Nie żyje Stanisław Kowalski. Karierę sportową rozpoczął w wieku 104 lat

Portal swidnica24.pl podaje, że zmarł Stanisław Kowalski, najstarszy mężczyzna w Polsce, który jako pierwszy ukończył 110 i 111 lat. Mieszkańcem Świdnicy zachwycił się cały świat, gdy kilka lat temu zaczął uprawiać lekkoatletykę.

Smutne wieści napłynęły ze Świdnicy

Zmarł najstarszy Polak

Stanisław Kowalski urodził się 14 kwietnia 1910 r., zmarł 5 kwietnia, niedługo przed swoimi kolejnymi urodzinami. Od kwietnia 2021 r. był drugim najstarszym człowiekiem w Polsce, a od stycznia tego roku najstarszym mężczyzną w Europie. Popularność na skalę światową przyniosła mu lekkoatletyka. W wieku 104 ustanowił rekord Europy w biegu na 100 m w swojej kategorii wiekowej. W tym samym roku ustanowił rekord świata w biegu na 60 m i w pchnięciu kulą na Drużynowych Halowych Mistrzostwach Polski Województw Weteranów w Toruniu. Rok później na halowych mistrzostwach Europy wywalczył złoty medal złoty medal w biegu na 60 metrów w swojej kategorii wiekowej i zajął również pierwsze miejsce w konkursie pchnięcia kulą.

O śmierci 111-latka poinformował portal swidnica24.pl. Wyznania uznania dla zmarłego wyraziła prezydent miasta Świdnica, Beata Moskal-Słaniewska.

Po prostu nie mogę uwierzyć. Uwielbialiśmy się wzajemnie. Bo nie można było Go nie uwielbiać. Pan Stanisław Kowalski odszedł kilka dni przed swoimi 112. urodzinami — czytamy w poście opublikowanym na Twitterze.

Źródło: swidnica24.pl