Wszyscy zachwycamy się stadionami największych klubów piłkarskich na świecie. I słusznie. Camp Nou, na którym gra Robert Lewandowski, Santiago Bernabeu, San Siro czy Old Trafford to z pewnością jedne z najpiękniejszych stadionów. Są one w dodatku perłami architektury, ale nie oznacza to, że mniej popularne kluby nie mają czym się pochwalić.
Ranking najpiękniej położonych stadionów na świecie
W piłkę nożną gra się na całym świecie. Dodatkowo nawet niewielkie państwa takie jak Szwajcaria czy Islandia mają po kilka poziomów rozgrywek. A im piękniej usytuowany kraj, tym większa szansa na to, że któryś ze stadionów będzie położony w wyjątkowej scenerii.
Przyjrzeliśmy się dokładnie wielu stadionom świata i specjalnie dla Was wybraliśmy te, które naszym zdaniem położone są w najpiękniejszych miejscach na ziemi.
Estadio Monumental David Arellano. Stadion CSD Colo-Colo
- Miasto: Santiago (Chile)
- Pojemność: 47.347
- Inauguracja: 1975
Pierwotne plany zakładały, że stadion ten będzie mieścił aż 120.000 widzów. Jego budowa rozpoczęła się w 1956 roku, a arena miała być głównym stadionem na Mistrzostwach Świata w 1962 roku.
Niestety w roku 1960 doszło do trzęsienia ziemi, a FIFA zdecydowała, że żaden ze stadionów choćby potencjalnie dotkniętych skutkami katastrofy, nie będzie mógł gościć kibiców i piłkarzy.
Mecz inauguracyjny na tym stadionie został rozegrany dopiero w 1975 roku, a i tak wkrótce po tym zakazano rozgrywania meczów na tej arenie. I dopiero w 1989 roku stadion usprawniono na tyle, by mógł stać się pełnoprawną areną sportową.
Subaru Park. Philadelphia Union Stadium
- Miasto: Philadelphia (USA)
- Pojemność: 18.500
- Inauguracja: 2010
Stadion drużyny Philadelphia Union jest jednym ze skromniejszych obiektów piłkarskich w USA, jeśli chodzi o pojemność. Jest za to zdecydowanie jednym z najpiękniej położonych obiektów w Stanach Zjednoczonych.
Wzdłuż stadionu płynie rzeka Delawere, a w tle, za jedną z trybun wyłania się Commodore Barry Bridge. Efekt, jak zapewne sami przyznacie, jest niesamowity.
Central Coast Stadium. Central Coast Mariners
- Miasto: Gosford (Australia)
- Pojemność: 20.119
- Inauguracja: 2000
Dobry stadion to taki stadion, który idealnie wtapia się w otaczający go krajobraz. Nie inaczej jest z Central Coast Stadium w australijski Gosford.
Stadion posiada otwartą południową stronę, zza której wyłania się niesamowity obraz w postaci palm oraz morskich wód pobliskiej zatoki.
Tivoli Stadion Tirol. FC Wacker Innsbruck
- Miasto: Innsbruck (Austria)
- Pojemność: 30.000
- Inauguracja: 2000
Austria znana jest z niesamowitych widoków, zwłaszcza w bardzo górskim regionie Tirol. Nie jest więc wielką sztuką wybudowanie tam stadionu, które pięknie komponowałby się z masywami górskimi.
Stadion, na którym na co dzień swoje mecze rozgrywa drużyna FC Wacker Innsbruck, wybudowany został w 2000 roku i mieścił początkowo 17.000 widzów. Jako, że stadion został jedną z głównych aren Euro 2008, rozbudowano go na czas rozgrywania mistrzostw tak, by mieścił 30.000 widzów.
Na stadionie Tivoli swoje mecze rozgrywa także drużyna futbolu amerykańskiego – Raiders Tirol.
Stadion Pod Obzidjem w Piranie
- Miasto: Piran
- Pojemność: 5.085
- Inauguracja: brak danych
Stadion Pod Obzidjem zlokalizowany jest w słoweńskim Piranie. Na stadionie tym swoje mecze rozgrywa drużyna NK Portoroż Piran.
Umiejscowienie stadionu na wysokim, nadmorskim klifie czyni z niego jeden z najbardziej malowniczo położonych stadionów świata. Oprócz pełnowymiarowego boiska piłkarskiego z nawierzchnią naturalną na terenie obiektu znajdują się również dwa boiska z nawierzchnią tartanową do gry w koszykówkę oraz piłkę ręczną.
Stadion Gospin Dolac
- Miasto: Imotski (Chorwacja)
- Pojemność: 4.000
- Inauguracja: 1987
Na co dzień swoje mecze na tym stadionie rozgrywa zespół NK Imotski, który znajduje się na 3. poziomie rozgrywkowym w Chorwacji.
