Z soboty na niedzielę odbył się pierwszy historyczny konkurs duetów Pucharu Świta na skoczni Mackenzie Intervale Ski Jump (HS128) w amerykańskim Lake Placid. Zwycięzcami tego konkursu zostali Polacy, w składzie: Piotr Żyła i Dawid Kubacki. Drugie miejsce należało do Austriaków, a trzecią pozycję zajęli Japończycy.
Biało-Czerwoni wygrywają pierwszy w historii konkurs duetów w Lake Placid
Konkurs duetów, w którym każda reprezentacja mogła wybrać sobie dwóch skoczków, którzy walczyli najpierw o wejście do drugiej serii, a potem do trzeciej serii konkursu na pewno kibica skoków narciarskich mógł zadowolić. Nie było żadnych przerw z powodu zbyt podmuchów wiatrów, przerwy pomiędzy seriami także trwały bardzo krótko, były także zwroty akcji podczas tych historycznych konkursów między innymi bardzo słaby skok lidera PŚ – Halvora Egnera Graneruda, czy w trzeciej serii konkursowej słaby skok-Daniela Tschofeninga, który kilka godzin wcześniej po raz pierwszy w swojej karierze zajął miejsce na podium Pucharu Świata.
Do konkursu duetów nazywany inaczej „SuperTeam” stanęło 13 reprezentacji: Kazachstan, Estonia, Rumunia, Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Finlandia, Włochy, Japonia, Niemcy, Słowenia, Polska, Norwegia oraz Austria. Do drugiej serii tych zawodów nie wchodziła jedna reprezentacja. Tym pechowcem byli Rumuni, którzy minimalnie przegrali ten pojedynek z reprezentacją Kazachstanu. Natomiast do trzeciej serii konkursu wchodziły osiem najlepszych reprezentacji. W tym przypadku z trzecią serią konkursową musieli się pożegnać: Kazachowie, Amerykanie, Estończycy i Włosi.
Bezkonkurencyjni w tych zawodach byli Polacy w składzie Piotr Żyła i Dawid Kubacki, którzy o 13,2 punktów pokonali duet Austriaków – Daniel Tschofenig i Stefan Kraft. Austriacy, pomimo że po pierwszych trzech seriach konkursowych byli na prowadzeniu z dużą przewagą do innych reprezentacji, to drugi skok dwukrotnego Mistrza Juniorów z Zakopanego spowodował, że to Biało-Czerwoni wskoczyli na pozycję lidera tego konkursu, i do końca zawodów nie oddali tego miejsca.
O trzecie miejsce natomiast bardzo zaciekle walczyły reprezentacje Japonii i Niemiec, Ostatecznie Japończycy o 2,5 punktów byli lepsi od podopiecznych Stefana Horngachera. Kolejne miejsce w tym konkursie zajęli: Słoweńcy, Norwegowie, Finowie i Szwajcarzy.
Ostatecznie reprezentacja Polski za wygranie tego konkursu duetów zgarnęła- 200 punktów. Drudzy Austriacy- 160 punktów. Trzeci Japończycy – 120 punktów. Pozostałe reprezentacje zdobyli następującą ilość punktów: Niemcy – 100 punktów, Słowenia – 80 punktów, Norwegia – 70 punktów, Finlandia – 60 punktów, Szwajcaria – 50 punktów, Włochy- 40 punktów, Estonia – 30 punktów, Stany Zjednoczone – 20 punktów, Kazachstan -10 punktów. Bez punktów natomiast reprezentacja Rumunii.
Sama atmosfera tych zawodów została kompletnie zdominowana przez Polską Polonię zamieszkująca na co dzień tereny Stanów Zjednoczonych. Polscy skoczkowie mogli poczuć atmosferę sportowego święta podobnego do zawodów w Wiśle czy Zakopanem. Trzeba przyznać, że polscy kibice wykonali kapitalną robotę, dopingując naszym skoczkom, ale także z innych reprezentacji. Miejmy nadzieję, że w kolejnym roku PŚ zawita ponownie do Lake Placid, ponieważ skoki narciarskie tego bardzo potrzebują.
Co do samego pomysłu o wprowadzeniu konkursów duetów do Pucharu Świata uważam, że jest to świetny pomysł. Słabsze reprezentacje takie jak: Stany Zjednoczone, Włochy lub Estonia mają szansę zdobyć punkty do Pucharu Narodów, ponieważ podczas zawodów „SuperTeam” punktuje aż 12 reprezentacji, a nie jak w przypadku konkursów drużynowych tylko 8 reprezentacji. Do tego konkurs duetów do samego końca trzyma w napięciu, przez co dla kibica oglądającego takie zawody spod telewizora na pewno coś takiego się bardzo podoba. Myślę, że dyrektor Pucharu Świata – Sandro Pertile, powinien w kolejnym sezonie PŚ zaplanować większą liczbę konkursów duetów np. do 4, a zmniejszyć konkursy drużynowe, które w większości nie są zbyt ciekawe dla typowego kibica skoków narciarskich. Jedyny minus, że gdyby jeszcze więcej reprezentacji pojawiło się w takim konkursie duetów między innymi: Turkowie, Czesi, Ukraińcy czy Francuzi, to walka o zdobycie punktów do Pucharu Narodów, byłaby jeszcze ciekawsza.
Kolejny konkurs duetów w tegorocznym sezonie Pucharze Świata zaplanowano już w następnym tygodniu, podczas zawodów PŚ w rumuńskim Rasnovie, gdzie po raz pierwszy skoczkowie w LGP mogli sprawdzić ten format. Natomiast dziś odbędzie się drugi konkurs indywidualny PŚ w Lake Placid. Wcześniej, bo o godzinie 14:45 rozpoczną się kwalifikacje z udziałem 62 skoczków. Natomiast główna rywalizacja rozpocznie się o godzinie 16:15.
Wyniki konkursu duetów w Lake Placid (HS128);
- Polska – 800,8 pkt
- Austria -787,6 pkt
- Japonia – 776,7 pkt
- Niemcy- 774,2 pkt
- Słowenia – 760,5 pkt
- Norwegia – 748,2 pkt
- Finlandia – 677,1 pkt
- Szwajcaria – 667,5 pkt
- Włochy – 400,6 pkt
- Estonia – 399,3 pkt
- Stany Zjednoczone – 382.2 pkt
- Kazachstan – 324.5 pkt
- Rumunia – 166.8 pkt