PlusLiga: Kiedy początek sezonu 2022/2023? Znamy terminarz 1. kolejki!

W okresie letnim kibice siatkówki żyją przede wszystkim zmaganiami reprezentacyjnymi, ale gdzieś tam na horyzoncie majaczy już nowy sezon klubowy. We wtorek 28 czerwca poznaliśmy datę startu kolejnej edycji PlusLigi 2022/2023 oraz terminarz rozgrywek.

PlusLiga 2022/23 wystartuje 1 października

Już wszystko jasne! Prezesi klubów PlusLigi w trakcie spotkania w Uniejowie ustalili kluczowe zasady dotyczące sezonu 2022/2023 „Ligi Mistrzów Świata”. Sezon wystartuje 1 października, a prezesi jednogłośnie zmienili system rozgrywania fazy play-off. Jak się dowiadujemy, w trakcie spotkania przedstawicieli klubów PlusLigi ustalono wszystkie najważniejsze punkty dotyczące sezonu 2022/2023. Udziałowcy jednogłośnie zmienili system rozgrywania fazy play-off, a awans do kolejnej rundy wywalczy zespół, który wygra trzy mecze. Tak więc rywalizacja toczyć się będzie w myśl zasady the best of five.

Mamy bardzo fajny kalendarz, w nowym sezonie zagramy do trzech wygranych w fazie play-off. W ćwierćfinale i półfinale systemem dwa mecze bez zmiany gospodarza, a w meczach o medale ze zmianą gospodarza po każdym spotkaniu, tak jak w minionym sezonie. To bardzo dobra decyzja, faza play-off jest naszą największą atrakcją i chcieliśmy ją maksymalnie wydłużyć –opowiada Piotr Szpaczek, prezes mistrzów Polski Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.

Zatwierdzony kalendarz rozgrywek zakłada, że mistrza Polski poznamy najpóźniej 17 maja 2023 roku. Prezesi klubów podjęli także decyzję w głosowaniu, które zakończyło się wynikiem 13:2, że w ćwierćfinale rozgrywek TAURON Pucharu Polski 2023 wystąpi sześć najwyżej sklasyfikowanych drużyn po zakończeniu pierwszej rundy fazy zasadniczej PlusLigi oraz dwie najlepsze ekipy z wcześniejszych rund.

To bardzo ważne decyzje, szczególnie granie do trzech wygranych meczów w fazie play-off. Poza podnoszeniem atrakcyjności kluczowej fazy rozgrywek, unikniemy także przypadkowości. Rywalizacja do dwóch wygranych w ćwierćfinale może czasem powodować, że zaprzepaści się to, co wcześniej wypracowało się przez trzy czwarte sezonu. Dodatkowo porozmawialiśmy o tym, co trzeba było jeszcze zmienić, udało się wspólnie wypracować rozwiązania, które zwiększają transparentność rozgrywek – – zauważa Konrad Piechocki, prezes PGE Skry Bełchatów.

Przy układaniu nowego kalendarza rozgrywek zarezerwowano również tzw. terminy rezerwowe, w razie konieczności odrabiania zaległości wynikających z sytuacji pandemicznej.

Mamy pewien zapas na ewentualne mecze zaległe, które trzeba by było nadrabiać, wydaje mi się że wszystkie kluby są zadowolone z wypracowanego kompromisu – podkreśla Adam Gorol, prezes Jastrzębskiego Węgla.

Ponadto ustalono, że po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywek ostatnia, szesnasta drużyna opuści szeregi PlusLigi, awans do Ligi Mistrzów Świata wywalczy mistrz TAURON 1. Ligi.

Terminarz 1. kolejki PlusLigi 2022/2023

W sezonie 2022/2023, podobnie jak w poprzednich latach, wszystkie mecze rozgrywek PlusLigi będzie można śledzić na sportowych antenach Telewizji Polsat. Na szczegółowy plan transmisji jeszcze za wcześniej, ale znamy już ramowy terminarz sezonu i zestaw par. Poniżej prezentujemy zestawienie dotyczącej inauguracyjnej kolejki:

  • Jastrzębski Węgiel – GKS Katowice
  • Indykpol AZS Olsztyn – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
  • LUK Lublin – Cerrad Enea Czarni Radom
  • Aluron CMC Warta Zawiercie – PGE Skra Bełchatów
  • BBTS Bielsko-Biała – Cuprum Lubin
  • PSG Stal Nysa – Ślepsk Malow Suwałki
  • Trefl Gdańsk – Volley Club Barkom Lwów
  • Asseco Resovia Rzeszów – Projekt Warszawa

Źródło: volley24.pl

4.7 / 5. Ocen: 3

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x