Styczniowe okno transferowe to niekiedy udane zakupy klubów, które dzięki jednej transakcji potrafią zyskać znaczną przewagę nad konkurencją. Nie zawsze jest jednak tak kolorowo, a najlepiej pokazuje to lista najgorszych zimowych transferów w historii piłki nożnej.
Najgorsze transfery w styczniu – wpadki z kart historii piłki nożnej
Portal FourFourTwo pokusił się o przygotowanie zestawienia największych zakupowych wpadek w historii piłki nożnej w przypadku zimowego okna transferowego. Na liście znalazło się wiele znakomitych nazwisk, ale również nie brakuje piłkarzy, o jakich pamiętają głównie ci najbardziej zagorzali kibice konkretnych drużyn.
Alexis Sanchez do Manchesteru United, Fernando Torres do Chelsea i Andy Carroll do Liverpoolu – czy to mogło skończyć się katastrofą? Początkowo wydawało się, że nie, ale rzeczywistość szybko pokazała swoje drugie oblicze – niczego nie można być pewnym na sto procent!
Lista najgorszych styczniowych transferów w historii piłki nożnej:
- Savio Nsereko z Brescii do West Ham United (2009)
- Fernando Torres z Liverpoolu do Chelsea i Andy Carroll z Newcastle United do Liverpoolu (2011)
- Kostas Mitroglou z Olympiakosu do Fulham (2014)
- Guido Carrillo z AS Monaco do Southampton (2018)
- Afonso Alves z SC Heerenveen do Middlesbrough (2008)
- Chris Samba z Anzhi Makhachkala do Queens Park Rangers (2013)
- Benni McCarthy z Blackburn Rovers do West Ham United (2010)
- Jean-Alain Boumsong z Rangers do Newcastle United (2005)
- Jean Makoun z Lyonu do Aston Villa (2011)
- Alexis Sanchez z Arsenalu do Manchester United (2018)
10. miejsce – Alexis Sanchez
Sanchez przeniósł się do Manchesteru United w głośnej wymianie z Mkhitaryanem. Choć oczekiwano, że w Manchesterze rozwinie skrzydła, jego występy były dalekie od oczekiwań. Zaledwie trzy gole w 32 meczach ligowych to wynik znacznie poniżej jego standardów z Arsenalu. W końcu został wypożyczony do Interu Mediolan.
9. miejsce – Jean Makoun
Makoun, kosztując Aston Villę 6,2 miliona funtów, przyszedł z dużymi oczekiwaniami. Jednak jego przygoda w Anglii szybko przekształciła się w koszmar, szczególnie po otrzymaniu czerwonej kartki w jednym z pierwszych meczów. Jego kolejne występy były rozczarowujące, a koszt każdego z nich był nieproporcjonalnie wysoki.
8. miejsce – Jean-Alain Boumsong
Transfer Boumsonga do Newcastle był zaskakujący, biorąc pod uwagę, że niedługo przed tym był wolnym agentem. Choć zaczął obiecująco, jego forma szybko się pogorszyła, a błędy w obronie stały się problemem dla zespołu. Ostatecznie opuścił Newcastle, przenosząc się do Juventusu.
Dlaczego warto? | Bukmacher | Bonus |
🔥 Najwyższe kursy | Superbet | 3754 PLN |
📱 Najlepsza aplikacja | eTOTO | 777 PLN |
❤️ Najlepsza oferta na start | STS | 760 PLN |
🎪 Najwięcej rynków | Fortuna | 145 PLN |
7. miejsce – Benni McCarthy
Przenosiny McCarthy’ego do West Hamu miały wzmocnić atak zespołu, ale okazały się nieskuteczne. Po słabej pierwszej połowie sezonu w Blackburn, w West Hamie jego forma nie uległa poprawie, nie zdobywając ani jednej bramki w 14 meczach.
6. miejsce – Chris Samba
Samba, kupiony za 12,5 miliona funtów, miał poprawić obronę QPR. Jednak jego wysokie zarobki i słaba forma przyczyniły się do finansowych problemów klubu, który ostatecznie spadł z ligi. Samba wrócił do Anzhi po nieudanym sezonie.
5. miejsce – Afonso Alves
Transfer Alvesa za 12,5 miliona funtów nie przyniósł spodziewanych korzyści. Choć zaczął od strzelenia sześciu goli, szybko stracił formę, a Middlesbrough spadło z ligi. Jego jedynym znaczącym osiągnięciem było strzelenie hat-tricka przeciwko Manchesterowi City.
4. miejsce – Guido Carrillo
Southampton wydał 19,1 miliona funtów na Carrillo po sprzedaży van Dijka. Argentyńczyk miał za zadanie poprawić ofensywę zespołu, ale nie zdobył żadnej bramki w pięciu ligowych meczach, a po zmianie menedżera został wypożyczony.
3. miejsce – Kostas Mitroglou
Mitroglou, sprowadzony za 12 milionów funtów, miał pomóc Fulham uniknąć spadku. Niestety, zagrał tylko w trzech meczach, nie zdobywając ani jednej bramki, a jego drużyna spadła z ligi.
2. miejsce – Fernando Torres i Andy Carroll
Transfery Torresa i Carrolla były częścią większej wymiany. Torres, przechodząc do Chelsea za 50 milionów funtów, nie spełnił oczekiwań, zdobywając tylko 20 bramek w Premier League. Carroll, kupiony przez Liverpool za 35 milionów, także rozczarował, zdobywając 11 bramek w 58 meczach.
1. miejsce – Savio Nsereko
Transfer Nsereko za 9 milionów funtów okazał się katastrofalny. Mimo wielkich nadziei, niemiecki zawodnik zagrał tylko w 10 meczach, nie zdobywając żadnej bramki, po czym został sprzedany po zaledwie siedmiu miesiącach.