Letnie igrzyska paraolimpijskie Tokio 2020 dobiegły końca. Reprezentacja naszego kraju jest już w Polsce. Łącznie zdobyła ponad 20 medali, w tym 7 złotych!
Bez miejsca w TOP 10
O ile podczas tradycyjnych igrzysk olimpijskich polscy kibice mieli powody do zniecierpliwienia z braku medali zdobywanych przez naszą kadrę, na paraolimpiadzie było z tym o wiele lepiej. Rywalizacja sportowców rozpoczęła się 24 sierpnia. Już trzy dni później mogliśmy cieszyć się ze złota zdobytego przez Różę Kozakowską specjalizującą się w rzucie maczugą.
Nie tylko nasi paraolimpijczycy przywieźli do kraju wiele medali, ale także mogą pochwalić się pobitymi rekordami olimpijskimi, Europy czy świata.
Niestety, reprezentacji Polski nie udało zdobyć się miejsca w pierwszej dziesiątce klasyfikacji medalowej igrzysk paraolimpijskich, chociaż łącznie zdobyła więcej krążków, niż Azerbejdżan. W naszej kadrze było jednak sporo medali brązowych, a tymczasem Azerowie zgarniali przede wszystkim najwyżej punktowane medale ze złota.
Ostatni medal dla Polski w Tokio zdobyła Alicja Jeromin, która zgarnęła brąz w biegu na 20 metrów. Dzień wcześniej krążek z tego samego kruszcu zdobył w lekkoatletyce MAciej Lepiatko walczący w skoku wzwyż.
Chiny bezkonkurencyjne w Tokio
Rywalizację paraolimpijczyków zdominowali reprezentanci Chin, którzy do swojego kraju przywieźli dokładnie 207 medali – 96 złotych, 60 srebrnych oraz 51 brązowych. Druga na podium w „generalce” uplasowała się Wielka Brytania (124 medale), a trzecie – USA (104). Co ciekawe, Amerykanie zdobyli 104 medale, czyli o 14 mniej od Rosji (Rosyjski Komitet Olimpijski), jednak znaleźli się na podium ze względu na więcej medali srebrnych i złotych w porównaniu z RKO.
Zawodnicy z Polski zdobyli 7 złotych, 6 srebrnych oraz 12 brązowych medali. Dało im to 17. miejsce w klasyfikacji medalowej. Polski wynik w wysokości 25 krążków wydaje się być przyzwoitym, chociaż duże wrażenie robi liczba aż 98 medali zdobytych przez Ukrainę, która została 6. najlepszą ekipą paraolimpiady.
Niestety, w Japonii zdobyliśmy znacznie mniej medali w porównaniu z zawodami w 2014 oraz 2012 roku. W Londynie zajęliśmy 9. miejsce w „generalce” z wynikiem 36 (14 złotych, 13 srebrnych i 9 brązowych), natomiast w Rio de Janeiro zgarnęliśmy łącznie aż 39 krążków – 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych.