Oscar Pistorius odbywa obecnie karę 13 lat i 5 miesięcy więzienia za zamordowanie swojej dziewczyny Reevy Steenkamp w 2013 roku. Ostatnie doniesienia wskazują, że były lekkoatleta może wkrótce opuścić więzienie.
Pistorius wkrótce na wolności? To możliwe!
W marcu tego roku Pistorius złożył wniosek o warunkowe zwolnienie, jednak został on odrzucony przez Sąd Najwyższy, który orzekł ostateczny wyrok. Wówczas wydawało się, że Pistorius będzie mógł ubiegać się o warunkowe zwolnienie dopiero w sierpniu przyszłego roku. Jednak Sąd Konstytucyjny podkreślił, że Pistorius odbył już co najmniej połowę swojej kary do marca tego roku, co czyni go uprawnionym do ubiegania się o warunkowe zwolnienie.
Teraz najważniejszym czynnikiem będzie Komitet Zarządzania Sprawą w zakładzie karnym, który monitoruje Pistoriusa od dnia, w którym trafił do więzienia. Komitet będzie musiał ocenić stan psychiczny Pistoriusa oraz jego gotowość do powrotu do społeczeństwa. Biorąc pod uwagę charakter jego przestępstwa, bardzo ważne będzie również jego postępowanie w czasie odbywania kary.
Według Benedicta Phiriego z IusPrudentia Specialist Counsel, najważniejszym czynnikiem w tej chwili będzie stan psychiczny Pistoriusa oraz to, czy według ekspertów jest gotowy powrócić do życia w społeczeństwie.
Tania Koen, prawniczka reprezentująca rodziców Reevy Steenkamp, zgadza się z decyzją Sądu Konstytucyjnego. Rodzice zamordowanej nadal czują jednak ból po stracie córki i sądzą, że Pistorius powinien odbyć karę do samego końca.
W odpowiedzi na orzeczenie Sądu Konstytucyjnego, rzecznik Służby Więziennej, Singabakho Nxumalo, powiedział, że „Służba Więzienna otrzymała polecenie od Sądu Konstytucyjnego w sprawie właściwej interpretacji wyroku Sądu Najwyższego Apelacji dotyczącego kary dla więźnia Oscara Leonarda Pistoriusa. Służba Więzienna obecnie analizuje to polecenie i w odpowiednim czasie wyda oświadczenie w tej sprawie, aby zapewnić, że wyrok sądu będzie prawidłowo wykonany„.
Pistorius zyskał sławę jako paraolimpijczyk, zdobywając wiele medali i ustanawiając rekordy w biegu na protezach. Jego osiągnięcia przyczyniły się do zmiany przepisów i otworzyły drogę innym sportowcom z niepełnosprawnościami do udziału w zawodach sportowych.