Michał Probierz wraca na ławkę trenerską!

W samo południe Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, że nowym trenerem reprezentacji Polski do lat 21 mianowany został Michał Probierz. Niespełna 50-letni szkoleniowiec, który jesienią minionego roku stracił pracę w Cracovii, zastąpi na tym stanowisku Macieja Stolarczyka.

Michał Probierz wraca na ławkę trenerską! (Fot.: PZPN/Twitter)

PZPN: Michał Probierz nowym selekcjonerem młodzieżówki

O tym, że to właśnie Michał Probierz przejmie piłkarską reprezentację Polski do lat 21 spekulowano już od kilku dobrych tygodni. Na ostateczne potwierdzenie musieliśmy jednak poczekać aż do dziś, do poniedziałku 4 lipca. Probierza piłkarskiej publice w naszym kraju przedstawiać nie trzeba, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci rodzimego futbolu, ale PZPN w oficjalnym komunikacie prasowym postanowił pokrótce przypomnieć sylwetkę nowego trenera młodzieżówki.

Michał Probierz urodził się 24 września 1972 roku w Bytomiu. Jako piłkarz występował w barwach ŁKS Łagiewniki, Rozbarku Bytom, Gwarka Zabrze, Ruchu Chorzów, Bayeru 05 Uerdingen, KFC Uerdingen 1905, SG Wattenscheid 09, Górnika Zabrze, Pogoni Szczecin i Widzewa Łódź. W polskiej ekstraklasie rozegrał 260 spotkań, zdobywając dziewięć bramek. Występował w juniorskiej i młodzieżowej reprezentacji Polski. Karierę trenerską rozpoczynał jako szkoleniowiec młodzieży w SG Wattenscheid 09 oraz Górniku Zabrze. Jako pierwszy trener prowadził Polonię Bytom, Widzew Łódź, Jagiellonię Białystok, ŁKS Łódź, Aris Saloniki, Wisłę Kraków, GKS Bełchatów, Lechię Gdańsk i Cracovię. Z Jagiellonią sięgnął po Puchar i Superpuchar Polski (2010) oraz wicemistrzostwo kraju (2017), a z Cracovią po Puchar i Superpuchar Polski (2020).

Portal Polskiego Związku Piłki Nożne, „Łączy Nas Piłka” zamieścił również pierwszy wywiad ze świeżo upieczonym selekcjonerem Polski U-21. Wraca w nim temat stawiana przez Michała Probierza np. w Cracovii na całe zastępy obcokrajowców. Jak widzi to sam szkoleniowiec?

Nie jestem jeszcze starym trenerem, choć czasami to słyszę. Mam świadomość, że często będą padać pytania do mnie w kontekście obcokrajowców. Docierało do mnie wiele zarzutów, ale dla mnie nie było problemem postawić na młodego Polaka, jeżeli prezentował wyższy poziom od zawodnika z obcym paszportem. W reprezentacji będę mógł wyselekcjonować grupę zawodników nie spoglądając na to, czy mają kontrakt i czy na nich nas stać. To coś zupełnie innego niż w klubie. Wielu młodych zawodników doskonale znam i wiem, jakie mają predyspozycje. Teraz trzeba skomponować z nich zespół. Na pewno jest to dla mnie wyzwanie, ale takie, które stymuluje własny rozwój. – odpowiada Michał Probierz (via laczynaspilka.pl).

Dla Michała Probierza i jego nowych podopiecznych z kadry U-21 są mistrzostwa Europy, które odbędą się w 2025 roku. Selekcjoner młodzieżówki już zapowiada, że spotka się ze wszystkimi trenerem klubów PKO Ekstraklasy i FORTUNA 1 Ligi, a także będzie monitorował rozgrywki Centralnej Ligi Juniorów.

Poznaliśmy też najbliższych współpracowników nowego selekcjonera drugiej co do ważności drużyny PZPN. Drugim trenerem będzie Michał Bartosz, natomiast asystentem Tomasz Kulhawik. Z bramkarzami wciąż pracował będzie Józef Młynarczyk. Nie potwierdzono jeszcze nazwisk drugiego asystenta oraz analityka. Większość sztabu medycznego i organizacyjnego, która pracowała z trenerem Maciejem Stolarczykiem, pozostanie przy kadrze.

Źródło: meczyki.org/LaczyNasPilka.pl/PZPN

5 / 5. Ocen: 1

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x