Najwybitniejsza polska pływaczka we władzach europejskiej i światowej federacji!

Nowa Prezes Polskiego Związku Pływackiego, legendarna Otylia Jędrzejczak, podczas nadzwyczajnego kongresu Europejskiej Federacji Pływackiej (LEN) została wybrana do składu biura tejże organizacji oraz jednocześnie została delegowana do biura FINA, czyli Światowej Federacji Pływackiej.

Najwybitniejsza polska pływaczka we władzach europejskiej i światowej federacji!

Otylia Jędrzejczak we władzach światowej federacji pływania

Szczegóły wyboru polskiej multimedalistki największych światowych imprez, a od września 2021 roku także nowej szefowej Polskiego Związku Pływackiego, są bardzo ciekawe. 38-letnia Jędrzejczak otrzymała najwyższą liczbę głosów spośród wszystkich kandydatów ubiegających się o reprezentowanie LEN w składzie biura FINA. Jej poparcie przekroczyło 90% (85 na 94 możliwych), co pokazuje jak wielkim zaufaniem i szacunkiem „Oti” cieszy się we władzach europejskiego pływania. Warto wyjaśnić, że w terminologii biura – FINA Bureau i LEN Bureau – zarządzają działalnością obu federacji.

„Jestem bardzo dumna z tego wyboru i cieszę się, że będę mogła pracować na rzecz polskiego pływania w strukturach międzynarodowych. Jestem przekonana, że dzięki temu pozycja Polskiego Związku Pływackiego w świecie pływania będzie ważniejsza, co przełoży się na konkretne korzyści dla naszej dyscypliny w Polsce. Warto podkreślić, że ponad czterdzieści krajów zdecydowało się iść ramię w ramię ku zmianom. Dziękuję, że aktualny prezydent zaufał mi pomimo tak niewielkiego stażu na stanowisku prezesa związku. Od początku toczyliśmy bardzo merytoryczne rozmowy dla rozwoju wszystkich sportów pływackich w Europie oraz komunikacji z FINA”. – mówi Otylia Jędrzejczak (CYTAT za polswim.pl).

Przypominamy, że Nadzwyczajny Kongres Europejskiej Federacji Pływackiej odbył się w niemieckim Frankfurcie, gdzie nowym prezydentem LEN został Portugalczyk Antonio da Silva. Ponadto, po raz pierwszy w historii organizacji, na stanowisko sekretarza generalnego europejskiej federacji wybrano kobietę. Konkretnie Holenderkę Andidę Bouamę, w przeszłości uznaną pływaczkę synchroniczną.

Jako że od zakończenia kariery pływackiej Otylii Jędrzejczak minęło już trochę czasu, warto jeszcze przywołać jej największe sukcesy. Na Igrzyska Olimpijskich Ateny 2004 wywalczyła złoty i dwa srebrne medale. Była też dwukrotną mistrzynią świata i pięciokrotną mistrzynią Europy na długim basenie oraz trzykrotną rekordzistką świata. Trzykrotnie wygrywała też Plebiscyt Przeglądu Sportowego na Sportowca Roku w Polsce.

Źródło: newsbet.pl

5 / 5. Ocen: 1

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

Back to top button