PlusLiga: Mistrzowie Polski mają nowego trenera!

W nadchodzącym wielkimi krokami sezonie 2022/2023 trenerem Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, mistrzów naszego kraju i klubowych mistrzów Starego Kontynentu, będzie Fin Tuomas Sammelvuo. To kolejny do klubu z Opolszczyzny podczas tegorocznego okna transferowego!

PlusLiga: Mistrzowie Polski mają nowego trenera! (Fot.: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle/zaksa.tv)

Tuomas Samelvuo trenerem Grupy Azoty ZAKSA

Już na wstępie warto przypomnieć, że Tuomas Sammelvuo w sezonie 2009/2010 bronił barw ZAKSY Kędzierzyn-Koźle jako zawodnik występujący na pozycji przyjmującego. Po zakończeniu kariery siatkarskiej wielokrotny reprezentant i kapitan drużyny narodowej Finlandii w 2013 roku rozpoczął pracę w charakterze trenera trener.

Jego pierwszym wyzwaniem na nowej drodze życia była praca z reprezentacją Finlandii (2013-2018). W międzyczasie Sammelvuo otrzymał propozycję z jednego z czołowych klubów ligi rosyjskiej i postanowił z niej skorzystać, obejmując 2016 roku posadę pierwszego trenera Kuzbassu Kemerowo, który po trzech latach zamienił na Zenit Sankt Petersburg.

W międzyczasie, po zakończeniu pracy z Finami, w latach 2019-2022 Tuomas Sammelvuo prowadził drużynę narodową Rosji, z którą w 2019 roku wygrał FIVB Ligę Narodów oraz zdobył srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, przegrywając w wielkim finale z Francuzami, w których szeregach nie brakowało zawodników PlusLigi.

Kilka tygodni po rezygnacji z posady szkoleniowca Zenita Sankt Petersburg oraz zakończeniu współpracy z rosyjską federacją Tuomas Sammelvuo zdecydował się na powrót do PlusLigi, gdzie utytułowany szkoleniowiec poprowadzi Grupę Azoty ZAKSA, co jak sam podkreśla, jest dla niego wyróżnieniem.

PlusLiga: Nowy trener ZAKSY zabrał głos

Fiński szkoleniowiec stanie przed trudnym zadaniem. Jego dwaj poprzednicy, Serb Nikola Grbić i Rumun Gheorghe Cretu, wygrywali z kędzierzynianami trofea nie tylko na krajowym podwórku, ale również w Lidze Mistrzów CEV, która w dwóch poprzednich edycjach zdominowali. Czy Fin jest gotowy na tak wielki wyzwanie?

Co do stawianych sobie i drużynie celów to łatwo byłoby powiedzieć, że musimy po prostu wygrywać. W sporcie wszyscy chcą zwyciężać. Zwłaszcza w ZAKSIE, gdzie drużyna wygrała wiele na przestrzeni ostatnich lat. Teraz musimy skupić się na codziennej pracy, na tym, ile wysiłku każdy wkłada w codzienną pracę w biurze, na treningach. Wierzę, że skupienie się na codziennych zadaniach, by realizować je w najlepszy możliwy sposób przynosi wyniki i zobaczymy gdzie nas to zaprowadzi. Wiemy jak polskie drużyny wzmocniły się przed tym sezonem, więc rywalizacja będzie cięższa. Kiedy drużyny będą grały przeciwko ZAKSIE to jest oczywiste, że będą dawały z siebie wszystko – kontynuował Tuomas Sammelvuo (cytat za zaksa.pl).

Patrząc tylko i wyłącznie na osiągnięcia sportowe w dwóch ostatnich sezonach, pomijając budżety poszczególnych ekip oraz wszystkie inne aspekty, Fin trafia do najlepszego zespołu na Starym Kontynencie. Jak do tego podchodzi?

Oczywiście były różne propozycje, ale kiedy pojawiło się zainteresowanie ze strony ZAKSY, to było dla mnie ważne. Tutaj jest coś co można określić jako kultura zwyciężania. Grałem w tym klubie, więc jest to wielkim zaszczytem i przyjemnością, że będę pracował tu jako trener. Chciałby podziękować ZAKSIE za szansę oraz za to, że czekali na moją decyzję, w momencie kiedy musieli dokonać wyboru co do trenera. Jestem zaszczycony, że mogę tu być – przyznał szkoleniowiec (cytat za zaksa.pl).

Co jeszcze wydarzyło się w Grupie Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w ostatnich tygodniach? Dowiesz się tego z tekstu zamieszczonego na naszych łamach kilka dni temu >>>KLIKNIJ<<<.

Źródło: volley24.pl

5 / 5. Ocen: 1

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x