Imotski to niewielkie miasteczko znajdujące się w Dalmacji, w bliskim położeniu z Bośnią I Hercegowiną.
Zachodnia trybuna jest niezwykle malownicza. Opiera się na skałach, a zza niej wyłania się największy lokalny zabytek – położona na wysokiej skale twierdza Topana. Przy twierdzy znajduje się parafia im. Panienki od Aniołów (Gospe od Anđela), od której wzięła się nazwa stadionu.
Stadion Henningsvær
- Miasto: Henningsvær (Norwegia)
- Pojemność: brak danych
- Inauguracja: brak danych
Tym razem coś bardzo niszowego. Ciężko nazwać to stadionem, bo nie ma nawet żadnych miejsc siedzących. Jest to po prostu boisko treningowe dla dzieci i młodzieży.
Co ciekawe, dopiero w roku 1982 wybudowano most, który połączył występ z lądem. Jest to także jedyna droga, którą można dotrzeć na to niesamowite boisko.
Stade de Tourbillon
- Miasto: Sion (Szwajcaria)
- Pojemność: 20.187
- Inauguracja: 1986
Stadion znajduje się w Szwajcarii, w bardzo malowniczym regionie Valais. Położony jest w dolinie otoczonej górami. Dodatkowo za stadionem znajduje się zamek Château de Tourbillon, a pomiędzy nimi płynie rzeka Rodan.
Od roku 2000 przechodzi systematyczne renowacje, w tym m. in. wymianę krzesełek – z drewnianych na plastikowe. Na Stade de Tourbillon rozegranych zostało 6 meczów towarzyskich, w tym jeden w ramach eliminacji do ME w 2020 roku. Szwajcaria pokonała w nim Gibraltar 4:0.
Marina Bay Floating Stadium
- Miasto: Singapur (Singapur)
- Pojemność: 30.000
- Inauguracja: 2007
A oto najdziwniejszy stadion na świecie. Płyta boiska mieści się na… wodzie. Złożona jest ze stali i utrzymywana jest dzięki piętnastu pontonom, które przylegają do siebie niczym puzzle.
Stadion miał być areną tymczasową, jednak stał się na tyle dużą atrakcją turystyczną, że władze singapurskie zdecydowały się na pozostawienie obiektu w obecnej formie.
Marina Bay Floating Stadium posiada tylko jedną trybunę, mieszczącą aż 30.000 widzów. Prawda, że robi wrażenie?
Stadion Ottmara Hitzfelda
- Miasto: Gspon (Szwajcaria)
- Pojemność: brak danych
- Inauguracja: 1986
Stadion Ottmara Hitzfelda to najwyżej położony stadion w Europie. Leży na wysokości 2000 metrów.
Gspon – to w tej malutkiej szwajcarskiej wiosce leży stadion, na którym swoje mecze rozgrywa amatorski zespół FC Gspon. Od strony wschodniej płyta boiska odgrodzona jest wysoką siatką. Nic dziwnego – tylko ona chroni piłkarzy przed 2-kilometrową przepaścią.
UWAGA: Sprawdź nasz aktualny ranking bukmacherów – codziennie nowe oferty promocyjne legalnych firm.
Musicie przyznać, że piłkarze tego zespołu mają prawdziwy raj na co dzień przed oczami – szwajcarskie Alpy niezależnie od pory roku muszą wyglądać niewiarygodnie z tej perspektywy.
Hasteinsvollur Stadium
- Miasto: Vestmannaeyjar (Islandia)
- Pojemność: 2.834
- Inauguracja: brak danych
Stadion o niezwykle trudnej do wymówienia nazwie, położony jest pośrodku wulkanicznej wyspy. Wyposażony jest w 534 miejsca siedzące i 2.300 miejsc stojących.
Mecze na tym przepięknym obiekcie na co dzień rozgrywa zespół IBV Vestmannaeyjar. Niesamowity klif znajduje się na szczęście za linią boczną, dzięki czemu piłkarze mogą podziwiać ten widok niezależnie od tego, którą z bramek akurat atakują.
Eidi Stadium
- Miasto: Eiði (Wyspy Owcze)
- Pojemność: 700
- Inauguracja: brak danych
Stadion Eiði znajduje się w wiosce Eiði w północno-zachodniej części wyspy Eysturoy na Wyspach Owczych. Stadion jest siedzibą lokalnej drużyny EB/Streymur.
Jeden mocniejszy strzał, niecelny przerzut i piłka ląduje w… wodach Oceanu Atlantyckiego. Zdecydowanie unikalny stadion.
Który ze stadionów przypadł Wam najbardziej do gustu? A może jakiś pominęliśmy w naszym zestawieniu?