OFICJALNIE: Wimbledon 2022 bez tenisistów z Rosji i Białorusi!

Spekulowano o tym od kilku tygodni, ale dopiero dziś, w środę 20 kwietnia, podjęto oficjalną decyzję o wykluczeniu rosyjskich i białoruskich tenisistów z wielkoszlemowego Wimbledonu! Ogłoszono ją w komunikacie prasowym na stronie internetowej turnieju.

OFICJALNIE: Wimbledon 2022 bez tenisistów z Rosji i Białorusi!

Wimbledon 2022 bez Rosjan i Białorusinów

Decyzja ogłoszona w środę przez organizatorów Wimbledonu nie jest żadnym zaskoczeniem wobec postawy rządu Wielkiej Brytanii względem bandyckiej napaści Federacji Rosyjskiej przy wparciu Białorusi na niepodległą i suwerenną Ukrainę. Poniżej publikujemy komunikat w całości.

Oświadczenie w sprawie zawodników z Rosji i Białorusi na Wimbledonie 2022

W imieniu Klubu All England oraz Komitetu Zarządzającego Mistrzostwami pragniemy wyrazić nasze stałe wsparcie dla wszystkich dotkniętych konfliktem na Ukrainie w tych wstrząsających i niespokojnych czasach.

Podzielamy powszechne potępienie nielegalnych działań Rosji i dokładnie rozważyliśmy sytuację w kontekście naszych obowiązków wobec graczy, naszej społeczności i szerszej brytyjskiej opinii publicznej jako brytyjskiej instytucji sportowej. Wzięliśmy również pod uwagę wytyczne określone przez rząd Wielkiej Brytanii, szczególnie w odniesieniu do organizacji i wydarzeń sportowych.

Biorąc pod uwagę profil Mistrzostw w Wielkiej Brytanii i na całym świecie, naszym obowiązkiem jest wzięcie udziału w szeroko zakrojonych wysiłkach rządu, przemysłu, instytucji sportowych i kreatywnych, mających na celu ograniczenie globalnych wpływów Rosji za pomocą możliwie najsilniejszych środków.

W warunkach takiej nieuzasadnionej i bezprecedensowej agresji militarnej niedopuszczalne byłoby, aby rosyjski reżim czerpał jakiekolwiek korzyści z udziału rosyjskich czy białoruskich graczy w mistrzostwach. Dlatego naszym zamiarem, z głębokim żalem, jest odrzucenie zgłoszeń rosyjskich i białoruskich graczy na Mistrzostwa 2022.

Ian Hewitt, przewodniczący All England Club, skomentował: „Zdajemy sobie sprawę, że jest to trudne dla dotkniętych jednostek i ze smutkiem będą cierpieć z powodu działań przywódców rosyjskiego reżimu.

„Bardzo dokładnie rozważyliśmy alternatywne środki, które mogą zostać podjęte w ramach wytycznych rządu brytyjskiego, ale biorąc pod uwagę wysokie znaczenie Mistrzostw, znaczenie nie pozwalania na wykorzystywanie sportu do promowania rosyjskiego reżimu i naszych szerszych trosk o opinię publiczną i bezpieczeństwo graczy (w tym rodziny), nie uważamy, że jest to wykonalne na innych zasadach podczas Mistrzostw.”

Jeśli okoliczności zmienią się znacząco od teraz do czerwca, rozważymy i odpowiednio zareagujemy.

Z zadowoleniem przyjmujemy również decyzję LTA o odrzuceniu zgłoszeń rosyjskich i białoruskich graczy na turnieje w Wielkiej Brytanii, aby zapewnić spójne podejście do brytyjskiego tenisa przez całe lato.
wimbledon.com

To spory cios zwłaszcza w zawodników z Rosji. Daniił Miedwiediew to numer dwa światowego tenisa i zawodnik, który w minionym roku zatrzymał Novaka Djokovicia na drodze do skompletowania Wielkiego Szlema. W czołowej dziesiątce rankingu ATP znajduje się również Andriej Rublow. Łącznie sankcje te dotkną około sześciu graczy oraz około dziesięciu tenisistek, spośród których najwyżej notowana jest Anastazja Pawluczenkowa, piętnasta rakieta rankingu WTA.

Przypominamy, że tegoroczna edycja Wimbledonu rozegrana zostanie w dniach 27 czerwca – 10 lipca. Tytułu bronić będzie wspomniany już Serb Novak Djoković, a wśród pań mamy obecnie bezkrólewie, po tym jak karierę zakończyła Australijka Ashleigh Barty.

Źródło: meczyki.org

5 / 5. Ocen: 1

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x