Rosja – Polska? PZPN zabrał głos

O możliwych scenariuszach w związku z kolejnym aktem agresji Rosji wobec Ukrainy w kontekście rywalizacji sportowej, w tym meczu barażowego eliminacji MŚ Katar 2022, wypowiedział się minister Kamil Bortniczuk, który przedstawił swoje osobiste zdanie, ale wskazał też, że Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) może zwrócić się do Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) o przeniesienie spotkania z Moskwy na neutralny teren. Co na to piłkarska federacja? Tego dowiadujemy się z oficjalnego oświadczenia futbolowej centrali, które zamieszczamy w całości poniżej.

W związku z napiętą sytuacją polityczną na terenie Ukrainy i Federacji Rosyjskiej, a także możliwej dalszej eskalacji i rozpoczęcia konfliktu zbrojnego, Polski Związek Piłki Nożnej zwrócił się do FIFA o pilne wyjaśnienie kwestii związanych z organizacją meczu baraży mistrzostw świata Rosja – Polska, zaplanowanego na 24 marca 2022 roku w Moskwie.

Należy podkreślić, że rolą PZPN – jako związku sportowego – jest zapewnienie polskim piłkarzom optymalnych warunków do przygotowań i występów w meczach międzypaństwowych. Decyzje o charakterze politycznym, np. w zakresie nałożenia ewentualnych sankcji na Federację Rosyjską, pozostają natomiast w gestii władz państwowych i organów międzynarodowych.

Zdając sobie jednak sprawę z potencjalnych zagrożeń związanych z obecną sytuacją, oczekujemy na stanowisko władz światowej federacji.

Jednocześnie PZPN podkreśla, że sprawa ta dotyczy nie tylko reprezentacji Polski, ale również reprezentacji Szwecji i Czech, które potencjalnie mogą zmierzyć się z Rosją w Moskwie w ewentualnym finale baraży.

Jaka będzie odpowiedź FIFA? Trudno w tej chwili przesądzać sprawę, ale warto odnotować, że według brytyjskiego The Times Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) poważnie rozważa odebranie Rosji finału tegorocznej edycji Ligi Mistrzów UEFA, który miał się odbyć 29 maja na Gazprom Arenie w Sankt Petersburgu. Jako alternatywną lokalizację wskazano londyńskie Wembley.

Patrząc na to, jak na rosyjską agresję na Ukrainie reaguje państwa cywilizacji zachodniej, można się spodziewać, że również międzynarodowe związki sportowe nie pozostaną obojętne wobec ostatnich wydarzeń, a to może oznaczać, że Rosja straci nie tylko finał LM 2021/2022, ale też między innymi siatkarskie Mistrzostwa Świata 2022, na których tytułu bronić będą Biało-Czerwoni.

Przypominamy, że półfinał baraży eliminacji Mistrzostw Świata Katar 2022 zgodnie z planem ma zostać rozegrany 24 marca na stadionie Dinama w Moskwie.

Źródło: newsbet.pl

5 / 5. Ocen: 1

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button

Kurs 200.0 na Liverpool - West Ham!

X
0
Dodaj swój komentarz.x