MŠK Žilina- szkoła rozwijania piłkarzy

MŠK Žilina występujący na co dzień w słowackiej ekstraklasie(Fortuna Liga) może pochwalić w ostatnim czasie paroma sukcesami zawodników, którzy niedawno grali dla 9-krotnego Mistrza Słowacji. Milan Skriniar, Jakub Kiwior, Robert Bozenik czy David Hancko to niektórzy piłkarze, którzy początek swojej kariery piłkarskiej zaczęli właśnie w ekipie z Żyliny, a teraz występują w drużynach TOP 6 lig europejskich. O tym, jak słowacki klub umiejętnie wprowadza młodych piłkarzy do swojej drużyny, by potem ich sprzedawać do mocniejszych klubów, oraz o problemach finansowych słowackiego klubu w 2020 roku postanowiłem się zapytać Karola Żuradzkiego, który prowadzi na co dzień konto na Twitterze -FotbalovyRaj.

MŠK Žilina – słowacki klub rozwijający młodych piłkarzy. Foto: MŠK Žilina/Instagram

Wszystkie informacje o MŠK Žilinie

Filozofia szkolenia młodych zawodników w Żylinie

Karol Żuradzki (FotbalovyRaj) – Filozofia pracy z młodzieżą w Žilinie jest doceniana w całej Europie. Młodzi piłkarze są umiejętnie wprowadzani do pierwszego zespołu poprzez ogrywanie się w drużynie B na zapleczu słowackiej ekstraklasy i tam już są przygotowywani do wymagań stawianych na poziomie pierwszej klasy rozgrywkowej. Główną rolę w słowackim klubie wykonuje Jaroslav Bačík jest tam dyrektorem akademii Žiliny. Bazują na konkretnym projekcie, który przynosi im co raz utalentowane jednostki piłkarskie, że tak się wyrażę. Konkretów tak nie znam, bo jak wiadomo kluby te bardziej rozwinięte pod względem Akademii nie chcą zdradzać szczegółów swojej pracy. Od jakiegoś już czasu Žilina nawiązała współpracę z afrykańskim rynkiem, gdzie bardziej to wyróżniający się młodzi ghańscy piłkarze trafiają na Słowację. Ten klub w Afryce nosi nazwę MŠK Żilina Africa FC, gdzie obecnie występuje paru piłkarzy z Ghany. Mają po prostu smykałkę i oko do inwestycji w młodzież, a doskonale wiadomo, że głównie Žilina żyje z transferów wychodzących.

Krok od likwidacji klubu

KŻ – W pierwszych miesiącach 2020 roku, klub mierzył się z opcją ogłoszenia upadłości. Ze względów jak wiadomo ekonomicznych. Wówczas też klub nie otrzymał jeszcze pełnej kwoty od Feyenoordu ze sprzedaży Roberta Bozenika. Dochód wówczas z transferów letnich 2019 był nikły. Proponowano wówczas czasową redukcję płac niektórym graczom. Wówczas choćby Dominik Holec powędrował do Sparty Praga, czy Miroslav Kačer i Filip Kasa podpisali nowe umowy z Viktorią Pilzno. Udało się jednak przedstawić Słowackiemu ZPN (SFZ) stosowne papiery, aby otrzymać licencję na sezon 2020/21 będąc jednocześnie pod ścisłą obserwacją związku.

Procent od sprzedaży Jakuba Kiwiora do Arsenalu Londyn

KŻ- Za Kiwiora Žilina otrzyma 2% z kwoty sprzedaży do Arsenalu, czyli jak to wyliczono 150 tys. euro. Podbrezova, gdzie bezpośrednio na Słowację z Anderlechtu trafił Kuba również 150k euro. W sumie 1,25 mln euro jest podzielone na pięć klubów, w których to nasz Reprezentant występował między 12, a 23 rokiem życia. Wszystko to regulują przepisy FIFA i Solidarity Contribution.

Obecnie MŠK Žilina w ligowej tabeli słowackiej ekstraklasy zajmuje 6 lokatę, ze stratą aż 19 punktów do lidera tabeli i obrońcy tytułu mistrzowskiego – Slovana Bratysławy.

0 / 5. Ocen: 0

Miłosz Sojka

Na Sport1 zajmuje się głównie newsami piłkarskimi z kraju i ze świata. Interesują się także sportami walki, zwłaszcza Fame MMA i KSW.

Najnowsze wiadomości

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x