Ponad 240 milionów dla klubów PKO Bank Polski Ekstraklasy!

Trochę musieliśmy poczekać na te dane, ale w końcu są! Łączne wypłaty z Ekstraklasy dla 18 klubów uczestniczących w rozrywkach ligowych w sezonie 2022/23 wyniosły ponad 240 milionów złotych!!! To 10 milionów więcej niż pierwotnie zakładano. Ponadto ekstraklasowe kluby otrzymały też z ligi ponad 2,5 miliona złotych w formie barterów. Dodatkowo blisko 9 milionów z wypracowanych środków ligowa spółka wypłaciła Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej!

Ile zarobiły kluby PKO BP Ekstraklasy w sezonie 2022/23? (Fot.: Ekstraklasa SA)

Ekstraklasa wypłaciła klubom blisko ćwierć miliarda złotych

Podium finansowe Ekstraklasy w sezonie 2022/23 jest wiernym odwzorowaniem tego sportowego. sportowym. Największa część puli trafiła do Rakowa Częstochowa, który zgarnął niespełna 28 milionów złotych. Legii Warszawa otrzymała ponad milion złotych mniej, trzeci Lech Poznań o ponad pięć milionów mniej od aktualnego mistrza naszego kraju. Poniżej pełne zestawienie wypłat dla klubów:

Darmowe 20 PLN na obstawianie La Liga w Fuksiarzu
Darmowe 20 PLN na obstawianie La Liga w Fuksiarzu

Łącznie aż 11 spośród 18 uczestniczących w rozgrywkach klubów otrzymało przelewy opiewające na co najmniej 10 milionów złotych. Najmniej trafiło na konto Miedzi Legnica, która zgarnęła bliski 7,5 miliona złotych. Warto podkreślić, że nie są to wirtualne środki. Całość środków trafiła już do zainteresowanych, więc będzie za co robić letnie transfery, na które z utęsknieniem czekają fani wszystkich ekip.

„Miniony sezon został już w pełni rozliczony, a wszystkie środki zostały klubom wypłacone. Zwiększona pula finansowa to efekt inicjatyw marketingowych uzgodnionych w ciągu roku, które przełożyły się na ligowy budżet. Dzięki decyzji rady nadzorczej mogliśmy te dodatkowe pieniądze wypłacić klubom. W najbliższych latach kwota do podziału skokowo wzrośnie, bo od lipca zacznie obowiązywać nowy, rekordowy kontrakt z CANAL+ o wartości 1,2 mld zł. Będzie on o 30% większy od dotychczasowych umów z nadawcami. Należy jednak pamiętać, że na środki wypłacane klubom składają się także przychody z innych źródeł, w tym z umów sponsorskich” – wyjaśnia Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy SA.

Warto przypomnieć, że zgodnie z obowiązującym w sezonie 2022/23 modelem podziału ligowych pieniędzy, 44% łącznej puli stanowiła kwota stała, w ramach której do każdego z klubów trafiło ok. 5,87 mln zł. Kolejnymi kluczowym kategoriami wypłat były wynik sportowy, czyli miejsce w bieżącym sezonie (18,5% puli) oraz premia dla czterech drużyn reprezentujących Ekstraklasę w europejskich pucharach (14%). W sezonie 2022/23 z tych tytułów Ekstraklasa rozdysponowała między klubu odpowiednio 44,4 mln zł i 33,6 mln zł. Najwyższe wypłaty w tych kategoriach trafiły do Mistrza Polski, Rakowa Częstochowa.

„Największą pozycję w modelu podziału środków stanowiła, jak zawsze, kwota stała dzielona solidarnie – po równo – pomiędzy kluby. W zakończonym sezonie było to łącznie 105,61 mln zł. Co ciekawe, w minionym sezonie wartość tej jednej części odpowiada całości wypłat, które trafiły do klubów 10 lat temu, było to bowiem 105,2 mln zł. Obecnie dzielony budżet jest ponad dwukrotnie wyższy, co znacznie zwiększa szanse na sportowy rozwój, inwestycje w infrastrukturę oraz młodzież. Ten ostatni aspekt jest dla nas szczególnie ważny – tylko na dofinansowanie szkolenia dzieci i młodzieży w klubowych akademiach oraz rozwój młodych piłkarskich talentów przekazaliśmy w różnej formie w ciągu ostatniego roku ponad 24 mln zł” – dodaje Marcin Animucki.

Sprawdź na naszej stronie ranking bukmacherów i przekonaj się, jaka oferta jest obecnie najlepiej oceniana!

Ekstraklasa: Jakie wypłaty dla klubów za sezon 2022/23?

Ekstraklasa SA przygotowała szczegółowe zestawienie podziału środków, więc kibic każdego z klubów może sprawdzić, jakie dokładnie kwoty złożyły się na całościową wypłatę:

STS zakład bez ryzyka - kod promocyjny BETONLINE
STS zakład bez ryzyka – kod promocyjny BETONLINE

PKO Ekstraklasa: Jaki podział pieniędzy w sezonie 2023/24?

W sezonie 2023/2024 PKO Bank Polski Ekstraklasy, którego terminarz znajdziesz w tym artykule, będzie to już wyglądało inaczej, bo aż połowa całej puli zostanie podzielona po równo między wszystkimi klubami. Spadnie natomiast procentowy udział rankingu historycznego. Zmianie nie uległy zapisy dotyczące premii za miejsca i bonusu dla klubów, które reprezentować będą nasz kraj w eliminacjach europejskich pucharów. W szczegółach będzie to wyglądało tak:

Przypominamy, że pełne hitów rozgrywki wystartują już w piątek 21 lipca, a rywalizacji w rundzie jesiennej sezonu 2023/2024 potrwa aż do 18 grudnia bieżącego roku. Będzie się działo!!!

Źródło: Ekstraklasa SA/blogbukmacherski.pl

5 / 5. Ocen: 2

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

Back to top button

Darmowe kody PPV na Fame Friday Arena 2!

X