Poznaliśmy grupy Ligi Narodów UEFA 2022/2023! Z kim zagrają Polacy?

W czwartkowe popołudnie odbyło się losowanie grup trzeciej już edycji Ligi Narodów UEFA, której mecze zaplanowano na 2022 i 2023 rok. Biało-Czerwoni ponownie rywalizować będzie w najmocniejszej dywizji, ale udało im się uniknąć tzw. grupy śmierci. Z kim tym razem przyjdzie się zmierzyć piłkarskiej reprezentacji Polski?

Poznaliśmy grupy Ligi Narodów UEFA 2022/2023! Z kim zagrają Polacy? (Fot.: UEFA)

Rywale Polski w Lidze Narodów UEFA 2022/23

Czwartkowe losowanie fazy grupowej przyszłorocznej edycji Ligi Narodów odbyło się w szwajcarskim Nyonie, gdzie mieści się siedziba Europejskiej Unii Związków Piłkarskich (UEFA). Biało-Czerwoni ponownie rywalizować będą w gronie szesnastu najlepszych ekip Starego Kontynentu. Naszymi rywalami będą reprezentacje Belgii, Holandii i Walii. Z Oranje graliśmy już w czasach Jerzego Brzęczka i dwukrotnie musieliśmy uznać wyższość „Pomarańczowych”.

Jak widać na powyższym obrazku, Biało-Czerwoni i tak mieli trochę szczęścia w losowaniu, bo mogliśmy trafić do jednej grupy z Włochami i Niemcami lub Hiszpanią i Portugalią. Spośród wszystkich zestawień „grupą śmierci” spokojnie można nazwać trzecie zestawienie, w którym los skojarzył drużyny narodowe Włoch, Niemiec i Anglii, a stawkę uzupełnili w niej Węgrzy, którzy podczas finałów UEFA EURO 2020 napsuli trochę krwi faworytom, podobnie jak podczas eliminacji do katarskiego mundialu.

Liga Narodów UEFA: Skład grup

UEFA Nations League 2022/23 to nie tylko rywalizacja szesnastu najlepszych reprezentacji Starego Kontynentu. Gra toczyć się będzie również w trzech innych dywizjach. Siłą rzeczy rywalizacja w tych grupach będzie cieszyła się znacznie mniejszym zainteresowaniem w naszym kraju.

DYWIZJA B
Grupa B1: Ukraina, Szkocja, Irlandia, Armenia
Grupa B2: 
Islandia, Rosja, Izrael, Albania
Grupa B3: 
Bośnia i Hercegowina, Finlandia, Rumunia, Czarnogóra
Grupa B4: 
Szwecja, Norwegia, Serbia, Słowenia

DYWIZJA C
Grupa C1: Turcja, Luksemburg, Litwa, Wyspy Owcze
Grupa C2: Irlandia Północna, Grecja, Kosowo, Cypr/Estonia*
Grupa C3: Słowacja, Białoruś, Azerbejdżan, Kazachstan/Mołdawia*
Grupa C4: Bułgaria, Macedonia Północna, Gruzja, Gibraltar

DYWIZJA D
Grupa D1: Łotwa, Andora, Liechtenstein, Kazachstan/Mołdawia*
Grupa D2:
San Marino, Malta, Cypr/Estonia*
Źródło: UEFA

Zespoły, które zostały oznaczone gwiazdkami w marcu rozegrają mecze barażowe. Ich zwycięzcy trafią do Dywizji C, a przegrani do Dywizji D

Terminarz piłkarskiej Ligi Narodów

W czwartek 16 grudnia poznaliśmy również ramowy terminarz rozgrywek Ligi Narodów UEFA 2022/2023. Faza grupowa odbędzie się w całości w 2022 roku. W 2023 czekają nas decydujące spotkania, czyli półfinały i finały poszczególnych dywizji.

  • 2–14 czerwca 2022: kolejki 1–4 fazy grupowej
  • 22–27 września 2022: kolejki 5–6 fazy grupowej
  • 14–15 czerwca 2023: półfinały
  • 18 czerwca 2023: mecz o 3. miejsce i finał

Prawa do transmisji meczów poprzedniej edycji UEFA Nations League były w posiadaniu Telewizji Polsat i jeśli pamięć nas nie myli, to tak samo będzie również w sezonie 2022/2023.

5 / 5. Ocen: 3

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

Back to top button