Mamy nowego trenera reprezentacji Polski! Kulesza zaskoczył?

Saga z wyborem nowego selekcjonera reprezentacji Polski dobiega końca. Cezary Kulesza na antenie RMF24 zdradził, że kadrę przejmie zagraniczny trener, który wcześniej prowadził inną drużynę narodową. Możemy się spodziewać w najbliższym czasie oficjalnego komunikatu od PZPN-u.

Mamy nowego trenera reprezentacji Polski! Kulesza zaskoczył?

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski wybrany!

Wraz z końcem 2022 roku wygasła umowa Czesława Michniewicza z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Wszyscy zastanawiali się, kto przejmie ster kadry. W gronie potencjalnych faworytów najczęściej przewijało się nazwisko Stevena Gerrarda i Vladimira Petkovicia. Koniec spekulacji, prezez PZPN Cezary Kulesza zdradził, że podjął decyzję, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski.

Kandydat jest z zagranicy. Chciałbym, żeby decyzja zapadła dziś albo jutro, ale to zależy od drugiej strony. Najważniejszym kryterium było to czy wcześniej prowadził już jakąś reprezentację. (…) Można tak powiedzieć, że wiem już, kto będzie, z tym, że decyzyjność zostaje po drugiej stronie. Wiadomo, że może to się przeciągnąć kilka dni i po prostu czekam na odpowiedź z drugiej strony. Czekam na akceptację – powiedział Cezary Kulesza.

Według dobrze poinformowanego źródła wiadomo, że chodzi o Vladimira Petkovicia, który niemal od samego początku był wymieniany jako jeden z faworytów do objęcia funkcji reprezentacji Polski.

Dlaczego warto?BukmacherBonus
🔥 Najwyższe kursySuperbet3754 PLN
📱 Najlepsza aplikacjaeTOTO200 PLN
❤️ Najlepsza oferta na startSTS1660 PLN
🎪 Najwięcej rynkówFortuna630 PLN
🤩 Najciekawsza promocjaFuksiarz500 PLN
Ranking najlepszych ofert 2023

Selekcjoner reprezentacji Polski – kim jest Vladimir Petković?

Jako młody piłkarz, Petković grał zwykle na pozycji pomocnika, znany z dobrej techniki Petković w piłkę nożną w Ilidža, a jako piętnastolatek dołączył do sektora młodzieżowego rodzinnego FK Sarajevo.

Pozostał w FK Sarajevo i tam rozpoczął swoją profesjonalną karierę na początku lat 80. Petković zaliczył tylko kilka występów w silnej sarajewskiej drużynie, którą na boisku prowadził Bośniak Safet Sušić. Petković był częścią drużyny z Sarajewa, która w latach 1984-85 wygrała jugosłowiańską pierwszą ligę, ale zaliczył dla niej tylko dwa występy ligowe. Jego pobyt w Sarajewie został przerwany dwoma krótkimi pobytami w innych krajach: po pierwsze, udany okres w Rudarze Prijedor, gdzie Petković wykazał się dobrą zdolnością zdobywania bramek; a następnie mniej udany sezon w II lidze jugosłowiańskiej w słabym zespole NK Koper, który spadł z ligi po zajęciu ostatniego miejsca.

W 1987 roku Petković wyemigrował z Jugosławii, opuścił FK Sarajewo i przeniósł się na stałe do Szwajcarii, gdzie dołączył do drugoligowego klubu Chur 97. Po jednym sezonie w Chur, Petković przeniósł się do szwajcarskiej ekstraklasy, dołączając do silnej drużyny Sionu. Sion zajął trzecie miejsce w Nationalliga, ale Petković opuścił klub pod koniec sezonu po zaledwie sześciu występach w lidze.

Po opuszczeniu Sionu Petković wrócił do niższych klas rozgrywkowych, najpierw do Martigny-Sports, a następnie wrócił do swojego pierwszego szwajcarskiego klubu, Chur 97. Petković cieszył się karierą regularnego strzelca goli w szwajcarskiej drugiej lidze, która obejmowała dwa kolejne okresy w Bellinzona i Lugano.

Po zakończeniu kariery piłkarza Vladimir Petković został trenerem

Po przejściu na piłkarską emeryturę Petković został trenerem, a jego pierwszą pracą było trenowanie w Bellinzonie w 1997 roku. W 2004 roku przejął stery w Lugano, po czym po raz czwarty w karierze wrócił do Bellinzony, gdzie doprowadził klub do finału Pucharu Szwajcarii w 2008 roku, przegrywając jedynie z Basel awans do szwajcarskiej Super Ligi. Na początku sezonu 2008-09 został mianowany menedżerem Young Boys. Po objęciu sterów w klubie, Petković wprowadził formację 3-4-3 i poprowadził drużynę z Berna do drugiego miejsca w lidze. Po dwóch kolejnych sezonach w Young Boys został zwolniony po remisie 1-1 z Luzern 7 maja 2011 roku. Klub zajął trzecie miejsce w lidze, za rywalami z Zurychu i Bazylei.

23 grudnia 2013 r. ogłoszono, że Petković ma zastąpić Ottmara Hitzfelda na stanowisku selekcjonera reprezentacji Szwajcarii po Mistrzostwach Świata FIFA 2014. W związku z tym Claudio Lotito zwolnił Petkovića, twierdząc, że naruszył kontrakt, ponieważ nie został należycie poinformowany przez Petkovića o trwających negocjacjach tego ostatniego ze Szwajcarskim Związkiem Piłki Nożnej. Petković został zwolniony z funkcji menedżera Lazio 4 stycznia 2014 roku, a jego miejsce zajął Edy Reja, co spowodowało spór prawny dotyczący rozwiązania kontraktu.

Od momentu powołania na stanowisko selekcjonera reprezentacji narodowej w lipcu 2014 r. Petković doprowadził Szwajcarów do fazy 1/16 zarówno UEFA Euro 2016, jak i FIFA World Cup 2018, a także do ćwierćfinału UEFA Euro 2020. Dotarli również do finału Ligi Narodów UEFA 2019. Podczas UEFA Euro 2020 poprowadził Szwajcarię do pokonania mistrzów świata Francji 5-4 w rzutach karnych w 1/16, po remisie 3-3, aby po raz pierwszy w historii zakwalifikować się do ćwierćfinału Mistrzostw Europy.

Jak mu pójdzie z reprezentacją Polski? Oby nie gorzej niż ze Szwajcarami!

5 / 5. Ocen: 12

Najnowsze wiadomości

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x