Polskie siatkarki rozpoczynają zmagania w Mistrzostwach Europy 2021!

Siatkarskie Mistrzostwa Europy kobiet, inaczej zwane EuroVolleyW 2021, rozpoczęły się w środę 18 sierpnia, ale polskie siatkarki po raz pierwszy pojawią się na parkiecie w czwartek. O godzinie 19:30 w bułgarskim Płowdiwie Biało-Czerwone zmierzą się z drużyną narodową Niemiec.

Polskie siatkarki rozpoczynają zmagania w Mistrzostwach Europy 2021! (Fot.: FIVB)

EuroVolleyW 2021: Polki kontra Niemki na inaugurację

Reprezentacja Polski siatkarek dwa lata temu rozbudziła medalowy apetyt kibiców, dochodząc do najlepszej czwórki europejskiego czempionatu. Ostatecznie podopiecznym Jacka Nawrockiego nie udało się wywalczyć medalu, ale był to dobry prognostyk przed EuroVolleyW 2021 i przyszłorocznym mundialem, którego będziemy współgospodarzem. Czy faktycznie nasze siatkarki mają szansę na medal tegorocznej edycji mistrzostw Starego Kontynentu?

Z awansem do 1/8 finału nie powinno być problemu, bo z sześciozespołowej grupy awansują aż cztery drużyny. Stysiak i spółka powinny powalczyć o pierwsze miejsce z reprezentacjami Bułgarii (gospodarz) i Niemiec, z którymi zagrają właśnie dziś na otwarcie. Polki nie będą faworytkami żadnego z tych spotkań, ale przeciwniczki są jak najbardziej w ich zasięgu. Ponadto przyjdzie im rywalizować ze słabszymi Czeszkami, Greczynkami i Hiszpankami.

Niestety selekcjoner Jacek Nawrocki nie będzie mógł skorzystać ze wszystkich najlepszych zawodniczek. Zabraknie tych najbardziej doświadczonych. Przede wszystkim rozgrywających Joanny Wołosz i Marleny Kowalewskiej, przyjmującej Natalii Mędrzyk, środkowej Agnieszki Kąkolewskiej czy libero Pauliny Maj-Erwardt. W porównaniu do imprezy sprzed dwóch lat nie ma też np. Aleksandry Wójcik czy Katarzyny-Zaroślińskiej.

Mistrzostwa Europy siatkarek: Plan transmisji i terminarz „polskiej” grupy

Turniej finałowy EuroVolleyW 2021, w którym udział wezmą 24 reprezentacje rywalizujące w czterech grupach, potrwa do 4 września. Bezpośrednie transmisje z tego wydarzenia będzie można śledzić na sportowych antenach Telewizji Polsat. Poniżej szczegółowy plan transmisji.

Terminarz grupy B (Płowdiw):
Środa 18 sierpnia
19:30
Bułgaria – Grecja (Polsat Sport News) 3:0
Czwartek 19 sierpnia
16:30
Hiszpania – Czechy (Polsat Sport)
19:30 Niemcy – Polska (Polsat Sport)
Piątek 20 sierpnia
16:30
Czechy – Niemcy (Polsat Sport)
19:30 Grecja – Polska (Polsat Sport)
Sobota 21 sierpnia
16:30
Czechy – Polska (Polsat Sport)
19:30 Bułgaria – Hiszpania
Niedziela 22 sierpnia
15:00
Grecja – Hiszpania (Polsat Sport)
18:00 Niemcy – Bułgaria (Polsat Sport)
Poniedziałek 23 sierpnia
16:30
Grecja – Czechy (Polsat Sport)
19:30 Polska – Hiszpania (Polsat Sport)
Wtorek 24 sierpnia
16:30
Niemcy – Grecja (Polsat Sport)
19:30 Bułgaria – Czechy (Polsat Sport)
Środa 25 sierpnia
16:30
Hiszpania – Niemcy (Polsat Sport)
19:30 Bułgaria – Polska (Polsat Sport)

Mecze w Płowdiwie, co do zasady, rozpoczynać się będą o godzinie 16:30 i 19:30 czasu polskiego. Z wyjątkiem niedzieli 22 sierpnia, kiedy to zagramy półtorej godziny wcześniej. Transmisje telewizyjne startować będą dziesięć minut wcześniej.

Skład reprezentacji Polski na siatkarskie ME 2021

Patrząc na skład, jaki zdecydował się powołać sztab szkoleniowy, w oczy rzuca się przede wszystkim niewielkie doświadczenie narodowe większości naszych reprezentantek. Zwłaszcza na kluczowej pozycji, jaką jest rozegrania. Podobnie sprawa ma się na przyjęciu. Ale kto wie, może uda się na entuzjazmie zawojować świat. Zwłaszcza, że po Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020 w wielu czołowych drużynach brakuje przynajmniej kilku liderek.

Kadra siatkarek na mistrzostwa Europy
Rozgrywające: Katarzyna Wenerska (Developres SkyRes Rzeszów), Julia Nowicka (Allianz MTV Stuttgart).
Przyjmujące: Martyna Czyrniańska (Grupa Azoty Chemik Police), Monika Fedusio, Zuzanna Górecka (Grot Budowlani Łódź), Martyna Grajber (ŁKS Commercecon Łódź), Martyna Łukasik (Grupa Azoty Chemik Police).
Środkowe: Klaudia Alagierska (ŁKS Commercecon Łódź), Zuzanna Efimienko-Młotkowska (E.Leclerc Moya Radomka Radom), Marta Pol (Grupa Azoty Chemik Police).
Atakujące: Malwina Smarzek-Godek (Lokomotiw Kaliningrad), Magdalena Stysiak (Saguella Monza).
Libero: Maria Stenzel (Grupa Azoty Chemik Police), Monika Jagła (Joker Świecie).

Praktycznie codzienne zapowiedzi meczów EuroVolleyW 2021 można znaleźć na blogu Volley24, prawdopodobnie najlepszym siatkarskim blogu w sieci.

5 / 5. Ocen: 1

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

Back to top button