Dziś ( 26 stycznia 2022 roku) poznamy ostatnich ćwierćfinalistów turnieju o Puchar Narodów Afryki rozgrywanych w Kamerunie.
Wybrzeże Kości Słoniowej – Egipt ( 26 stycznia 2022 godz. 17.00)
W tym meczu zmierzą się drużyny które w historii afrykańskiego pucharu najwięcej razy występowali ( Egipt 25 występów , a WKS 23 ). Na stadionie Japoma ( taki stadion mieści się w największym mieście Kamerunu Duala) zagrają zespoły które razem w swojej historii aż dziewięciokrotnie wznieśli Puchar kontynentu Afrykańskiego. Po przegranej 0-1 z Nigerią , Faraonowie ( bo tak zwie się drużyna Egiptu) zdołała pokonać po 1-0 drużyny Gwinei Bissau oraz Sudanu , by awansować z drugiego miejsca do 1/8 finału. Ale teraz to już zupełnie inna historia. Egipt pozostaje groźnym przeciwnikiem, a mieszkańcy Wybrzeża Kości Słoniowej wiedzą, że faraonowie często blokowali im drogę do zwycięstwa w tym Pucharze. O swój piąty tytuł mistrza kontynentu faraonowie pokonali u siebie Słonie w finale w 2006 roku po rzutach karnych, aby po dwóch latach pokonać zespół tym razem w półfinale rozgrywek. W przeciwieństwie do Egiptu Wybrzeże Kości Słoniowej nie przegrało żadnych meczów w fazie grupowej i sprawiało wrażenie że z każdym kolejnym meczem nabiera rozpędu. W tym także ostatnim gdzie pokonało obrońcę tytułu Algierię 3-1. Kto okaże się lepszy w tym spotkaniu: gwiazda reprezentacji Egiptu i Liverpoolu Mo Salah czy utalentowany gracz Ajaxu Amsterdam Sebastian Haller ??
Mali – Gwinea Równikowa ( 26 stycznia 2022 godz. 20:00)
Mali zmierzy się z Gwineą Równikową w ostatnim meczu 1/8 finału w środę w Limbe, a stawką jest miejsce w ćwierćfinale. Wbrew wielu oczekiwaniom Mali rozpoczęło rywalizację znakomicie. Dwa zwycięstwa i remis zapewniły Orłom pierwsze miejsce w swojej grupie i miejsce w 1/8 finału. Mali będzie polegać na doskonałej parze pomocników Amadou Haidarze i Yves Bissouma, poza tym zawodnicy tacy jak Massadiou Haidara, Seydou Doumbia, Hamari Traoré i Kalifa Koulibaly prezentują bardzo dobrą formę od początku rozgrywek. Celem Orłów będzie osiągnięcie lepszych wyników niż edycja z 1972 roku w Kamerunie, gdzie zajęli drugie miejsce za Kongo. Po zajęciu czwartego miejsca jako gospodarz turnieju w 2015 roku, Gwinea Równikowa może szukać podobnego wyczynu, lub nawet pójść dalej. Aby to zrobić, będą musieli najpierw rzucić wyzwanie genialnym Orłom z Mali. W swojej grupie byli skazywani na porażkę gdy okazało się że trafili na zespoły Wybrzeża Kości Słoniowej i na obrońcę tytułu Algierię. Ku zdziwieniu wielu obserwatorów udało się im pokonać zespół Lisów Pustyni 1:0 i wyjść z grupy z drugiego miejsca ( przerywając przy tym passę bycia niepokonanym od 35 spotkań ) .Według trenera Gwinei Juan Micha ” każdy mecz ma swoją historię i bez obaw mogą iść po zwycięstwo , przy tym szanując osiągnięcia swojego rywala”. Na papierze faworytem wydaje się Mali , które jest bardziej utytułowane , ale czy udźwigną presję faworyta ??