Platforma X (dawniej Twitter) dosłownie w mgnieniu oka zalana została zdjęciami piłkarzy NAC Breda, prezentujących nowe koszulki holenderskiego klubu.
Stało się tak dlatego, że na tych koszulkach pojawiło się… polskie godło. Wiemy już więc dlaczego koszulki NAC Breda stały się wiralem. Dlaczego jednak polskie godło znalazło się na uniformach holenderskiej drużyny?
NAC Breda w koszulkach z… godłem Polski
Beniaminek holenderskiej Eredivisie (pierwszy poziom rozgrywkowy) – NAC Breda – zaprezentował koszulki, w których zespół ten rozgrywać będzie swoje mecze w sezonie 2024/2025. Na koszulkach NAC Breda znalazło się polskie godło oraz… twarze i nazwiska polskich żołnierzy.
80 lat temu, polscy żołnierze wyzwolili Bredę
Breda jest miastem położonym w północnej Brabancji w Holandii, które odegrało istotną rolę w historii regionu. Podczas II wojny światowej Holandia znalazła się pod niemiecką okupacją po kapitulacji 14 maja 1940 roku. Cały kraj był okupowany przez pięć lat, choć Breda została wyzwolona wcześniej przez polskie siły zbrojne.
Wyzwolenie Bredy miało miejsce w ramach operacji Pheasant, której celem było usunięcie niemieckich wojsk z północnej Brabancji, zmniejszenie zagrożenia dla alianckich sił po nieudanej operacji Market Garden oraz zabezpieczenie szlaków zaopatrzeniowych z portu w Antwerpii, co było kluczowe dla dalszych działań wojennych w zachodniej Europie.
Dla Niemców Breda była ważnym węzłem komunikacyjnym i planowali bronić jej z determinacją. 27 października 1944 roku generał brygady Stanisław Maczek, dowodzący 1. Dywizją Pancerną, będącą częścią 1. Armii kanadyjskiej z 21. Grupy Armii generała Bernarda L. Montgomery’ego, otrzymał rozkaz zajęcia miasta. Maczek, chcąc zminimalizować straty wśród cywilów i chronić miejską infrastrukturę, zrezygnował z ostrzału artyleryjskiego przed atakiem. Dzięki zaskakującym manewrom jego jednostki, niemieckie wojska, mimo licznych sił, zostały zmuszone do wycofania się, aby uniknąć okrążenia.
29 października 1944 roku Breda została niemal całkowicie wyzwolona przez polskie siły, a ostatnie niemieckie punkty oporu zlikwidowano dzień później. Miasto zostało przekazane z powrotem Holendrom.
W Bredzie znajdują się liczne miejsca upamiętniające polskich żołnierzy, którzy walczyli o jej wyzwolenie. Warto wspomnieć o Muzeum-Memoriale Generała Maczka, Polskim Pomniku przy ulicy Generała Maczka czy Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej.
NAC Breda na ustach polskiego internetu
Na stronie holenderskiego zespołu czytamy: „80 lat po wyzwoleniu Bredy, składamy hołd tym bohaterskim wojownikom, którzy nigdy nie poddali się w walce i zawsze byli wytrwali. Czterdziestu bojowników, którzy oddali życie, aby wyzwolić Bredę, abyśmy mogli poprowadzić nasze życie i nasz klub, zostanie w tym sezonie uhonorowanych na naszej domowej koszulce.„
Trzeba przyznać, że po przeczytaniu całej historii związanej z polskimi żołnierzami wyzwalającymi Bredę oraz niesamowitej pamięci Holendrów, łezka się w oku kręci. A same koszulki robią naprawdę piorunujące wrażenie.
NAC Breda powraca do Eredivisie!
W poprzednim sezonie NAC Breda uplasowała się dopiero na ósmej pozycji w Eerste Divisie, co dało jej możliwość udziału w barażach o awans do Eredivisie.
W decydujących meczach pokonała wyżej notowane drużyny: Rodę Kerkrade (3:1, 5:0), FC Emmen (1:1, 3:0) oraz Excelsior Rotterdam (6:2, 1:4), dzięki czemu awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej w Holandii.
NAC Breda jest jednokrotnym mistrzem Holandii. Tytuł ekipa NAC Breda wywalczyła… 103 lata temu, w 1921 roku. Również raz zespołowi z Bredy udało się wywalczyć Puchar Holandii. Było to w roku 1973. Co ciekawe w całej historii NAC zmierzyło się z polskim klubem tylko raz. Było to w sezonie 2009/2010, kiedy to Breda trafiła w trzeciej rundzie eliminacyjnej Ligi Europy na Polonię Warszawa. Holendrzy wygrali u siebie 3:0. W Warszawie padł remis 1:1.