Polscy sędziowie poprowadzą finał katarskiego mundialu!!!

To historyczny moment dla polskiego futbolu! Data 18 grudnia 2022 roku na stałe zapisze się w annałach polskiej piłki. Sędzia Szymon Marciniak z Płocka będzie pierwszym Polakiem w historii, który jako arbiter główny poprowadzi finał piłkarskich mistrzostw świata. Na liniach będą mu pomagać jego stali asystenci, Paweł Sokolnicki i Tomasz Listkiewicz. Mecz Argentyna – Francja w niedzielę o godzinie 16:00.

MŚ 2022: Szymon Marciniak sędzią finału Argentyna – Francja

Przed polskim zespołem sędziowskim, który na co dzień sędziuje spotkania w PKO Bank Polski Ekstraklasie oraz w europejskich pucharach, najważniejszy wieczór w zawodowym życiu. Nasi arbitrzy poprowadzą najważniejszy mecz w świecie zawodowego futbolu. Nieco górnolotnie można powiedzieć, że w niedzielę 18 grudnia 2022 roku sięgną sędziowskiego Olimpu.

Kiedy byłem w Katarze, to rozmawiałem z Szymonem Marciniakiem i widziałem, że jest w wąskiej trójce branej pod uwagę do sędziowania finału. Nie jestem zaskoczony, to wielki sukces. Myślę, że to jest też dowód na to, że bardzo dużo dobrej pracy zostało wykonane w polskiej piłce w zakresie profesjonalizacji zawodu sędziego. Na świecie widzą, że w Polsce dużo zmienia się na lepsze. Wielki osobisty sukces Marciniaka i jego kolegów, z którymi tworzy obsadę sędziowską – podkreślił minister Kamil Bortniczuk w Popołudniowe Rozmowie RMF FM.

Dla Szymona Marciniaka finał katarskiego mundialu będzie zwieńczeniem niezwykle udanego roku, jeśli nie kariery w ogóle, choć tej póki co nie zamierza kończyć. 41-letni płocczanina konsekwentnie piął się w hierarchii arbitrów FIFA. W kwietniu został pierwszym Polakiem, który sędziował półfinał Ligi Mistrzów. Był to jego ósmy mecz w tych rozgrywkach w sezonie 2021/2022. Żaden Polak nigdy wcześniej nie miał tylu spotkań podczas jednej kampanii. Łącznie ma ich aż 39, co również jest rekordowym osiągnięciem. Drugi w tej klasyfikacji Ryszard Wójcik (16 meczów) jest od dwóch dekad sędziowskim emerytem.

Na szansę taką jak w niedzielę Szymon Marciniak czeka od siedmiu lat, bo to właśnie w 2015 roku osiągnął najwyższą kategorię międzynarodową, UEFA Elite. Po trzech latach od tego momentu, w 2018 toku otrzymał nominację do prowadzenia Superpucharu Europy, w którym zmierzy się Real Madryt i Atletico Madryt.

Szymon Marciniak będzie pierwszym Polakiem, który jako główny poprowadzi finał piłkarskich mistrzostw świata, ale swojego przedstawiciela w meczu tej rangi mieliśmy już w 1990 roku. Mowa rzecz jasna o Michale Listkiewiczu, który w spotkaniu Argentyny z Niemcami pełnił funkcję asystenta czy jak wolą starsi kibice, liniowego.

W finale FIFA Mistrzostw Świata Katar 2022 Szymon Marciniak będzie mógł liczyć na pomoc swoich etatowych asystentów, Pawła Sokolnickiego i Tomasza Listkiewicza, syna wspomnianego Michała, który dokładnie po 32 latach nawiąże do zawodowego sukces swojego ojca.

To chyba jedyny przypadek w historii, kiedy zarówno ojciec, jak i syn posędziują finał mistrzostw świata. A wręcz jestem tego pewny. Towarzyszą mi ogromne emocje, trudno to opisać. Bardziej się emocjonuję, niż gdy ja dostawałem nominację. Jestem dumny i szczęśliwy, szczególnie że wiem, ile pracy ich to kosztowało. Szymon po drodze miał i chorobę, i kontuzję. Mój syn również w ostatniej chwili przed wyjazdem na decydujące egzaminy zmagał się z urazem, który wyleczył. Przez ostatnie lata włożyli mnóstwo fizycznej pracy – powiedział Listkiewicz senior w rozmowie z TVP Sport.

Kiedy finał mundialu w Katarze?

Finałowy mecz tegorocznych mistrzostw świata odbędzie się w dniu 18 grudnia. Będzie to niedziela. Początek pojedynku zaplanowany został na godzinę 16. W Katarze będzie wówczas 18. W ten sposób nawet w przypadku ewentualnej dogrywki oraz rzutów karnych większość kibiców na naszym globie będzie mogła obejrzeć ten pojedynek o dogodnej dla siebie porze.

Finał Argentyna – Francja o godzinie 16:00 w niedzielę 18 grudnia pokaże na żywo Telewizja Polska, która będzie transmitować to wydarzenie TVP 1, TVP 4K, TVP Sport oraz na stronie internetowej i w aplikacjach mobilnych. Na mikrofonie Dariusz Szpakowski. Dokładnie dwadzieścia cztery godziny wcześnie, w sobotę 17 grudnia, rozegrane zostanie spotkanie Chorwacja – Maroko o brązowy medal katarskiego mundialu.

Źródło: meczyki.org

5 / 5. Ocen: 1

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x