PKO Ekstraklasa ma nowego lidera na dwie kolejki przed końcem sezonu!

Po wielkim finale FORTUNA Pucharu Polski 2022, w którym Raków Częstochowa rozbił Lecha Poznań (3:1), mało kto się spodziewał, że piłkarze spod Jasnej Góry stracą fotel lidera PKO Bank Polski Ekstraklasy na samym finiszu sezonu 2021/2022. Tymczasem nastąpiło to już przy pierwszej możliwej okazji, w 32. kolejce rozgrywek, pierwszej z trzech ostatnich! Jak do tego doszło?

PKO Ekstraklasa ma nowego lidera na dwie kolejki przed końcem sezonu! [Fot.: Ekstraklasa SA/materiały prasowe]

Lech Poznań nowym liderem PKO Ekstraklasy 2022

Przed 32. kolejką PKO BP Ekstraklasy w walce o mistrzowski tytuł za sezon 2021/2022 wciąż liczyły się aż trzy zespoły. Na czele stawki znajdowały się Raków Częstochowa i Lech Poznań z 65 punktami na koncie oraz Pogoń Szczecin, która traciła do czołowej dwójki trzy oczka.

„Portowcy” swój mecz rozegrali już w sobotę, kiedy to mierzyli się we Wrocławiu z walczącym o pozostanie w elicie Śląskiem. Dość niespodziewanie pierwszą połowę wygrał WKS-u. Na listę strzelców wpisał się Eric Exposito. Szczecinianie byli zdecydowanie lepsi w drugiej połowie, ale swoją dominację potwierdzili zaledwie jedną bramką, Macieja Żurawskiego. Tym samym szanse podopiecznych Kosty Runjaicia spadły do minimum.

W niedzielę jako pierwsi na boisku pojawili się piłkarze Rakowa Częstochowa, którzy przed 32. kolejką PKO Ekstraklasy mieli wszystko w swoich rękach. Tyle, że podopieczni Marka Papszuna tylko zremisowali z Cracovią. Na gola Gutkovskisa odpowiedział Hanca, a kolejne bramki już nie padły. Tym samym częstochowianie stracili dwa oczka, co może okazać się brzemienne w skutki, i musieli trzymać kciuki za Piasta Gliwice.

To właśnie podopieczni Waldemara Fornalika byli rywalem Lecha Poznań, który stanął przed szansą objęcia prowadzenia w wyścigu o piłkarskie mistrzostwo Polski i tę szanse wykorzystali. „Kolejorz” objął prowadzenie po trafieniu głową Jakuba Kamińskiego, ale tuż po przerwie wyrównał Damian Kądzior. Kiedy już wydawało się, że spotkanie na Górnym Śląsku zakończy się wynikiem 1:1, do siatki gliwiczan trafił kapitan Lecha, Szwed Michael Ishak.

Teraz to piłkarze Lecha Poznań mają wszystko w swoich rękach. Jeśli podopieczni Macieja Skorży w dwóch ostatnich kolejach pokonają Wartę Poznań i KGHM Zagłębie Lubin, będą mogli cieszyć się z mistrzowskiego tytułu na 100-lecie klubu bez oglądania się na wyniki Rakowa Częstochowa w meczach z Zagłębiem Lubin i Lechią Gdańsk.

Tabela PKO Ekstraklasy po 32. kolejce

W ostatnim spotkaniu 32. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy, które rozpocznie się o godzinie 18:00 w poniedziałek 9 maja, czeka nas pojedynek beniaminków walczących o utrzymanie. Ostatni w tabeli Górnik Łęczna podejmie Bruk-Bet Termalicę Nieciecza. Transmisja na antenie Canal+ Sport.

Źródło: meczyki.org